'Öğretmenlerimizin can güvenliği neden sağlanmıyor?'...

'Öğretmenlerimizin can güvenliği neden sağlanmıyor?'...

'Öğretmenlerimizin can güvenliği neden sağlanmıyor?'

Daha önce Diyarbakır'da okulların yakılması ve bugün de Şişli'de bir İlköğretim okuluna molotoflu saldırı düzenlenmesi sonucu okulların ve öğretmenlerin can güvenliğinin korunup korunmadığı tartışmalara neden oldu. Türk Eğitim-Sen Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan'da bu konuda açıklama yaptı.


"PKK eğitimi hedef almaya devam ediyor. Okulları yakan, öğretmenleri kaçıran, öğrencilerin eğitim almasına engel olmaya çalışan bölücü örgüt, hainliklerini hız kesmeden sürdürüyor. PKK Siirt’in Pervari ilçesinde bu ülkenin kilometre taşı olan 3 kadın öğretmenimizi ve bir hizmetlimizi kaçırdı. 


PKK’nın eğitim-öğretim hizmetlerini aksatmak, öğretmenleri, eğitim çalışanlarını yıldırmak, korkutmak, onları bölgeden uzaklaştırmak, bölgedeki çocukların eğitim-öğretim almasını engellemek için yaptığı bu tür eylemler tedbir alınmadığı takdirde son bulmayacaktır. PKK her geçen gün eylemlerinin şiddetini ve dozunu artırmaktadır. Katiller sürüsü, bilim yuvası okullarımızda öğretmenleri, eğitim çalışanlarını ve öğrencileri hedef tahtasına oturtarak, kirli emellerini hayata geçirme gayretindedir. 


Çocuklarımızın eğitim-öğretim görmesini sağlamak, onların cahil yetişmesine engel olmak, terör örgütü tarafından maşa yapılmasına izin vermemek için öğretmenlerimiz o bölgede birçok fedakârlıkta bulunarak görev yapmaktadır. Ailelerini, sevdiklerini geride bırakarak ideallerinin peşinden koşan öğretmenlerimize güvenli bir ortam oluşturmak bu devletin asli hizmetlerinin başında gelmektedir. Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, terör örgütüne haddini bildirecek, onları alaşağı edebilecek güçtedir. 


Devletimiz öncelikle öğretmenlerin, eğitim çalışanlarının ve kamu çalışanlarının kaçırılmasına karşı tedbir almalı, onların can güvenliğini sağlamalı, okullara yapılan saldırıları engellemelidir.  Kaçırılan 3 öğretmenimizi ve hizmetlimizi en kısa zamanda sağ salim aramızda görmek istiyoruz. Devlet, tüm imkânlarını eğitimcilerimizin evlerine dönmesi için seferber etmelidir. Şayet siyasi erk bölgede huzuru tesis edemezse, kaybedilen bu milletin aydınlık yarınları olacaktır. "


Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan
Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim-Sen
İstanbul İl Başkanı 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.