'Memur'a Çocuk Yardımı Çok Düşük!'...

'Memur'a Çocuk Yardımı Çok Düşük!'...

'Memur'a Çocuk Yardımı Çok Düşük!'


Devletin Memura Çocuk Yardımı Aylık 16,12 TL’den 17,90 TL’ye, Öğrencinin Velisine Eğitim Maliyeti İse Aylık Ortalama 97 TL’den 112 TL’ye Çıktı.


2012-2013 öğretim dönemi, 10 Eylül’den itibaren yaklaşık 17 milyon öğrenci için başlayacak. Veliler bu yıl eğitim harcamalarını geçen yıla oranla ortalama yüzde 15,7 zamlı yapmaya şimdiden başladı. Öğrencinin eğitim maliyeti her yıl enflasyon oranından fazla artmakta olup velileri ekonomik anlamda zorlamaktadır.


Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi (EBSAM), öğrencilerin yeni eğitim sisteminde, okula başlangıç masrafları ile veliye maliyetini araştırdı.


 


İlkokula Başlangıç Masrafı 543 TL


Araştırmaya göre, okul öncesi eğitime kayıt olan bir öğrenci için başlangıç masrafı olarak ortalama 315 TL, ilkokula başlayan bir öğrenci için 543 TL, ortaokulabaşlayan bir öğrenci için 565 TL, ortaöğretime (lise) başlayan bir öğrenci için ise 655 TL harcama yapılması gerekiyor.


Bir öğrenci için, okul öncesi eğitimden ortaokulun sonuna kadarki eğitimi boyunca sadece okul ihtiyaçları için ortalama 11 bin 925 TL harcama yapılıyor. Söz konusu rakam, ayda ortalama 110 TL olarak veliye yansıyor. Lise eğitimi boyunca bir öğrenci için ortalama 5 bin 578 TL, ayda ise ortalama 116 TL harcama yapılırken, öğrenciye kantin-yemekhane için para ayrıldığında, bu rakam okul öncesi ve ortaokulun sonuna kadarki süreçte aylık ortalama 225 TL, lisede ise 250 TL’ye çıkıyor. Bu masraflara okul servisi de eklendiğinde okul öncesinden ortaokulun sonuna kadarki maliyeti 225 TL’den 350 TL’ye, lisede ise 250 TL’den 370 TL’ye çıkıyor.


Veli, ortaokul 4. sınıfta SBS, lise 3 ve 4. sınıflarda YGS-LYS için çocuğunu dershaneye gönderdiği takdirde ise maliyetler daha da artıyor ve okul öncesi eğitimden ortaokulun sonuna kadarki dönemde aylık ortalama 406 TL, lisede aylık ortalama 620 TL masraf yüküyle karşı karşıya kalıyor.


Okul öncesi eğitimden lisenin sonuna kadar olan eğitim sürecinde, öğrencinin velisine maliyeti ise aylık ortalama 112 TL olarak yansıyor.


 


Öğrencinin Yıllık Maliyeti 97 TL’den 112 TL’ye Yükseldi


Öğrencinin veliye maliyeti 2011-2012 öğretim dönemi başında hesaplanan rakam 97 TL iken, bu yıl yüzde 15,7 oranında 15 TL’lik bir artış göstererek 112 TL’ye yükseldi.


Yıllık enflasyon oranından daha fazla artışın olması; TÜFE, TÜİK madde sepetindeki 444 madde baz alınarak hesaplanırken, bu araştırmada ise öğrencinin mecburi ihtiyacı olan 50 civarındaki madde üzerinden hesaplama yapılmasından kaynaklanıyor.


 


Devlet İlköğretim Kurumlarına Giden Her Çocuk İçin En Az 110 TL Yardım Yapmalıdır


Eğitim, bir devlet hizmeti olup ücretsizdir. Bu durum göz önünde bulundurularak, çocuğu ilkokul ve ortaokula giden memurlar için, maaşlarında yer alan 6 yaş üstü çocuk yardımı olan 17,90 TL’nin en az 110 TL’ye çıkarılması gerekmektedir. Gelir düzeyi düşük olan ailelere ise, ilkokul ve ortaokula giden her çocuğu için devlet en az 110 TL yardım yapmalıdır.


Milli Eğitim Bakanlığı, okullara belli bir bütçe ayırarak, okullarda öğrencilerden sınıf donanımı, kaynak kitaplar, araç-gereç gibi ihtiyaçlar için para alınmasının önüne geçmelidir. Zaten öğrencinin eğitim giderleri veliye büyük yük olmaktadır. Okullardaki aidat, sınıf donanımı, kaynak kitaplar, araç-gereç gibi harcamaların da velilerden alınması bu yükü iyice artırmaktadır.


Bireylerin eğitim giderlerini devletin karşılaması gereklidir. Bu, anayasal bir zorunluluktur. Unutulmamalıdır ki, en büyük yatırım, çocuklarımıza yapılan yatırımdır. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.