banner476

MEB'DEN EK DERS ÜCRETLERİNİ YUTAN DEĞİŞİKLİK

EĞİTİM-İŞ: Çelişkili MEB düzenlemesi yargıya taşındı

Sendikalar 06.07.2017, 15:26
MEB'DEN EK DERS ÜCRETLERİNİ YUTAN DEĞİŞİKLİK

Meslek ve teknik liselerindeki öğretmenlere, öğrencileri işletmelerde staj yaparken yüz yüze eğitim dayatması yapan ve öğretmenlerin ek ders ücreti hakkını hiçe sayan MEB düzenlemesi, Eğitim İş tarafından yargıya taşındı

‘Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’da yapılan değişiklik, mesleki ve teknik lise öğretmenlerinin ek ders ücretleri ve çalışma saatlerine ilişkin memuriyet güvencesini hiçe sayması ve eğitimcilere yeni angaryalar getirmesiyle tartışma yaratmıştı.

Değişiklikle birlikte, öğrencilerin işletmelerde meslek eğitimi ve staj sürecindeki ders görevlerinin yüz yüze yapılması dayatılmıştı.

Bu değişikliğe,  ortaöğretime ilişkin temel düzenleme olan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği ile çelişkili ve işin mahiyetine aykırı olduğu gerekçesiyle karşı çıkan Eğitim İş- Merkez Yürütme Kurulu, konuyu Danıştay’a taşıdı.

EK DERS ÜCRETLERİNİ YUTAN DEĞİŞİKLİK

Sendikanın yaptığı hukuki itirazda, bu çelişkiye dikkat çekildi. Yapılan değişikliğin aksine; Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde, işletmelerde yapılan staj ve mesleki eğitimlerin okuldaki eğitim sürecinden farklı olduğunun belirtildiği ve buradaki öğretmenlere tam da bu nedenle koordinatör öğretmenlik sıfatı verilerek, yüz yüze eğitimin dışında tutulduğu vurgulandı.

MEB’in son değişikliğiyle, öğretmenlerin öğrencileri staj dönemindeyken verdiği emeğin ek ders olmaktan çıkartıldığına işaret eden sendika, öğretmenlerin ek ders ücreti hakkının da kırpılması anlamına geldiğinin altını çizdi.

Değişikliğin iptalini talep eden Eğitim İş, başvurusunda “Söz konusu değişiklik; öğretmenlerin ücretleri bakımından son derece hakkaniyete aykırıdır. Çalışma huzurunu bozacak ve eşitsizlik yaratacak sonuçlar ortaya çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM-İŞ

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (7)
Eren 3 yıl önce
Gayet yerinde bir düzenleme staj yerine gitmeden ek ders aliniyordu bizde 15 saati doldurmak icin cebellesirken meslek hocalari 5 6 bin maasa ulasiyor meb devam sira rehber ogretmenlerde
Mehmetk72 3 yıl önce
4 saat derse girip 20 saat ek ders alma dönemi bitti
fakir 3 yıl önce
bir öğretmen diyorki okulun açık olduğu gün 180 gündür.yani öğretmende öğrenci de okula 180 gün gelir.demekki öğretmen 180 gün çalışıyor 185 gün yatıyor..araştırdım doğruymuş.daha ne istiyorlar.
Yazık , öğretmenlerin hakkı yenmeye çalışılıyor 3 yıl önce
Bu angarya yüzünden sendikadan çıkıyorum tepki bile koymuyor eğitim bir sen
mustafa 3 yıl önce
ooohhhhh çook iyi olmuş.haftada 1 gün okula gelip 2000 3000 tl ek ders alıp,"az okusaydınız meslekçi olsaydınız" diye dalga geçiyorlardı
Kürşat 3 yıl önce
Fakir diye bir yorumcu yazmış da şimdi şöyle hesaplasak:Haftada birgün esnafa tatil.Bu da 52 haftada 52 gün eder.C.tesi pazar tatil olduğunda da bu sayı 104 güne çıkar.Memurun 30 gün iznini de katarsak eder 134 gün.Öğretmenden farkı 50 gün.Kaldı ki öğretmen seminer dönemlerinde toplantılar yapar,evrak hazırlar,rapor tutar.Yani herhangi bir memurdan farkı olmayan ve ülkenin geleceğini hazırlayan öğretmen göze batar.Yazık
Ayhan 3 yıl önce
Evet öğretmenler yatıyor ve bu çok güzel. Siz de öğretmen olabilseydiniz siz de yatsaydınız o zaman. Yıllarca hazırlanmış ünv kazanmış, gitmiş 4 5 sene okumuş en az 70 80 bin lira harcamış kendine yatırım yapmış okulunu bitirmiş, yetmemiş kpss ye girmiş belki 1 belki 5 kerede kazanmış, yetmemiş mülakata girmiş aday öğretmen olmuş sonra 2600 maaş + (8 ay en fazla 500-1000) arasında kazanmış. Bunu sorgulayan zihin ilkokul mezunu olma şartını taşıyan ve hiçbir denetimden ve sınavdan geçmeyen vekil maaşının daha önce sorgulanması gerektiğini söylemiyorsa buna cevap vermeye gerek var mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@