MEB, AKSAK-GEDİK GERİ ADIM ATMAYA DEVAM EDİYOR!

MEB, AKSAK-GEDİK GERİ ADIM ATMAYA DEVAM EDİYOR!

MEB, AKSAK-GEDİK GERİ ADIM ATMAYA DEVAM EDİYOR!


Milli Eğitim Bakanlığı, yaz tatili dönemi dışında yer değiştirme ve atama yapmayacağını belirtmesine rağmen aksak-gedik geri adımlar atmaya devam ediyor. Son olarak 27 Eylül 2012 Perşembe Günü akşam saatlerinde MEB İKGM üzerinden yayınladığı bir duyuru ile, becayiş sürecini başlatılmıştır.

Genel Müdürlüğün açıklaması, sendikamızın da taleplerine uygun olarak merkezi bir sistemle eşleştirme esasına dayanmaktadır. Adaylığı kaldırılmış olan öğretmenler arasında gerçekleşecek olan bu karşılıklı yer değiştirmenin, birden fazla eşleşme bulunması halinde EN YÜKSEK HİZMET PUANI olanlar arasında gerçekleşeceği anlaşılmaktadır. Atamalar
öncelikle ilçe, mümkün değilse il çapında olacaktır. Dikkat çeken başka bir nokta da Anadolu liseleri ile bilim ve sanat merkezleri ve güzel sanatlar ve spor liselerinin beden eğitimi, müzik ve görsel sanatlar/resim öğretmenliklerine sınavla bu kurumlarda halen çalışan öğretmenlerin karşılıklı yer değişikliği başvurusunda bulunabilecek olmasıdır. Halen bu kurumlara atabilme hakkı kazanmış ama atanamamış olanların kapsam dışı tutulmalarını hukuki bulmayız.


Genel Müdürlüğün, becayiş sonrası yer değiştirme işleminin iptal edilemeyeceğine ilişkin 9. maddesi de hukuken geçersizdir. İlişik kesme işlemi öncesi, becayiş başvurusu-eşleşmesi olan öğretmenin vazgeçme hakkını savunuruz.


Becayişe ilişkin işlemlerin yer değiştirme mağduru olan öğretmenlerin bir kısmına daha umut olduğunu biliyor, asıl olanın özre bağlı ilçe meri ataması, isteğe bağlı adil yer değiştirme olacağına dair ısrarımızı koruyoruz. Zorunlu hizmet affının hasarı ortadan kalkmadan BATIDAN-DOĞUYA becayişin sembolik oranda kalacağını düşünüyoruz.
Anadolu Eğitim Sendikası


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum