banner476

Memur-Sen'e Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor

Toplu Sözleşme Metni İmzalandı. Fakat Tartışmalar Bitmiyor. Memurlardan ve Öğretmenlerden Memur-Sen'e Tepkiler Durmak Bilmiyor.

Sendikalar 23.08.2017, 01:30 23.08.2017, 01:42
Memur-Sen'e Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor

2018-2019 dönemini kapsayan toplu sözleşme dönemi mutabakatla sonuçlandı. İmzalar atıldı. Görüşmelerin son gününde, gecenin ilerleyen saatlerinde son dakika olarak anlaşma sağlandı. 2018-2019 yılları için 4 + 3,5 ve 4 + 5 zam oranlarında anlaşma sağlandı.

Süreç bu şekilde noktalanırken yetkili konfederasyon Memur-Sen'e tepkiler bitmek bilmiyor. Başta diğer konfederasyonlardan olmak üzere, Memur-Sen üyeleri bile artık Ali Yalçın'a ve Memur-Sen'e tepkilerini açık açık dile getiriyorlar. Özellikle sosyal medya üzerinden tepkiler git gide artıyor. Toplu sözleşmenin bu zam oranlarıyla imzalanmasından memnun olan memur sayısı yok denecek kadar az.

Hükümetin sunduğu 2018-2019 yıllarını kapsayan 3,5 + 3,5 ve 4 + 5 oranlarındaki teklif için Ali Yalçın; ''Müzakereye hazır, imzaya uzağız, yeni adımlar bekliyoruz. 2018 için 3,5+3,5, 2019 için 4+5”lik teklife kapalıyız. Yeterli ve ikna edici değil.'' demişti.

Bu teklif için imzaya uzağız diyen Yalçın, sadece yarım puanlık bir artışı gece yarısı kabul etti. Tv'lerde yaptığı basın açıklamarıyla olsun, sosyal medyada yaptığı açıklamalarla olsun teklife sert tepki gösteren ve her iki yıl için de birkaç puan artışı talep  eden Yalçın, sadece 0,5 puanlık artış talebini gece yarısında kabul etti. Arka planda yapılan birtakım görüşmeler sonrasında yarım puanlık artışı kabul eden Yalçın; bu anlaşmayı da memnuniyetle karşıladığını, önemli kazanımlara imza atıldığını belirtti. 

Ali Yalçın'ın Twitter üzerinden yaptığı son paylaşım olan ''Onlarca kazanımda iyileştirme ve yeni onlarca kazanımla birlikte kazanım sayısını bu toplu sözleşmede toplamda 258'e yükselttik.'' yazısına yapılan yorumlardan bazıları şu şekilde oldu:

0.5 puan artış en düşük memur maaşında 11.58 TL, ortalama memur maaşında 15.4 TL artış anlamına geliyor.Tüm afra tafra bunun için miydi?

Dalga mı geçiyorsunuz başkanım..!

Şaka gibisiniz... Yıllık enfelasyon oranı % 7.5 manipule edilerek %6.5 gösterildi. Zam oranı %5.18 gibi ZAM mı zarar mı ???

Dağ fare doğurdu. Istediklerinizin yuzde ellisini bile alamadiniz yazik.

0.5 puan kalemin mürekkebini doldurmuş.Buna razı olacaktınız niçin en başından çıtayı yüksek tuttunuz.Nerdeyse teklifin 1/3 üne razı oldunuz

Şimdi biz de Mebpersonel.com olarak tüm memurlar ve öğretmenler adına bazı soruları Ali Yalçın'a ve Memur-Sen yönetimine soruyoruz:

1- 3 alternatifli zam talebinize ne oldu? 2018 için 10+6 isteniz ama 4 + 3,5 aldınız. 2019 için 10 + 8 istediniz ama 4 + 5 aldınız. Bu bir başarı mıdır?

2- Hükümetin zam teklifini her platformda sert bir şekilde eleştirdiniz. Eski Türkiye'nin zam teklfi dediniz. Peki neden son dakikada 0,5 puanlık artışı kabul ettiniz? Neden dik bir duruş gösterip de en azından konuyu hakem heyetine taşımadınız?

3- 3,5 + 3,5 oranındaki teklife ''Bu teklif kalemi elimize veriyor ancak mürekkebi dolmurmamıza izin vermiyor'' dediniz. Yarım puanlık artışla mı mürekkep dolmuş oldu?

