Memur Sen,Kamu Sen’in toplu sözleşme masasında  meşruiyet zemini yoktur

Memur Sen,Kamu Sen’in toplu sözleşme masasında meşruiyet zemini yoktur

Kamu Sen’in toplu sözleşme masasındaki varlığı kanuni olabilir ancak meşruiyet zemini yoktur, hukuki değildir.

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur Sen)Siirt Şube Başkanı Beşir Özyeşil, 707 bin 652 kişiye dayanan sendikanın, toplu sözleşme masasında 11 hizmet kolunun 10’unda yetkili kılındığını söyledi.Özyeşil, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kamu Sen’in üye sayısının 444 bin 935, KESK’in üye sayısı ise 237 bin 180 olduğunu, bu rakamların analiz edildiğinde ortaya çıkan tablonun, hem oransal olarak hem sayısal olarak Memur Sen’in gerisinde kaldığını ifade etti.

11 hizmet kolunun 10’unda Memur-Sen’in, sadece bir hizmet kolunda KESK’in yetkili olmasının imza ve itiraz yetkisinin neredeyse tek başına Memur-Sen ve bağlı sendikalarına ait olduğunun kanıtı olduğunu aktaran Özyeşil, "Kamu Sen’in toplu sözleşme masasında yetkili sendikasının kalmamış olması, söz konusu konfederasyonun toplu sözleşme masasındaki varlığını tartışmalı hale getirmiştir. 

Hem yetkili sendika sayısı hem üye sayısı ve oransal büyüklük açısından Memur-Sen’in açık ara önde olması dolayısıyla Kamu Sen’in toplu sözleşme masasındaki varlığı kanuni olabilir ancak meşruiyet zemini yoktur, hukuki değildir.

Başka bir söyleyişle toplu sözleşme masasında KESK’in varlığı sembolik, Kamu-Sen’in konumu seyirciliktir. Sendikal mücadelemiz ve uygulamalarımızla bir aylık toplu sözleşme sürecini bir yıla yaymış bulunuyoruz. İncelendiğinde ve izlendiğinde görülecektir ki, yılın her döneminde kamu görevlileriyle ilgili önemli kazanımlar üretmeye devam ediyoruz.

En son Torba Kanun ile 100 bin sözleşmeli personelin kadroya geçmesini sağlattık. Toplu sözleşme taleplerimizin mali bölümüne geçmeden önce özgürlüklerle ilgili taleplerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Memur-Sen olarak, demokrasi ile mali hakların paralel gittiğini düşünüyoruz. Bir ülkenin demokrasisi derinleştikçe ve özgürlük alanları genişledikçe sendikal hakları, sosyal güvenlik hakları, ücret hakları da aynı ölçüde artmakta ve gelişmektedir" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum