banner476

Okullarda İhmal Öğrencileri Tehdit Etmeye Devam Ediyor!

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu`nun `Okullarda İhmal Öğrencileri Tehdit Etmeye Devam Ediyor!` başlıklı basın açıklaması metni

Sendikalar 26.02.2015, 15:05 26.02.2015, 15:01
Okullarda İhmal Öğrencileri Tehdit Etmeye Devam Ediyor!

 Onlarca öğrencinin birlikte eğitim aldıkları mekânlar olan okulların; öğrencilerin ihtiyaçları, sağlığı ve can güvenliği göz önünde bulundurularak yapılması gerekmektedir. Ancak TOKİ zihniyetiyle okul yapan, okullarda gerekli denetimleri yapmayan, öğrencilerin sağlığını hiçe sayan AKP döneminde okullarda kaza sonucu yaralanmalar ve ölümler artmaktadır. Bu sabah Muğla`nın Atatürk Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi, uygulama oteli bölümünde sanayi tipi mutfak tüpünün patlaması sonucunda 7 öğrenci yaralanmıştır.

Kazanın meydana geldiği okulun meslek lisesi olması manidardır. TOKİ zihniyetiyle yapılan okullarda; ‘meslek lisesi, memleket meselesi` diyen hükümet öğrencileri ucuz işgücü olarak çalıştırmaktadır. Uygulama otellerinde emek sömürüsü yapılırken, öğrencilerin çalışma koşulları hiçbir denetime tabii değildir. Son derece kötü koşullarda çalışan öğrenciler yaşanan iş kazalarında yaralanma ve hatta ölüm riski ile karşı karşıya bırakılmaktadır. Muğla`da yaşanan kaza münferit ya da sıradan bir olay değil eğitimde yapılan zincirleme yanlışların, aşırı kar hırsının ve eğitimin kapitalistçe yapılandırılmasının ortaya çıkardığı bir sonuçtur. 
Eğitim Sen olarak; kazadan yaralanan öğrencilerin durumlarının iyi olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Öğrencilerimizin bir an önce eğitimlerine güven içinde devam etmelerini diler, ailelerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz. Diğer taraftan kazanın olmasına yol açan; ihmal ve denetimsizlik zincirindeki tüm sorumluların soruşturulmasına bir an önce başlanmasını bekliyor; meslek liselerinde atılan piyasacı adımlara derhal son verilmesini istiyoruz. 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@