Özgür Üniversite İçin Serbest Kıyafet Şarttır

Özgür Üniversite İçin Serbest Kıyafet Şarttır

Özgür Üniversite İçin Serbest Kıyafet Şarttır

 YÖK’ün Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) sunduğu yasa taslağı metninde öğrencilerin yanı sıra öğretim elemanlarına da kılık-kıyafet serbestîsini öngören maddesi eğitim camiasında tartışma yarattı. 

 

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Bırakalım üniversite hocaları ve öğrenciler ne giyeceğine kendileri karar versin. Akademik bir kurumda hocalarımızın özgürlüğüne ve özgünlüğüne karışmak, belirli bir giyim şeklini dayatmak en başta bilim dışı, faşist bir anlayışın tezahürüdür” diyerek YÖK kanun taslağındaki kılık-kıyafet maddesine sendika olarak destek verdiklerini açıkladı.

 

Üniversiteden ilkokula kadar tüm eğitim kurumlarında herkese kılık-kıyafet serbestîsi tanımadan eğitimin özgürleşemeyeceğini kaydeden Gürkan Avcı, “Eğitimcileri sivilleştirmeden, özgürlükçü reformlar yapmadan, demokratik değerleri yerleştirilmeden üniversitelerimizden beklediğimiz verim, kalite ve başarıyı yakalayamayız. Önemli olan hocalarımızın ne giyeceği değil ne ürettiği, performansı ve nasıl bir artı değer ortaya koyduğudur. Özgür üniversite ve demokratik bir eğitim mevzuatı istiyoruz” dedi.

 

YÖK TASLAĞI DEMOKRATİK VE EVRENSEL KRİTERLER AÇISINDAN YETERSİZ

Yeni YÖK taslağına ilişkin eleştirilerini de söyleyen Gürkan Avcı,  Halkımızın kendisinden sorunlarına çözüm bulmasını beklediği üniversiteler, toplumun önüne sorun çıkarmaktan, kısır döngü yaratmaktan vazgeçmeli ve toplumumuzun yeni çıkmazlarını oluşturmaktan kendisini kurtulmalıdır, diye ifade ederek, “Taslakta akademik ve bilimsel özgürlük, kurumsal özerklik ve demokratik katılım gibi ilkelerin yetersiz olduğunu görüyoruz.  Taslak uluslararası tavsiye metinleriyle pek uyumlu değil ve evrensel ilkelere yeterince atıf yok. Biz yeni YÖK Yasasında, öğrencilerinde söz, yetki ve karar mekanizmalarında olmasını istiyoruz. Üreten ve Türkiye’nin sorunlarını çözen bir üniversiteyi hayal ediyoruz. Demokratik kriterler başta olmak üzere, akademik özgürlüğün güvence altına alındığı, nesnel denetim mekanizmalarını öngören düzenlemeler açısından da yetersiz buluyoruz” diye konuştu.

 

KIYAFET ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN 10 MİLYON İMZA KAMPANYASINI DESTEKLİYORUZ

Memur-sen tarafından başlatılan “Kamuda Kılık-Kıyafet Özgürlüğü için 10 Milyon İmza Kampanyası”nı desteklediklerini, sendika genel merkezinde kurulan masada ve şubeler maharetiyle toplanan destek imzalarını Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’ya teslim edeceklerini kaydeden Gürkan Avcı, şunları söyledi:

 

İlk ve orta dereceli okullarda, üniversitelerde, kamuda ve özel sektörde başörtülü bireylerin istekleri doğrultusunda ve kendilerini tanımladıkları şekilde kılık-kıyafet tercihinde bulunma, çalışma, atanma ve tayin isteme hakkını savunuyoruz. Başörtüsünün her alanda serbest olmasını istiyoruz. Kamuda sadece 'hademelerin' başörtüsü takmasına müsaade eden faşist zihniyetlere normalleşmeyi ve başörtüsü meselesini insani ve İslami bir hassasiyetle kavramalarını öneriyorum. Bu vicdani talep görmezden gelinmemelidir.

 

Tüm kurum ve kuruluşlarda talep edilmesi halinde ibadet ihtiyaçlarını karşılayabilecek ibadethanelerin oluşturulması için de gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası antlaşmalar ve bağımsız uluslararası kuruluşların bu konuda ortaya koydukları prensipler başta eğitimde olmak üzere kamu alanında da fikir, inanç ve kıyafet hürriyetinin önünü açıyor ve bu talepleri en temel insan hakkı olarak görüyor. Bu taleplerin siyasi zeminlerin dışında insani bir ihtiyaç olarak algılanmasını istiyoruz. Herkesin tercihlerini ve özgürlüklerini dikkate alan ve güvenceleyen demokratik bir Türkiye istiyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.