banner476

ÖĞRETMENEVLERİNE ŞEFFAFLIK İSTİYORUZ!

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren öğretmenevleri günümüzde eğitim çalışanları için önemli bir fonksiyonu icra etmektedir. Güvenlik, temizlik ve diğer hizmetler açısından öğretmenevlerimizin faaliyetleri göz doldurmaktadır. Bu nedenle başta yöneticileri olmak üzere bütün öğretmenevi çalışanı arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Sendikalar 04.07.2017, 17:49
ÖĞRETMENEVLERİNE ŞEFFAFLIK İSTİYORUZ!

Ancak, gözlemlerimize ve sendikamıza ulaşan şikayetlere göre öğretmenevlerinden yararlanma konusunda eğitim çalışanlarına eşitlik ve adalet ilkeleri dahilinde davranılmadığı görülmektedir. Bu konuda gelen şikâyetlerin başında öğretmenevlerinde “yer bulamama” hususu yer almaktadır.

Öğretmenevlerinde yer olmadığı iddiası eğitim çalışanlarını tatmin etmemektedir. Tecrübelerimiz ve gelen bilgiler, yer olduğu halde il ya da ilçenin üst kademe bürokratlarına ve misafirlerine yer tahsisi yapıldığı ve bazı odaların boş bekletildiği yönündedir.

Konuyla ilgili talebimiz; çağımızın teknolojik imkanlarından da yararlanarak şeffaflığın sağlanması yönündedir.

Önerimiz şu şekildedir:

Günümüzde internet alt yapısı bile bütün otellerin yatak sayısını, doluluk oranını ve fiyatlarını gösteren programlar kullanılmaktadır. Benzer programlar öğretmenevleri için de geliştirilebilir.

Hazırlanacak programla ilgili olarak:

  1. Eğitim çalışanları MEBBİS üzerinden erişebilirler. Bu kurumlardan yararlanmak isteyen diğer kamu çalışanlarına özel modül açılabilir.
  2. Programda bütün öğretmenevlerinin mevcut yatak sayısı görünmelidir.
  3. Programda boş yatak sayısı sistem üzerinde otomatik görünmelidir.
  4. Programda gün içerisinde kalan kişilerin isimlerinin ilk harfi (diğerleri yıldızlı), TC kimlik numaralarının son üç hanesi görünmelidir. Böylelikle sahteciliğin önüne geçilmeli, gerçek kişilerin kalıp kalmadığı bilinmeli ve gerekirse hukuki başvurularda bu durum delil kabul edilmelidir.
  5. Yatakların rezervasyon süresi program üzerinde görünmelidir.
  6. Rezervasyonun bitiş tarihine yeni bir kişinin rezervasyonu için buton eklenilmeli, ve aynı odayı rezerve etmek isteyen kişilerin sayısı otomatik görünmelidir.
  7. Program üzerinden eğitim çalışanlarının ilgili öğretmenevi ile ilgili görüşleri alınmalıdır.

           

Konuyla ilgili sendikamız tarafından MEB’e ayrıca müracaat yapılacak olup, konu hakkında kamuoyu oluşabilmesi ve MEB’in daha hızlı konuya eğilebilmesi için bütün eğitim çalışanlarını BİMER üzerinden talepte bulunmaya davet ediyoruz.

EKSEN EĞİTİM SEN
GENEL MERKEZİ

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (5)
Erdem Taş 3 yıl önce
Harbiden öğretmenlere hizmet ettığini mi düşünüyorsunuz bu işletmelerin?Sadece adıvar bunların.Öğretmenlerin işine yarayacaksa ozaman buraları ögretmenlere sorulup raporlanmalı
Hasbelkader 3 yıl önce
Mesela sivas öğretmenevi bunlardan biri asla yer bulunmaz.bakanin memleketi yaptırın oraya güzel bir öğretmenevi olsunn bitsin
Cafer Tayyar Meydan 3 yıl önce
Emekli öğretmenim kırk yılda bir öğretmen evi lazım olur telefon edersin maalesef hocam yerimiz yok.Yerleri öğretmenlerden harici insanlara tahsis edersen yer olmaz tabi.Hadi bir polis evine veya diğer kamu kuruluşlarına gidinde kendi elemanlarından başkasına yer tahsisi yapıyorlar mı. Bu bize öğretmen evi yöneticilerinin yetersizliğini gösteriyor Üst yöneticilere yaranmak için onların misafirlerine yer ayırmaktan başka bir şey yapmiyorlar
Gözlem 3 yıl önce
Özellikle Büyükşehir ogretmenevlerinde yer bulmak mucize. Hadi bulduk diyelim o kadar pis odalar mevcut ki anlatamam
dikkat edilmeli 3 yıl önce
öğretmenden çok herkese açık .önce öğretmene yer istihdam edilmeli öncelik öğretmen olmalı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@