banner476

Sağlık Sen: "Sağlıkçı Da Candır, Sağlıkçı Da Evlattır!"

Sağlık-Sen, ülke genelinde yaptığı kitlesel basın açıklaması ile, sağlıkta yaşanan şiddet olaylarını protesto etti.

Sendikalar 01.06.2015, 13:22 01.06.2015, 13:24
Sağlık Sen: "Sağlıkçı Da Candır, Sağlıkçı Da Evlattır!"

 Basın açıklamalarında, vatandaşlardan sağlık çalışanlarına sahip çıkılması istenirken, bakanlık da güvenlik önlemleri konusunda uyarıldı.

Ankara’daki basın açıklaması Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş tarafından yapıldı. Burada konuşan Memiş, ülkemizde yıllardır yaşanan sağlık çalışanlarına şiddetin vahşi ve alçakça bir örneğinin Samsun’da yaşandığını söyledi. Samsun Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde görev yapan Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Kamil Furtun’un hastanede uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybettiğini hatırlatan Memiş, sağlık camiası olarak bu vahşice saldırıyı yapanları lanetlediklerini, bu olayın failinin en ağır cezayı alması gerektiğini ifade etti.

Sağlık kurumlarında, hastaların canı nasıl hekimlere, sağlık çalışanlarına emanetse, sağlık çalışanlarının canının da devlete emanet olduğunu söyleyen Memiş, “Maalesef, sağlık çalışanlarımız kendilerini güvende hissetmemektedirler. Çalışanlarımız şiddete uğrama kaygısı içinde görevlerini sürdürmeye çalışmaktadırlar. Bu acı olay, hastanelerimizin en önemli sorununun güvenlik olduğunu göstermiştir. Güvenlik konusunda her türlü teknolojik ve yapısal imkanlar seferber edilmeli, istihdam stratejileri nitelikli güvenlik ihtiyacı talebine uygun hale getirilmeli, hiçbir sağlık çalışanımızın burnunun dahi kanamasına fırsat vermeyecek önlemler hayata geçirilmelidir.” şeklinde konuştu.

MİLLETİMİZ EVLATLARINA SAHİP ÇIKMALI

Açıklamasında, vatandaşlara da seslenen Metin Memiş, görev şehidi Dr. Kamil Furtun’un bu milletin kıymetli bir evladı olduğunu ifade ederek, “Milleti için şifa veren o kıymetli yürek alçakça bir saldırı sonucu sönmüştür. Bu acı sadece sağlık çalışanlarının acısı kalmamalı, millet evladının acısını yüreğinde hissetmeli ve tepkisini ortaya koymalıdır. Hastanelerimizi hizmet üretemez hale getiren bu saldırılara bir yenisinin daha eklenmemesi için devletin alacağı tedbirler kadar, toplumun tüm kesimlerinin sağlık çalışanlarına sahip çıkması da büyük önem arz etmektedir.” dedi.

Böylesine haince bir şiddet eylemi ve acı ölümleri bir daha yaşamak istemediklerini ifade eden Metin Memiş, sağlık çalışanlarımıza yönelik gerçekleştirilen bu saldırıların önüne geçilmesi amacıyla Sağlık-Sen olarak çeşitli zamanlarda çözüm önerileri ortaya koyduklarını da hatırlattı.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@