4- Şube başkanları bile hakem heyetine gitmesini beklerken, bu imzalar neden son dakikada atıldı?

Toplu sözleşme görüşmeleriyle ilgili memurlar ve öğretmenler adına bu soruları soruyor ve cevaplarını bekliyoruz. 

Sizler de konuyla ilgili düşüncelerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

MEBPERSONEL.COM / ÖZEL

Yorumlar (73)
La edri 3 yıl önce
Sayın Başkan;
Toplu Sözleşme süreci 21 gün sürdü. Bu süreçte durdunuz durdunuz hükümetin teklifini beklediniz. Birkaç gün kala hükümet yüzde 3+3+3+3 teklifini sundu. Siz ise her türlü teklife hazırlık yapmıştınız ve teklife kapalıyız kartını kaldırdınız. Geçen sürede kartondan kartlar hazırlayacağınıza hükümeti erken teklife zorlayacak bir hamle yapsaydınız hükümet teklifini bu kadar geciktirmezdi ve bu kadar düşük bir teklif almazdınız.
Taraflı tarafsız herkes kapalıyız çıkışınızın ardından hükümetten çok daha iyi bir teklif geleceğini zannetti. Gelmedi çünkü katıldığınız programlarda,
Yüzde kaçlık bir teklif gelirse imzalarsınız sorusuna 4-5 puanlık bir artış olursa sözleşme imzalarız şeklinde cevap verdiniz. Bu da hükümetin işine geldi tabi. Sürenin dolmasına 8 saat kala şu meşhur buçuklu teklif geldi hükümetten. Enflasyon ve adalet sınırı olarak gördüğünüz teklifi müzakereye açıp kapalı kapılar ardında sayın Cumhurbaşkanından buçuklar dilenmeye başladınız. Dilenmek diyorum çünkü sendikacılık tarihinde görülmemiş bir şey yapıp bir ilke imza attınız. Tüm kamu çalışanlarını işverenin kucağına attınız. Gecenin geç saatlerinde buçuğa ileri tarihli bir buçuk ekleyerek 4. Toplu sözleşme metnini imzaladınız.
Süreç böyleyken;
1- 4. Toplu sözleşme metni öncekilerden de kötü bir netice doğurmuştur.
2- Masaya otururken önceliğimiz diye ifade ettiğiniz 4/c'lilerin kadroya alınması, bayram ikramiyesi, 2018 için yüzde 16 ‘lık zam oranı, refah payından kamu memur ve emeklilerinin faydalandırılması gibi maddelerin hiçbirinde başarılı olamadınız.
3- Kıytırıktan birkaç maddeyi kazanım olarak sosyal medyada paylaşıyorsunuz.
4- Ücret noktasında en mağdur grup olan emeklilerle ilgili bir kazanım dahi yok.
5- 4/c liler için kadroya alınmalariyla ilgili temenniden öteye gitmeyen açıklamalar.


Siz ne yaptınız;
1- Basın açıklamanızda Çalışma ve sosyal güvenlik bakanını yağlayıp balladınız.
2- Hükümet lehine yaptığınız fedakarlıktan bahsettiniz.
3- Basın açıklamanızda hükümetin yetkilisi gibi onların ağzından açıklamalarda bulundunuz.
4- Tüm ifadelerinizde 4. Toplu görüşmenin hükümete maliyetinden bahsettiniz.
5- 4. Toplu sözleşmeyi imzalarken sanki siz ve arkadaşlarınızın kafasına silah dayanmış da öyle imzalıyor bir haliniz vardı.

Ne yapmalıydınız;
1- Sürenin hükümet tarafından eritilmesini beklemeden yanınıza diğer sendika başkanlarını da alıp hükümeti grevle tehdit eden sert bir basın açıklaması yapmalıydınız ki İsmail KONCUK bey buna hazır olduğunu ifade etmişti.
2- Enflasyon sınırının altındaki bir teklifi pazarlık konusu etmeyip masaya oturmamalıydınız.
3- Pazarlık edilebilir bir teklifin ardından kapalı kapılar ardında değil daha şeffaf bir ortamda pazarlıklarınızı sürdürmeliydiniz.
4- Pazarlıklarınızı ana konular üzerinde yoğunlaştırıp kamunun kırmızı çizgileri üzerinde yoğunlaşmalı, üfürükten teyyare maddelere takılmamalıydınız.
5- İstediğiniz neticeyi alamadığınız takdirde kararı heyete tevdi edip başınız dik bir şekilde masadan kalkmalıydınız.


