MEB, KPSS'ye çalışan öğretmenleri cezalandırdı...

MEB, KPSS'ye çalışan öğretmenleri cezalandırdı...

MEB, KPSS'ye çalışan öğretmenleri cezalandırdı

Aktif Eğitim Sen: MEB, KPSS'ye çalışan öğretmenleri cezalandırdı


Aktif Eğitim Sen Genel Başkanı Osman Bahçe, öğretmenlerin il içi yer değiştirme kılavuzu ile, sözleşmeli olarak çalışırken, kadrolu öğretmen olabilmek için KPSS'ye çalışan ve atanabilecek puanı almayı başaran öğretmenlerin cezalandırıldığını savundu.


Aktif Eğitim Sen Genel Başkanı Osman Bahçe, Cihan'a yaptığı açıklamada geçtiğimiz günlerde açıklanan öğretmenlerin il içi yer değiştirme kılavuzunun hiçkimseyi memnun etmediğini söyledi. Kılavuzun bir çok soruna da kapı araladığını kaydeden Bahçe, "Öğretmenlerin heyecanla beklediği kılavuz beklentileri karşılamak şöyle dursun, öğretmenlerin nasıl göz ardı edildiğinin bir belgesi olarak arşivde yerini aldı. Bu sonuçtan, Bakanlıkta, bugüne kadar hiç öğretmenlik yapmamış, öğretmeni yalnız kendisinin ve (varsa) çocuğunun öğretmeniyle tanımış yönetici kadrosunun bulunmasının etkili olduğu kanısındayım.'Altının kıymetini ancak sarraf anlar' atasözümüz bu durumu en veciz şekilde anlatmaktadır." diye konuştu.


Kılavuza göre öğretmenlerin sadece 5 tercih yapması ve sıraların sadece bir kez çalıştırılmasının birçok öğretmenin yer değiştirememesi anlamına geldiğini kaydeden Bahçe, "Tercih sayısı önceden olduğu gibi 25 olarak değiştirilmeli ve sıranın en az iki defa çalıştırılması için gerekli düzenleme yapılmalı." diye konuştu.


Bulunduğu eğitim kurumunda 3 yıllık süre hesabında 15 Eylül tarihinin temel alınmasının birçok öğretmeni mağdur edeceğini kaydeden Bahçe, "Öğretmenler bulundukları yerde 3 yıl yerine dört yıl çalışmak zorunda kalacak. İller arası yer değiştirme kılavuzunda da 15 Eylül tarihinin esas alınması (umarız orada da 30 Eylül esas alınır) mağduriyetleri arttıracaktır. Sayın Bakanın 'öğretmenlerin yer değiştirmelerinde 30 Eylül esas alınacak' açıklamasının gereği olarak iller arası atama kılavuzunda 30 Eylül tarihi dikkate alınmalıdır." dedi.


Bahçe, kılavuzda öğretmenler aleyhine olan başka bir unsuru da şu sözlerle aktardı: "Sözleşmeli olarak çalışırken 632 Sayılı KHK ile kadrolu olarak atanan öğretmenlerin önceki hizmet süreleri 3 yıllık sürenin hesabına dahil edilirken; KPSS puanı ile kadrolu olarak atanan öğretmenlerin, önceki hizmet sürelerinin 3 yıllık sürenin hesabında yok sayılması hakkaniyet ilkelerine uygun değildir. Bu durumda kadrolu öğretmen olabilmek için KPSS'ye çalışan ve atanabilecek puanı almayı başarabilen öğretmenler cezalandırılmıştır."


Bahçe, sözkonusu unsurların öğretmenler lehine düzeltilmesini istedi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.