Öğretmenler İş Bıraktı

Öğretmenler İş Bıraktı

Öğretmenler İş Bıraktı

Hükümet ile memurun 21 gün süren zam pazarlığından sonuç çıkmadı. Hükümetin son turda teklifi yüzde 3.5+4’e çıkarmasını yetersiz bulan memurlar bugün eylem yapıyor. Tren seferlerinde aksama yaşanırken, öğretmenler ve doktorlar da iş bıraktı. KESK, Kamu-Sen, Birleşik-Kamu İş ile Memur-Sen'e Bağlı Eğitim-Bir-Sen'in organize ettiği eyleme 700 bine yakın üyenin katılması bekleniyor.

KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, eğitimden sağlığa, ulaşımdan vergi dairelerine kadar tüm üyelerinin, 11 hizmet kolunda iş bıraktıklarını açıkladı. Tombul, KESK'e bağlı 250 bin, Kamu-Sen'in 390 bin, Birleşik-Kamu-İş'in ise 35 bin üyesiyle bugün eylemde olduğunu söyledi. Memur-Sen'in ise Eğitim-Bir-Sen ile eyleme katıldığını anlatan Tombul, konfederasyonların birlikte olmasa da eş zamanlı eylem yaptıklarını belirtti.

KESK bugün İstanbul'da Sirkeci Garı ve Çapa Tıp Fakültesi'nde toplanmaya başladı. 12.30'da Beyazıt Meydanı'nda miting yapacak. Ankara'da 12.30'da Kızılay Ziya Gökalp Caddesi'nde, İzmir'de ise 11.00'de Konak Meydanı'nda miting yapacak. KESK'in eylemine Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği ile Türk Tabipler Birliği meslek örgütleri de destek verecek.

Kamu-Sen Abdi İpekçi Parkı önünde basın açıklaması yapacak.

İSTANBUL
Hükümetin toplu sözleşme masasında önerdiği zam teklifini yetersiz bulan memurlar bir günlük grev kararı aldı. Grev nedeniyle hastanelerin kapısından geri çevrilen vatandaşlar duruma tepki gösterdi.
Türkiye Kamu-Sen ve KESK başta olmak üzere bazı sendikalar, hükümetin toplu sözleşme masasında önerdiği zam teklifine tepki olarak bir gün grev kararı aldı. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gelen hastalar da grev nedeniyle geri çevrildi. Muayene olmadan geri dönmek zorunda kalan Basri ve Hatice Akça çifti, “Muayene olamadık. Acilde de doktora ilaç yazdıramıyoruz. Yapacak bir şey yok, sonra geleceğiz” dedi.
Ahmet Yüksel isimli bir vatandaş da, muayeneye geldiklerini belirterek "Grev varmış, tedavi olamadık. Boşu boşuna sabahtan beri burada dolaşıyoruz. Böyle grev olmaz” diye konuştu.
Taksim İlkyardım Hastanesi’nde ise grevdeki memurlar hastane bahçesinde hastalara grevin amacını anlatmaya çalıştı. Muayene randevularını internetten güçlükle aldıklarını belirten vatandaşlar ise duruma tepki gösterdi. Hastane kapısından geri çevrilen bazı hastalar, “Madem öyle randevu vermesinler. İşten izin alıp geliyoruz. Mağdur olan biziz” diye konuştu.
Grevden haberi olmadığını belirten bir genç de yaşlı annesini hastaneye getirdiğini ifade ederek, “İşimi gücümü bırakıp geldim. Yaşlı kadını buralara kadar getirdim” dedi.
Öte yandan İstanbul’da memurların farklı noktalarda toplanıp öğle saatlerinde Beyazıt Meydanı’na yürüyüp eylem yapacağı belirtildi.

ANKARA:
Türkiye Kamu-Sen ile KESK'in bir günlük iş bırakma eylemi başladı. Zam konusunda hükümet ile anlaşamayan kamu çalışanları, Ankara Garı'nda iş bıraktı. Türk Ulaşım-Sen ile Birleşik Taşımacılık Sendikası üyeleri, garın girişine "Grevdeyiz" pankartı astı.
Saat 01.33'de Diyarbakır'a gidecek Güney Ekspresi, hareket etmedi.
Memurların iş bırakması üzerine Ankara Garı'nda bilet satışları durdu. Satılan biletlerin bedelleri kesintisiz olarak yolculara iade edildi. TCDD, yolcuların mağdur olmaması ve gidecekleri yerlere zamanında ulaşabilmeleri için AŞTİ'ye belirli aralıklarla servis düzenledi.
Duruma tepki gösteren bazı yolcular ile görevliler arasında tartışma yaşandı. Memurların iş bırakma eyleminden habersiz olduğunu söyleyen yolculardan Cansever Yıldırım, "Birden bire bunu yapmasalardı iyi olurdu, bizde evden çıkmazdık. Yozgat-Yerköy'e gidecektik. Şimdi bu saatte eve geri döneceğiz; vasıta da yok, yapacak bir şey de yok" dedi.

KONYA:
Konya'da memurların bir günlük iş bırakma eylemi saat 00.00'da KESK'e bağlı sendika üyelerinden oluşan 200 kişilik grubun Konya Gar'ına yürümek için bir araya gelmesiyle başladı.
Polis, izinleri olmayan gurubun yürüyüşüne izin vermedi. Daha sonra polis eşliğinde sloganlar atarak gara yürüyen grup yaptıkları basın açaklaması sonrası olaysız bir şekilde dağıldı.
KESK'e bağlı sendika üyelerinden oluşan yaklaşık 200 kişilik grup alınan iş bırakma eylemi nedeniyle saat 00.00 sıralarında Konya Gar'ına yürümek için Stad Caddesi'nde biraraya geldi. Polis, izinleri olmayan grubun yürüyüşüne izin vermedi.

Grubun etrafı çevik kuvvet polisleri tarafından sarıldı. Daha sonra polis ve sendika üyelerinin uzlaşması sonucu grup polis eşliğinde 'Yaşasın memur hakları', "Herkes Greve" sloganları atarak Gar'a yürüdü. Gar'a girip makinistlerin iş bırakmasını isteyen gruba polis tekrar izin vermedi. Polis, sadece sendika üyelerinden seçilen temsilcilerin içeri girmesine izin verdi. Gar görevlileriyle konuşan sendika üyeleri, bir yük treni makinistinin bir gün iş bırakma eylemine katılacağı sözünü aldı. Daha sonra gar önünde basın açıklaması yapan grup olaysız bir şekilde dağıldı.

ÖĞRETMENLER VE DOKTORLAR DA GREVDE
Öğretmenlerin örgütlü olduğu Eğitim-Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim İş ve Eğitim-Bir-Sen ilk kez birlikte eylem yapıyor. Öğretmen eylemine yaklaşık 500 bin eğitimcinin katılması bekleniyor.
Sendika üyesi doktorlar da bugün aciller haricinde iş bıraktı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.