banner476

Performans Değerlendirme Taslağı Geri Çekilinceye Kadar Mücadeleye Devam Edeceğiz

Eğitim-Bir-Sen: ''Performans Değerlendirme Taslağı Geri Çekilinceye Kadar Mücadeleye Devam Edeceğiz''

Sendikalar 26.04.2018, 22:46
Performans Değerlendirme Taslağı Geri Çekilinceye Kadar Mücadeleye Devam Edeceğiz

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı ve Mithat Sevin, Amasya teşkilat buluşmasına katıldı. Sendikal çalışmaların değerlendirildiği, başta performans değerlendirme taslağı ve şiddet olmak üzere, eğitim çalışanlarının gündemindeki konulara ilişkin istişarelerin yapıldığı toplantıda konuşan Ramazan Çakırcı, Türkiye’nin en stratejik ve en hassas meselesinin eğitim olduğunu ifade ederek, “Hem ekonomik hem de siyasal alanda küresel bir aktör olma hedefiyle hareket eden Türkiye eğitime daha fazla önem vermelidir. Son yıllarda eğitimde okullaşma oranlarının artması, okulların fiziki ve teknolojik kapasitesinin gelişmesi, eğitime ayrılan kaynağın katlanarak artması gibi hususlarda ciddi iyileşmeler olmasına rağmen eğitimin niteliğine ilişkin kaygılar halen mevcudiyetini korumaktadır. Ülke olarak odaklanmamız gereken alan, eğitimin içeriğini zenginleştirmek ve niteliğini artırmak olmalıdır. Üretilecek eğitim politikalarının ve izlenecek yöntemlerin bu amaca yönelik olması gerekmektedir” dedi.

Eğitim çalışanlarının sorunlarına çözüm bulunmadan, eğitim alanındaki çalışmalara eğitimcilerin katkıları ve destekleri sağlanmadan eğitimin niteliğinin artırılmasının mümkün olmadığını kaydeden Çakırcı, eğitimde günübirlik değil, kalıcı politikalar izlenmesi gerektiğini söyledi.

Eğitimcilerin, öğrenciler için iyi insanın, güzel ahlakın canlı fotoğrafı olmak durumunda olduğunun altını çizen Çakırcı, “Öğretmenler, sadece öğreten değil, değerleri yaşayan ve yaşatan bir kimlik olarak öğrencilerinin karşısına çıkmalıdır. Öğrencisi, insan olmanın değerini öncelikle öğretmenlerimiz üzerinden yaşamalıdır. Adil olmayı, işinin hakkını vermeyi, iş ahlakını, hakça paylaşmayı, birlikte yaşamayı ve huzuru birlikte oluşturmayı, sınıfta ve okulda öğretmenimizden görmelidir. Bunun için öncelikle öğretmenlerimizin toplumdaki saygınlığının bu hedef doğrultusunda oluşması ve korunması gerekmektedir. Öğretmenlerimizin mali, özlük, sosyal hakları ve çalışma şartları bu itibar ve saygıyı oluşturacak biçimde düzenlenmeli ve geliştirilmelidir” şeklinde konuştu. 

Performans değerlendirme taslağı geri çekilinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz

Çakırcı, öğretmen performans değerlendirme taslağına ilişkin olarak, “Öğretmeni not vererek değerlendirme çabası daha önce farklı bir şekilde denenmiş ve okullarda huzurun kaçtığı, motivasyonun bozulduğu, iş barışının sarsıldığı çok net bir şekilde görülmüştür. Motive etmek yerine var olan motivasyonu bitirmek anlamı taşıyan bir içerikle performans sistemi kurulacağını düşünmek hem yorucu hem de yıpratıcı süreçlere kapı aralayacak, öğretmenler odasının huzurunu kaçıracaktır. Performans değerlendirme taslağı bir an evvel geri çekilmelidir” ifadelerini kullandı. 

