ÖĞRETMENİMİZE ALLAH'TAN RAHMET DİLİYORUZ...

ÖĞRETMENİMİZE ALLAH'TAN RAHMET DİLİYORUZ...

ÖĞRETMENİMİZE ALLAH'TAN RAHMET DİLİYORUZ


2012-2013 eğitim-öğretim yılının başladığı bugünlerde, öğretmenlere yönelik saldırılar da başlamıştır. İzmir'in Karabağlar ilçesindeki Nazire Merzeci İlkokulu’nda 8. sınıfta bir öğrenci Fen Bilgisi öğretmeni Rabia Sevilay Durukan'ı bugün ders esnasında diğer öğrencilerin gözleri önünde bıçaklamıştır. Bunun üzerine Türk Eğitim-Sen üyesi olan öğretmenimiz hastaneye kaldırılmış ve ameliyata alınmıştır. Ancak öğretmenimiz Rabia Sevilay Durukan ne yazık ki yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştır. Türk Eğitim-Sen olarak yapılan saldırıyı şiddetle lanetliyoruz. Bu vahim saldırıda yaşamını yitiren öğretmenimize Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve tüm eğitim camiamıza baş sağlığı diliyoruz.


 


Öğretmene şiddet artık moda haline gelmiştir. Öğrenciler ve veliler; ellerinde sopalarla, bıçaklarla okul basmakta, öğretmenlere şiddet uygulamaktadır. Daha kaç öğretmenimiz saldırıya uğrayacak, daha kaç öğretmenimiz öğrenci ve veli terörüne kurban olacaktır?


 


Okullarda güvenlik önlemleri çok yetersizdir. Öğrenciler, veliler kesici aletlerle okula rahatlıkla girebilmektedir. Okulda can güvenliğinden yoksun olarak görev yapan öğretmenlerimiz, büyük bir korku ve panik içerisindedir.


 


Bugüne kadar öğretmene yapılan şiddete karşı önlem almayan Milli Eğitim Bakanlığı’nın tüm bu olan biteni seyretmesi ise son derece ürkütücüdür. Öğretmenine sahip çıkmayan, öğretmene uygulanan şiddete karşı duyarsız kalan, öğretmenleri her fırsatta rencide ederek, onları öğrenci ve veli karşısında değersizleştiren Milli Eğitim Bakanlığı ne zaman sorumluluğunu hatırlayacak, ne zaman harekete geçecektir?


 


Öğrenci ve velilerin öğretmenlere yönelik uyguladığı şiddet dalga dalga yayılmaktadır. Okulların güvenli alanlar haline gelmesi, öğretmenlerin kendilerini güvende hissetmesi, öğretmene yönelik şiddete son verilmesi için yetkililer bir an önce tedbir almalıdır.  Öğretmenin öğrenci üzerindeki etkisi artırılmalı, öğretmenleri hor gören yaklaşımlara son verilmeli, öğretmenleri itibarsızlaştıran uygulamalara geçit verilmemelidir. Eğitim yuvalarının şiddet yuvalarına dönmemesi, öğretmenlerimizin hayatlarının tehlike altında olmaması için tüm imkanlar seferber edilmelidir. Sayın Başbakan da öğretmene şiddet konusunu mercek altına almalı, bu konuda gerekli talimatları vermelidir. Her okulda öğrenci mevcudu oranında kadrolu, eğitimli güvenlik personeli istihdam edilmelidir.  Tedbir alınmadığı sürece benzeri bir çok acıyı yaşayacağımız açıktır. 


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


 


         TÜRK EĞİTİM-SEN GENEL MERKEZİ 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.