Sonuç:
1- Kamu personelleri ve emeklileri 2 yıl daha enflasyon canavarına yem ettiniz.
2- 4. Toplu sözleşme “Buçuklu Sözleşme” olarak literatürdeki yerini almıştır.
3- Tüm toplu sözleşmeler içerisinde memurun masada satıldığı yegane sözleşme bu sözleşme olmuştur.
4- Sayın Ali YALÇIN literatüre “Kümülatif Zam” kavramını kazandırmıştır.
5- İlk defa bir sendika başkanı için Milletvekilliği sözüyle memur ve emeklileri masada sattı, dedikoduları çıkmıştır.
6- Yine ilk defa bir sendika başkanı kendi üyeleri tarafından başarısız bulunmuş, diğer sendika mensuplarına veya sendikasız memurlara karşı savunulacak bir şey bırakmamıştır.
7- Sağ görüşlü sendikaların sendikacılıktan anlamadıkları ortaya çıkmıştır. Hak talep etmek yerine Cumhurbaşkanından dilenmek yöntemini tercih edilmiştir.


Sayın Ali YALÇIN’a soruyorum:

1- Kendinizi bu toplu sözleşme sürecinde başarılı buluyor musunuz?
2- Eski başkan Ahmet GÜNDOĞDU ve başkanlık yarışındaki rakibiniz Ahmet ÖZER beyler sizi başarınızdan ötürü tebrik ettiler mi? (Twiter’ı aktif kullanan iki zat. İki gündür sesleri çıkmıyor.)
3- Ebs Başkan vekillerinden biri veya bir kaçı Türkiye ekonomisi zor günlerden geçiyor bu nedenle buçuklu sözleşmenin altına imza attık dediği söyleniyor. Bu söylentinin doğruluk derecesi nedir?
4- İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?Yazan:997.089
Öğretmen 3 yıl önce
sendikamı değiştirme kararı aldım.diklendiler ama dik duramadılar.hiç memnun olmadım ve olmadık
genç 3 yıl önce
geç kaldınız arkadaş
3,5 3 yıl önce
boyuna ali yalçına neden son dakikada 0,5 i kabul ettiniz diye soruluyor. arkadaşlar cevabını bildiğiniz soruları sormayı. sayın 2019 da milletvekilliği sözünü alan ali beye
Gafur 3 yıl önce
Bu anlaşmayı bizlerin adına başarılı bulan sendika ve yetkilileri istifa etsin hiç olmasın bizler için vAllahi daha iyidir varlığınız bize hem zarar veriyor hemde midemizi bulandırıyorsunuz çünkü hiç ve hiç gerçekçi deyilsiniz vede siz bizleri temsil etmiyorsunuz sizler kedi çıkarınızı düşünüyorsunuz sizleri vicdan sahibi olmağa bile davet etmiyorum çünkü zaten beceremezsiniz
Satılmış kisilik 3 yıl önce
Yazıklar olsun parti sendikası olduğunuzu bir kez daha ispat ettiniz. Istıfa ediyorum
genç 3 yıl önce
hemen bugün istifa et fazla geç kalma
Saban 3 yıl önce
Hukumet akillica davrandi memursen kaybetti. Secimlerde insAllah bu sefer oyumu akp ye vermeyecegim.
Arda 3 yıl önce
millet neyi bekliyordu anlamadım memursenin memurun değil hükümetin arkasında duracağını sanki bilmiyormuş gibi kendimizi kandırmayalım bu hersey den önce memursene hakaret olur hatta memursenin yerinde olsam adımı iktidarsen olarak değiştirir ve tüzüğün ilk maddesinide iktidarsen Başkanı yapılan ilk göstermelik sözleşmeden sonra AKP milletvekili olmak zorundadır diye bir madde koyardım
Ali 3 yıl önce
Nasıl sendika be bu rezalet. Milletvekilliğini kaptı ali yalçında goncuk paşa gibi.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@