Lojman ve Sosyal Tesisler Derhal Satılmalıdır!

Lojman ve Sosyal Tesisler Derhal Satılmalıdır!

Başbakan Erdoğan’ın “memurlar bir-iki ay tatil yapacak” sözleriyle israf olarak gösterdiği kamuya ait sosyal tesis ve kampların satışıyla ilgili durum analizi ve satış planlaması çalışmalarına hız veren Maliye Bakanlığı’nın elindeki 65 sosyal tesis ve 6 bin 173 lojmanı satarak işe başlaması gerektiğini söyleyen Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Hukuk Sekreteri Hüseyin Akça, “Sayın Başbakanın israf gerekçeli açıklamasını destekliyoruz. Kamunun elindeki sosyal tesis ve lojmanların satılarak, bunun yerine memurlara 250 TL kira yardımı yapılmasını istiyoruz” dedi.

 Genelde bürokrat ve yönetici konumundaki yüksek maaş alan kamu görevlilerinin faydalandığı lojman ve sosyal tesis sefasının aynı zamanda kamuda da adaletsizliği ve kayırmacılığı artırdığını söyleyen Hüseyin Akça, “Herkese lojman sağlanamadığı için kamu görevlileri arasında bir eşitsizlik yaratılmış oluyor. Devletin sosyal tesislerden elde ettiği kazanç, lojmanlardan topladığı kira gelirleri tesis ve lojmanların bakım, onarım, tadilat, kapıcı, güvenlikçi, personel giderleri ve müteahhitlik masraflarını dahi karşılamaya yetmiyor. Bu haliyle sayısı her geçen yıl artan kamu lojmanları vatandaşın sırtında tam bir yük olmuştur. Lojman ve sosyal tesisler devlet ve milletimiz için külliyen gereksizdir ve büyük bir israftır” dedi.

 

Tüm lojman ve sosyal tesislerinin satılmasıyla devlet yöneticilerinin ve kamu görevlilerinin halkla kaynaşmasının sağlanacağını kaydeden Hüseyin Akça, açıklamasında şunları söyledi;

 

Türkiye'de bakanlıklar ve kamu kuruluşlarına ait bin 412 sosyal tesis ve misafirhane bulunuyor. Kamudaki lojman sayısı ise 215 bin 237. Çeşitli oda, birlik ve sendikaların sahip olduklarıyla birlikte Türkiye’de lojman, sosyal tesis, dinlenme ve tatil köylerinin sayısı 250 bini geçiyor. Hizmet özelliği gereği sadece çok stratejik Emniyet, Jandarma ve Silahlı Kuvvetlere ait lojmanlar ile bütün köy ve mezralardaki okul lojmanları hariç tüm lojmanlar ve sosyal tesisler ile dinlenme, tatil köyleri biran önce satılmalıdır.

 

Eğitim sisteminde cesur ve fonksiyonel reformlar yapan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer çok olumlu bir uygulama başlatmış ve kimseye faydası olmayan öğretmen evlerini kapatmıştır. Fakat kimi bakanlık ve kurumlar tam aksine araç, lojman ve sosyal tesis sayısını azaltmak yerine daha da artırıyor. MEB Bakanı Sayın Dinçer’e bürokrat ve üst düzey yöneticilerin oturduğu Ankara’daki lojmanlar başta olmak üzere sayısı 50 bine dayanan bakanlık lojman, sosyal tesis ve öğretmen evlerini satması ve buradan elde edilecek gelirle tüm köy okullarına lojman yapılması çağrısında bulunuyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.