SEMİNERLERDE YENİ BİR ŞEY YOK!

SEMİNERLERDE YENİ BİR ŞEY YOK!

SEMİNERLERDE YENİ BİR ŞEY YOK! EĞİTİM-SÖZ-SEN'den yapılan basın açıklaması.

Öğretmenler, her yıl okullarda  yapılan   bu sene  ise  MEB ‘ten gelen  talimatlar doğrultusunda   yılsonu yaz dönemi seminerleri okullarda  değil kültür merkezlerine, spor salonlarına ve diğer uygun mekânlara 300, 500,1000,1500  hatta mekânın kapasitesine göre daha büyük gruplar halinde toplatıldılar.Her  sene  okullarda  daha  küçük  guruplar  halinde  işlenilen bir nebze  de  olsa  verimli   geçen  seminer  dönemi    bu  sefer  hiçte  uygun  olmayan  bir  ortamlarda  verilmeye  çalışılıyor. Bununla  birlikte   Seminerlerde  ise   değişen  bir  şey  yok  oysaki   öğretmenler  farklı bir şey duyar veya görürüm düşüncesi ve  umutla umutsuzluk arası kararsız bir ruh hali ile seminer programının ilk dersini beklemeye başladılar. Dersin ilk dakikaları ile birlikte yine aynı şey oldu. Çünkü aradan geçen yıllar, sadece sayıları değiştiriyordu güzel ülkemde!

 
 
Tüm öğretmenlerin eğitim fakültesi yıllarında, KPSS’ye hazırlanırken ve meslek hayatı süresinde dönem dönem çeşitli kaynaklardan okuduğu hatta ezbere bildiği ve her gün sınıfında uyguladığı konular beyaz perdelerden süzülmeye ve görevli arkadaşlar tarafından noktasına, virgülüne okunmaya başlandı. Son dönemlerde yaşanan gelişmeler, değişen sistem, milli eğitim bakanlığı tarafından öğretmenlere dönük çok çeşitli yorumlardan sonra bu seminerlerden beklenti büyümüştü oysa! Öğretmenler yeni, farklı bir şeyler duymak, herhangi bir konuda artı değer kazanmak, yeni eğitim öğretim yaklaşımları veya mini minnacık bir şey işte… Ama olmadı. Seminer dönemi programı öyle bir hazırlanmamıştı ki; geçen yıllarda okunanlara hiç dokunulmamıştı hatta!! “Beyaza yeni boyanmış bir duvarı, daha iyi olmayan yine bir beyaz boya ile boyamaktan ibaretti yapılan!” “Büyük bir heyecanla liseye adım atan gençleri; yetiştirmek, geliştirmek adına salonlara doldurup ilkokul 2.sınıf Hayat Bilgisi veya Matematik konularını tekrar göstermeye eşdeğerdi.”
Bir şeyler değişmeli artık güzel ülkemde! Ve değişime ilk önce kendimizden başlamak, iyi bir ilk adım bence. Çünkü biz var olanı, sunulanı en küçük bir tepki göstermeksizin büyük bir hüsn-ü kabul ile karşıladığımız sürece hiçbir şey değişmeyecek.  “Güneş çarığı, çarık da ayağı sıkar” kabilinden yukarıya göndereceğimiz sitem, serzeniş ve yapıcı eleştirilerimizle bir şeyleri değiştirmeliyiz artık güzel ülkemde!!

SEMİNERLERDE YENİ BİR ŞEY YOK!

Bazen   resimler   daha  iyi  anlatır   anlatılmak   isteneni.....

SEMİNERLERDE YENİ BİR ŞEY YOK!

 

SEMİNERLERDE YENİ BİR ŞEY YOK!

Bazen   resimler   daha  iyi  anlatır   anlatılmak   isteneni....
www.egitimsozsen.org

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum