SBS Yargı Yolunda! MEB Bu Kargaşayı Nasıl Önleyecek?...

SBS Yargı Yolunda! MEB Bu Kargaşayı Nasıl Önleyecek?...

SBS Yargı Yolunda! MEB Bu Kargaşayı Nasıl Önleyecek?


SBS'de Önemli Yargı Kararı


Bir öğrencinin 17.08.2012 tarihinde yayınlanan Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sınavı yerleştirme sonuçlarında yedek olduğu okulların hatalı belirlenmesine ilişkin, yerleşme imkânı olmayan okullara yedek olarak yazıldığı, yedek olarak yerleşme imkanı daha yüksek olan tercih sonuçlarının ise “kazanamadınız” şeklinde belirtildiği gerekçesi ile açtığı dava Ankara 15. İdare Mahkemesince görüşülmüş ve yürütmeyi durdurma kararı alınmıştır.


 


Yargı kararında “…herhangi bir tercihine yerleşemeyen öğrencilerin tüm tercihleri dikkate alınarak yedek yerleştirme yapılır…” hükmüne aykırılık teşkil edeceği, zira anılan hükümden yedek yerleştirmelerin yapılması esnasında öğrencinin tercih sırasının dikkate alınacağına dair anlam çıkarılamayacağı, bilakis yedek yerleştirmelerde, tüm tercihler dikkate alınarak yedek sıralamasının en avantajlı bir şekilde belirleneceği, buradan hareketle, 440,218 puana sahip olan davacının, yukarıda gösterilen taban ve tavan puanlara göre 8. ve 9.tercihlerine üst sıralardan yedek olarak yerleşme imkanı varken, bu iki tercihine nazaran 5. 6. ve7. sıralardaki tercihlerine yedek olarak yerleşme imkanın bulunmadığı, bir başka ifade ile sınav sonucunun yedek sıralamasının hatalı bir şekilde belirlendiği, dolayısıyla da yukarıda belirtilen kılavuz hükümleri uyarınca, davacının daha avantajlı olan 8. ve9.tercihlerine, yedek yerleştirmelerinde yer verilmesi gerekirken aksi yönde ve hatalı olarak tesis olunan dava konusu İşlemde hukuka ve hakkaniyete uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır. ” denilmektedir.


 


Bütün bu olacakları düşünemeyen MEB’in yaptığı yanlış uygulamalar olayları içinden çıkmaz hale getirdiği karardan anlaşılmaktadır. Bu karara istinaden MEB’in aynı durumda olan öğrencilerin açacakları davalarda verilen kararlar sebebi ile yaşanacak kargaşayı nasıl gidereceği merak konusudur.


  

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.