banner476

Sendika Aidatlarını Neden Devlet Ödüyor?

Milat gazetesi yazarı Ufuk Çoşkun Bu haftaki köşesinde, Devlet kesesinden sendikacılık yapılmaz dedi...Geçenlerde Maliye Bakanlığı MEB’e, bütçesini %3 oranında küçültmesini önerdi. Malum kaynak arayışı… Benim önerim ise; ‘’Toplu Sözleşme İkramiyesi” adı altında milletin vergilerinden tahsil edilen sendika aidatlarının kaldırılmasıdır. Bilindiği gibi devlet, herhangi bir sendikaya üye olan memura “Toplu Sözleşme İkramiyesi” adı altında yılda dört kez ödeme yapmaktadır. Sendikacıların pek hoşuna gitmeyecek fakat bunu yazmak durumundayım. Çünkü memurların sendika aidatlarının devlet tarafından ödenmesini adil bulmuyorum.

Sendikalar 16.10.2017, 10:51
Sendika Aidatlarını Neden Devlet Ödüyor?

Mevzu, 2005 toplu görüşmelerinde sendikaların, hükümetten üyelerinin aidatlarını devletin ödemesini talep etmesiyle başladı. İlginçtir bu talep, kabul gördü(!) 2009 yılından sonra yeni bir düzenleme yapıldı. Buna göre devlet, sendika aidatlarını “Toplu Sözleşme İkramiyesi” adı altında ödemeye devam etti.

4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun “Toplu sözleşmenin kapsamı” başlıklı Madde 28’de: “Toplu sözleşme ikramiyesi hariç olmak üzere toplu sözleşme hükümlerinin uygulanmasında sendika üyesi olan ve sendika üyesi olmayan kamu görevlileri arasında ayrım yapılamaz” hükmü gereğince “Toplu sözleşme ikramiyesi” sadece sendika üyesi olan kamu görevlilerine ödenen bir paradır ve sendikasız kamu görevlisine ödenmez” denildi.

2016 yılında yapılan toplu sözleşmede alınan karar gereğince de 375 sayılı KHK'daki sabit ifade kaldırılarak yerine gösterge rakamı getirildi. 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 4. Maddesinde; 25/6/2001 tarihli ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu hükümleri uyarınca kamu görevlileri sendikalarına üye olup, aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında aylık veya ücretleri ile birlikte kırk beş Türk Lirası toplu sözleşme ikramiyesi ödenir” hükmü yer almaktaydı. Bu ödeme, memura sendika üyesi olduğu için yapılan bir ödemedir. Kısacası sendika aidatı memurun maaşından değil devletin sendikalı memura yatırdığı sendika ödeneği içinden alınıyor. Yani bu parayı devlet vermiş oluyor. Bakınız bu miktarlar; 2014 yılında 45, 2015 yılında 60, 2016 yılında 66, 2017 yılının Ocak ve Nisan aylarında 71, Temmuz ve Aralık ödemelerinde ise bu rakam 74 TL’dir.(Küsuratları yazmadım) 

Yorumlar (4)
Eğitim bir sen 3 yıl önce
Bir eğitim bir sen li olarak size katılıyorum. Sendikacılık fedakarlık ister.
Mstf 3 yıl önce
%25mtv zammı Adil, akaryakıt araç telefon vs den alınan ötv adil dimi. Asıl siz kusura bakmayın sendikalar gerekliliktir. Sendika aidatı devlet tarafından ödenerek sendikal faaliyetler desteklendi. Bu ekonomik çerçevede devletin bu ücreti karşılamama durumu üye sayısını doğrudan etkiler ve sendikacılık faaliyetlerini bitirir.
Eğitim Yöneticisi 3 yıl önce
Çok isabetli bir yazı olmuş. Kutlarım. Bu konuda devletimizin desteğine gerek yok. Üye aidatını kendisi ödemelidir.
Ahmet Yılmaz 3 yıl önce
Bence gereksiz bir ödeme. Üyelik fedakarlık gerektirir. Üyeler parayı mazeret yapıp istifa etmesinler diye bu düzenleme yapıldı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@