MEB SENDİKAL FAALİYETLERE DAİR GENELGE YAYINLADI

MEB SENDİKAL FAALİYETLERE DAİR GENELGE YAYINLADI

Milli Eğitim Bakanlığı, sendika üyeliklerine ve sendikal faaliyetlere dair genelge yayınladı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer imzasıyla yayınlanan genelge gereği için Bakanlık Merkez Teşkilatı birimlerine ve tüm Valiliklere gönderildi.


Genelge, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nda yapılan değişiklikler ve bunlara dair uygulamaları esas alıyor. Kimlerin sendika üyesi olacağı, üyelik ve üyelik aidatı işlemlerinin nasıl yapılacağı, işyerlerinde sendikal örgütlenmelerin nasıl şekilleneceği genelgede açıklanıyor.


Yeni düzenlemeyle getirilen değişikliklerin tek tek sıralandığı genelgede, ayrıca, kurum idarecilerinin yükümlülükleri de madde madde açıklanıyor.


Bugüne kadar kurum idarecilerinin yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmemesinden dolayı yaşanan sıkıntılar göz önüne alındığında, bu genelge hükümlerine uyulmasının önemi daha iyi anlaşılacaktır. Kurum idarecilerinin, sendikalar arasında ayrım gözetmeksizin sendikal faaliyetlere kolaylık sağlamasını hükmeden genelgede, ayrıca merkez ve taşra teşkilatı birimlerince her kademe ve türdeki yöneticiler için açılan kurs ve seminerlerde sendikal mevzuatın anlatılarak muhatapların bilgilendirileceği ifade ediliyor.


Dileriz her kademede idare yetkisini kullananlar, bu genelge hükümlerine uygun hareket ederler. Türk Eğitim-Sen olarak idareden tek beklentimiz; kanun ve yönetmeliklere göre uygulamaların hayata geçirilmesi ve adaletli olunmasıdır. Aksi takdirde bugüne kadar görülen sıkıntılar yaşanmaya devam edecektir.


Türk Eğitim-Sen olarak, bu sürecin takipçisi olacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır.
Genelge için tıklayınız


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.