Sözleşmeli öğretmenlik kaldırılmalı, atamalar kadrolu yapılmalıdır

2016 tarihinde sözleşmeli öğretmenliğin tekrar uygulamaya konulduğunu hatırlatan Çakırcı, sözleşmeli öğretmenliğin geçmiş yıllarda uygulandığını ve neden olduğu birçok sorundan dolayı kaldırıldığını dile getirdi. Öğretmenler arasında fark oluşturan ve öğretmenlerin özlük haklarında sorunlara neden olan sözleşmeli öğretmenlik uygulaması yerine istihdamda güçlük çekilen yörelerde çalışacak öğretmenleri teşvik edecek yöntemlerin geliştirilmesi gerektiğini belirten Çakırcı, şunları söyledi: “Zorunlu hizmet, sözleşmeli öğretmenlik gibi cebri uygulamalardan istenilen sonucun alınamadığı ve bunların yeni sorun alanları hâline geldiği bilinmektedir. Bu nedenle, sözleşmeli öğretmenlik son bulmalı, farklı istihdam modellerinden vazgeçilerek atamalar kadrolu yapılmalıdır.” 

Sevin: Saflarımızı sıklaştırmayı, fikri ve fiilî tahkimatı sürdürüyoruz

Genel Başkan Yardımcısı Mithat Sevin, sıkıntılı süreçlerden geçerek, zorluklara göğüs gererek, çalışarak, sorunların çözümüne katkıda bulunarak, kazanımlar elde ederek bugünlere geldiklerini söyledi. Sadece tepki veren değil, teklif üreten, sorunlarla beslenmeyen, çözümlerle güçlenen bir sendika olduklarını kaydeden Sevin, “Sorunları alt alta sıralamakla yetinmiyor, çözüm önerilerini de yan yana koyuyoruz. Bizim sendikal anlayışımızda yanlışa itiraz etmek yetmez, doğruyu teklif etmek; haksızlığı, adaletsizliği tespit etmek yetmez, adil olanı, hak olanı tesis etmek de gerekir. Hizmet ürettiğimiz alanlarla ilgili eleştirirken, geliştirmeyi; teklif ederken, üretmeyi; tepki verirken, tahrip etmemeyi önceliyoruz. Bizim de sözümüz olsun, sesimiz duyulsun, dostlar alışverişte görsün şeklindeki ucuz tavırlardan hep uzak durduk” dedi. 

Tarihî başarılara imza atmış bir teşkilatız

Çok önemli aşamalar kaydettiklerini dile getiren Sevin, şöyle konuştu: “Saflarımızı sıklaştırmayı, fikri ve fiilî tahkimatı sürdürüyoruz. Gece gündüz, yağmur çamur demeden çalışıyor, üretiyor, kazandırıyoruz. Sorunların çözümüne katkıda bulunuyor, eğitim çalışanları adına kazanım elde ediyor, nitelikli çalışmalara imza atıyoruz.”

Sevin, Eğitim-Bir-Sen ailesini daha da büyütmek için daha çok çalışmaları gerektiğini ifade ederek, “Biz bir hak ve özgürlük hareketiyiz. Yapmamız gereken çok iş, çözüme kavuşturmamız gereken onlarca sorun var. Tarihî başarılara imza atmış bir teşkilat olarak, yeni kazanımlar temin etmek için, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da ter akıtacak, çaba harcayacak, mücadeleye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Şiddet sorununa çözüm bulunmalıdır

Eğitimcilere yönelik artan şiddet olaylarına da değinen Mithat Sevin, sözlerini şöyle tamamladı: “Millî Eğitim Bakanlığı, eğitimcilere yönelik her saldırının sıkı takipçisi olmalı; nerede duracağı belli olmayan bu olayların bir an önce son bulması için gereken tedbirleri acilen almalıdır. Sendika olarak, hem performans değerlendirme taslağının geri çekilmesi hem de şiddetin önüne geçilmesini sağlayacak yasal bir düzenlemenin yapılması talebiyle imza kampanyası başlattık. 1 Mayıs’a kadar sürecek kampanya sonucunda toplanan imzaları Millî Eğitim Bakanlığı’na ve TBMM’ye ulaştıracağız.” 

Camcı: Bize dayatılanı değil, olması gerekeni savunuyoruz

Eğitim-Bir-Sen Amasya Şube Başkanı Kerem Camcı ise, eğitim-öğretim konusunda dayatılanı değil, olması gerekeni savunduklarını kaydetti. Camcı, eğitim çalışanlarının sosyal, mali ve özlük haklarını savunmanın yanında kültürel faaliyetler de gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@