'KPSS'NİN SORUMLUSU HÜKÜMETTİR'

'KPSS'NİN SORUMLUSU HÜKÜMETTİR'

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir'in KPSS'ye ilişkin basın açıklaması

2012 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) ilk günkü iki oturumu yaklaşık 1 milyon memur adayının katılımıyla gerçekleştirildi.
Yetkililer, her sınavda olduğu gibi sınavda da her şeyi yine ellerine yüzlerine bulaştırmışlardır. Ne yazık ki bu iktidar döneminde yapılan bütün sınavlara şaibe karıştırılmış, bu sınavdan sonra da “sorular sızdırıldı” iddiası ortalıkta dolaşmaya başlamıştır. Bunun en önemli zararı, devlete güvenerek büyük umutlarla bu sınava giren gençlerimize dokunmaktadır. Başka bir deyimle gençlerimizin umut ve gelecekleri cemaat ve tarikatlara peşkeş çekilmektedir.


Görülen odur ki bu sınavlara karşı artık kamuoyunda büyük bir güvensizlik oluşmuştur. Daha önceki sınavlarda yapılan yolsuzluklara karşı ciddi önlemlerin alınmaması, hatta bu iddialara adı karışanların bizzat iktidar tarafından korunması bu durumda önemli bir rol oynamıştır.


Ancak soruların sızdırılmasını engelleyemeyenler, sınavdan önce gereksiz yoğun güvenlik önlemleriyle sınava katılanlara birçok eziyet yaşatmışlardır.


Bunun temel sorumlusu iş başına getirilen liyakatsiz ve yeteneksiz yöneticiler ve onları iş başına getiren AKP iktidarıdır. Göreve geldiği günden bu yana sürekli skandallarla gündemde olan ÖSYM Başkanı Ali Demir bir kez daha kurumun güvenirliğine gölge düşürmüş, gençlerimizin geleceğinin yok sayılmasına neden olmuştur. Kendisini bir an önce istifa etmeye davet ediyor, KPSS’deki kopya ve benzeri iddiaların araştırılması, bu gibi olayların bir daha yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz. 


Eğitim-iş olarak bu konuyu titizlikle takip edeceğimizi ve gerekirse yasal yollara başvuracağımızı kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

 
 
Veli DEMİR
Genel Başkan


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.