MEMURUZ ,SİYASETE KATILMAK İSTİYORUZ!

MEMURUZ ,SİYASETE KATILMAK İSTİYORUZ!

MEMURUZ ,SİYASETE KATILMAK İSTİYORUZ!

Memura siyaset hakkı çok hassas ve iyi düşünülüp kurallara bağlanması gereken bir konu.Hangi memurun hangi ölçüde ve şartlarda siyasete katılma hakkını kullanacağı uluslararası sözleşmeler , dünyadaki ve Avrupa’daki uygulamalar göz önüne alınarak belirlenmelidir.

Memura siyaset yapma , siyasi partilere üye olabilme hakkına karşı çıkanların savundukları argüman bunun partizanlığa yol açacağı biçimindedir.Bunu savunanların nedense aklına partizanlığı önleyici , caydırıcı önlemlerin de alınabileceği gelmemektedir.Ayrıca unutulan bir şey var ki ; o da günümüzde siyaset yasağına rağmen memurlar içinde ve üzerinde partizanlık had safhadadır. Özellikle üst kademelere doğru çıkıldıkça partizanlığın yoğunluğu artmakta ,belli makamlara gelebilmek için siyasilerle ve etkili malum çevrelerle dirsek temasınız olması gerekmektedir.


Pratikte  böyle bir durum varken , ve işler gizli kapaklı halledilirken kimse kimseyi açıkça suçlayamamaktadır , çünkü ortada bir kanıt yoktur.Gizli köşelerde , dayalı döşeli bürolarda el etek öpüp , rica minnet bir yerlere gelenleri eleştirmek ve siyasete bulaştığını iddia etmek de mümkün olmamaktadır.Bu kirli ve çarpık ilişkiler sonucunda falanca kasabanın, falanca partisinin yönetiminden, falanca isimli kişi ,falanca müdürü arayıp emirler dikte ettirebilmektedir.


Siyaseti bir yerlere gelebilmek için veya makam mevki için yapanlar eninde sonunda partizanlık çamurunda boğulmaya mahkum olacaktır.Fakat bir de bu ülkenin kaynaklarından yararlanarak kendini yetiştirmiş ,aydın , bilgi birikimi olan , ülkesine vizyon sunabilecek ,ufku geniş memur kesim var.Bu insanların bilgi birikiminden ve enerjisinden faydalanmayıp onları siyaset dışında tutmak onlara yapılan bir haksızlık olduğu kadar ülke için de çok büyük bir kayıptır.Düşünen ve üreten bu beyinler karar mekanizmaları içine bir an önce katılmalıdır.Hem de siyaset tekelini elinde tutmak isteyen ve memura siyasete katılma hakkını öcü gibi gösterenlere rağmen.


Madem Avrupa birliğine uyum yasaları çıkarıyoruz ,o zaman bu konuyu da Avrupa dayatmadan, kendi halkımız ve memurumuz için gündeme almanın tam zamanıdır.Anayasa değişikliklerinin tartışıldığı bu dönem bu değişiklikleri gerçekleştirmek için iyi bir fırsattır.Bir araya gelecek TBMM üyeleri memurun  siyasete katılma hakkının detayları ve biçimi netleştirilmelidir.


Siyasilerden bu yönde irade, memurlardan da talep ve destek  bekliyoruz.


Sendikalarda sadece sendikacılık yapılabilmesi için siyasetin partilerde yapılmasını mutlaka sağlamalıyız.


Aşağıda ; bu yönde çıkarılacak Anayasa ve kanunlarda yer almasını istediğimiz maddelerden bir kaçını veriyoruz.


Madde 1: (Bu madde hangi memurların siyasete katılabileceğini göstermelidir)


… ile  öğretmenler ve eğitim çalışanları siyasi partilere üye olabilir.


Madde2: Resmi sıfat ve nüfuzlarını seçimlere müdahale veya seçim sonuçları üzerinde etkili olacak şekilde kullananlar cezalandırılır.


Madde3 : Memurun parti ,rozet,amblem ,bayrak vb. işaretlerini iş yerinde ve dışında takması ve taşıması  yasaktır.


Madde 4: Siyasi partilerin halka açık etkinliklerindeki propaganda , reklam ,tanıtım faaliyetlerinde aktif  olarak yer alamaz.


Madde 5 : Okullardaki ve MEM deki idareciler bu unvanları taşıdıkları müddetçe siyaset hakkından yararlanamaz.


Madde 6 : Mahalli  meclislere ve TBMM’ye aday olunabilir.


Madde 7 : Seçimlere tesir edebilecek konumda olan üst düzey yöneticiler en az altı ay önceden görevinden istifa etmelidir ve bir daha aynı göreve dönememelidir.


YENİ-SEN GENEL MERKEZİ


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.