banner476

MEB SOSYAL MESAFE İÇİN SINIFLARI İKİYE BÖLECEK(MİŞ)!

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, okullara dönüş kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı sınıflarda sosyal mesafe kuralına uygun oturma düzeni uygulaması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Sendikalar 14.05.2020, 18:31
MEB SOSYAL MESAFE İÇİN SINIFLARI İKİYE BÖLECEK(MİŞ)!

Öğrencilerin teması azaltmak için sınıfların ikiye bölünmesi düşüncesinin güzel olduğunu ancak ülke şartlarının da göz önünde bulundurulması gerektiğini bildiren Genel Başkan, “Halen ülke genelinde önemli sayıda okulumuz tekli eğitimden yoksun durumda. Dolayısıyla ikili eğitim yapan okullarımız nasıl ikiye bölünecek?” diye sordu. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın teması an az indirmek için yeni sıralar için ihale çıktığını  bildiren Geylan, “Aslında bu hususta ivedilikle yapılması gereken; yeni sıralardan ziyade, yeni DERSLİK üretmektir.” dedi.

Genel Başkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

“Sınıflarda sosyal mesafe kuralına uygun bir oturma düzeni konusunda birçok formül üzerinde çalışan Milli Eğitim Bakanlığı, oluşabilecek ihtiyacı da göz önüne alarak bugünden yeni sıralar için ihaleye çıkmış. Öğrenciler arası teması azaltmak için düşünülen formüllerden biri de sınıfların ikiye bölünmesi imiş. Böylece bir derslikte uzun süre geçiren öğrenci sayısının en aza indirilmesi üzerinde duruluyor.

Düşünce güzel.

Ama ülkemizin gerçekleri göz önüne alındığında bu planlamalar ne ölçüde hayata geçirilebilecek?

Halen ülke genelinde önemli sayıda okulumuz tekli eğitimden yoksun durumda. Dolayısıyla ikili eğitim yapan okullarımız nasıl ikiye bölünecek?

Ayrıca ikili eğitim yapıldığı halde kalabalık mevcutlara sahip olan sınıflarda sosyal mesafe kuralına uygun bir oturma düzeni nasıl oluşturulacak?

Aslında bu hususta ivedilikle yapılması gereken; yeni sıralardan ziyade, yeni DERSLİK üretmektir. MEB yeni okul binaları inşa edilmesi için Hükümet nezdinde girişimlerde bulunmalıdır.

Öte yandan mevcut derslik kapasitesinin verimli kullanılması için de tedbirler geliştirilmelidir. Çünkü biliyoruz ki, kimi okul türlerinde derslik sıkıntısı yaşanırken, kimi okul türlerinde ise bazı derslik kapasitelerimiz atıl durumda bulunmaktadır.”

Yorumlar (5)
Hasan Demir 3 ay önce
Okul yapılmalı; okul okul okul
Misafir 3 ay önce
Liseler tekrar 3 yıl olsun
Derslik ihtiyacı azalır
Muhammet 3 ay önce
Bu mantıkla bir milyon öğretmeni olan milli eğitim bakanlığı nın bir milyon öğretmen daha bulması gerekir.Bu nasıl bir mantıksızliktir.
Mert 3 ay önce
Kontenjanı dolmayan bir çok imam-hatip var.kapatin normale cevirin
ÇINAR DAŞDEMİR 3 ay önce
Okullar eylulde mi acilacak

Gelişmelerden Haberdar Olun

@