MEB’i Öğretmenlerin Eş Durumu Tayini Sorununu Çözmeye Çağırıyoruz

MEB’i Öğretmenlerin Eş Durumu Tayini Sorununu Çözmeye Çağırıyoruz

MEB'i Öğretmenlerin Eş Durumu Tayini Sorununu Çözmeye Çağırıyoruz

 

Resmi ve kesin olmayan bilgilere göre, 2012 Özür grubu yer değiştirme döneminde, yer değiştirme şartlarını taşıyan 26 bin öğretmenin başvurusu kabul edildi. Bunlardan yaklaşık 6-7 bin kişinin tayin isteğinin doğu ve güney doğu illerine yönelik olduğu bilgisi bulunmaktadır.

 

 

Burada en büyük sıkıntı, özür grubu tayinlerini yılda bir defa ile sınırlamaktır. Yılda birkaç kez yapılarak, sorunu büyütmeden çözmek mümkün iken, Bakan Ömer Dinçer’in engin öngörüsü ile, özür grubu tayinleri bizzat Bakan eliyle içinden çıkılmaz hale getirilmiştir. Bakan Ömer Dinçer bu konuda Türk Eğitim Sen tarafından defalarca ikaz edilmiş, ancak Ömer Dinçer inadından vazgeçmemiştir.

 

 

Bugün açıklanan sonuçlardan, başta sınıf öğretmenleri olmak üzere, öğretmenlerin bir çoğunun tayin isteğinin gerçekleşmediği anlaşılmaktadır.

 

 

Özür grubu tayinleri için, bugün ikinci başvuru dönemi başlayacaktır (29-31 Ağustos tarihleri arasında başvurular alınacaktır). Ancak, Bakanlıktan daha önce yapılan açıklamada, daha önce açık olarak ilan edilmiş, buna rağmen doldurulamayan kontenjanlara ikinci başvuru alınacaktır. Kontenjanların bu şekilde olması durumunda sorunun çözülemeyeceği açıktır.

 

 

Tek çözüm, il emri uygulamasının geri getirilmesidir. Ancak, Bakanlığın bu konuda kafasının karışık olduğu, sorunun çözülmesi için, şartların zorlanması konusunda Ömer Dinçer’in de talimat verdiği, fakat nasıl bir yöntemle çözüleceğinin tespit edilemediği bilgileri sendikamıza ulaşmaktadır. Doğu ve Güney Doğu illerine yer değiştirmek isteyenlerin tayin isteğinin tamamının karşılanmaya çalışılacağı, ancak diğer bölgeler için sıkıntı yaşandığı söylenmektedir.

 

 

Türk Eğitim Sen olarak, Bakanlığı ve sayın Ömer Dinçer’i bir kez daha uyarıyoruz, teşkilat kanununda yaptığınız değişiklikle kendiniz tarafından oluşturulan sorunu çözünüz. 26 bin kişinin yer değiştirmesini yapmak zor değildir. Bilhassa, sınıf öğretmenliği branşında bir çok ilde norm kadro fazlası öğretmen olduğunu düşündüğümüzde, sınıf öğretmenlerinin yer değiştirme isteğini karşılamakla büyük bir sorun yaşanmayacaktır.

 

 

Bütün öğretmenler zaten büyük bir gerginlik içerisindedir. Bakanlık yeni gerginlikler meydana getirecek çalışmalardan uzak durmalıdır. Aksi takdirde, sorunlarla boğuşan Türk Milli Eğitimi oluşturulacak büyük eylemlerle daha büyük bir sıkıntı içerisine girecektir.

 

Türk Eğitim Sen olarak, sorumlu sendikacılık anlayışımız gereği, Milli Eğitim Bakanlığı ve Ömer Dinçer’i sorun çözmek konusunda daha istekli ve gayretli olmaya çağırıyoruz.

 

 

Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan

 

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen

 

İstanbul İl Başkanı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum