MEB, ALAN DEĞİŞİKLİĞİ İŞİNİ ELİNE YÜZÜNE BULAŞTIRDI...

MEB, ALAN DEĞİŞİKLİĞİ İŞİNİ ELİNE YÜZÜNE BULAŞTIRDI...

Türk Eğitim-Sen'den Yapılan Açıklama:

 

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından13.09.2012 tarihinde alanlarında açık norm kadro olmaması sebebiyle özür durumundan yer değişikliği gerçekleştirilemeyen öğretmenlerin özür gereklerini karşılamaya yönelik olarak alan değişikliği ve bu değişikliğe bağlı olarak yer değişikliği hakkı verilmiştir. Bu uygulamanın yapıldığı duyuruda “Öğretmenlerin il iç alan değişikliği başvurularının 10-13 Eylül 2012 tarihleri arasında alınacağı ilan edilmişti. Ancak, iller arası özür durumundan yer değişikliği alanlarında açık norm kadro olmaması nedeniyle ataması gerçekleştirilemeyen öğretmenlerimizin taleplerinin karşılanması ve 40.000 yeni öğretmen alımı ve okulların açılması sonrasında doğabilecek yeni öğretmen ihtiyaçları gözetilerek yapılan yeni değerlendirmeler üzerine il içi alan değişikliklerinin 19-24 Eylül 2012 tarihleri arasında başvurular kabul edilip 25 Eylül 2012 tarihinde tamamlanacağı” bildirilmiştir. Ancak, il içi alan değişikliği başvuruları 19 Eylül 2012 tarihinde başlayacak olmasına karşın halen herhangi bir duyuru yapılmamıştır. 

13 Eylül 2012 Tarihinde yayınlanan bir duyuru ile il dışı alan ve yer değişikliği sürecini başlatan Bakanlık herhangi bir kılavuz yayınlamadan özür durumundan yer değiştirmek isteyenleri özrünün bulunduğu ile ancak alanını değiştirir ise gitmeye zorlamıştır. Öğretmenler alanını değiştirmek ya da özrünün bulunduğu yere gitmemek arasında seçim yapmak zorunda kalmıştır. Bu öğretmenlere Ağustos ayında boş ilan edilmeyen kadrolar alan değişikliğinde açık ilan edilmiş öğretmenler asıl branşlarından açık olmasına rağmen alan değiştirme zorunluluğu olduğu alanlarındaki kontenjanlara tercihte bulunamamıştır. Gelinen nokta da öyle yada böyle bir kısım öğretmenin özür durumuna bağlı yer değişikliği gerçekleşmiştir.

Şimdi ise Bakanlık 13.09.2012 tarihli kendi duyurusunda açıkça ilan ettiği il içi alan değişikliği başvurularının alınmaya başlayacağı tarih olan 19.09.2012 tarihi geçmiş olmasına karşın ne bir duyuru yayınlamış ne de başvuru ekranını açmıştır. İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü özür durumuna bağlı yer değişikliği işlemlerini eline yüzüne bulaştırmakla yetinmemiş, alan değişikliği işlemlerinde de kuralı bozmamış, kimlerin alan değişikliğine başvuruda bulunacağını, kimlerin hangi alanlara alan değişikliği yapacağını dahi açıklayamamıştır.

Türk Eğitim-Sen olarak bugüne kadar, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün iş bilmediği, Genel Müdür Hikmet ÇOLAK’ın acemiliği ile ilgili bir çok yazı yazmak durumunda kaldık. Anlaşılan o ki; Genel Müdürü Hikmet ÇOLAK bu eleştirilerden hiçbir ders çıkaramamış, aynı vurdumduymazlık değişmeden devam ediyor, tüm tepkilere kulak tıkayan anlayışla, hiçbir açıklama yapmaya gerek bile duymuyor.

Bu sebeplerle, işleri aylardır eline yüzüne bulaştıran Genel Müdür Hikmet ÇOLAK’a “sen bu işlerin adamı olmadığını, her uygulaman ile ortaya koyuyorsun, beceremiyorsun çek git, bu işi alın akı ile yapacak bir çok becerikli insan var, ya işini doğru dürüst yap, ya da beceremediğini kabul ederek gerekeni yap. Hem kendini hem de öğretmenleri bu ıstıraptan kurtar.” diye sesleniyor ve il içi alan değişikliği başvurularının bir an önce başlatılmasını bekliyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.