Sendikaların, 2012/44 Nolu Genelgenin İptali ile ilgili Değerlendirilmesi

Sendikaların, 2012/44 Nolu Genelgenin İptali ile ilgili Değerlendirilmesi

2012/44 Nolu Geçici görevlendirme/atama konulu genelgenin iptali ile ilgili Aktif Sen ve Türk Eğitim Sen'in değerlendirmesi,

  Türk Eğitim Sen Genel Merkezi olarak iptal davası açtığımız şube müdürlüklerine sınavsız ve keyfi atama yapma amaçlı olarak çıkarılan 2012/44 sayılı genelge,29.12.2012 tarihli ve 2012/46 sayılı müsteşar imzalı genelge ile yürürlükten kaldırıldı.
 
      Türk Eğitim Sen Genel Merkezi olarak şube müdürlüğü görevlendirmelerini yakından takip ederek hukuksuz olarak yapılan tüm görevlendirmelerin karşısında hukuki mücadelemize devam edeceğiz.
 
      MEB’in bu konuda yapacağı en doğru şey,bir an önce şube müdürlüğü sınavı yapmaktır.Genelge iptali şunu göstermektedir ki MEB, bu genelgeyi çıkarırken tamamen öngörüsüz davranmış ve sonuçlarını hesaplamamıştır.MEB bürokrasisinin başta Sayın Bakan ve müsteşar olmak üzere bu işlerden zerre kadar anlamadığı bu vesile ile bir kez daha ortaya çıkmıştır.Başta Sayın Bakan ve müsteşar olmak üzere MEB bürokrasisinin bir “acemiler ordusu”olduğunu defalarca dile getirmiştik.Bu genelge fiyaskosu da bunu açıkça ortaya çıkarmış,Türk Eğitim Sen’in haklılığı bir kez daha ortaya çıkmıştır.
 
      Bu vesile ile Türk Eğitim Sen olarak bu tür hukuksuzluklara geçit vermeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz.
 


AKTİF SEN;
 


MEB 2012/44 Sayılı Genelgeyi İptal Etti
 
Milli Eğitim Bakanlığı İnsan kaynakları Genel Müdürlüğü 18/12/2012 tarihinde yayımlamış olduğu "Görevlendirme/Atama" konulu  İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine şube müdürü görevlendirilmesi ile ilgili genelgesini 29/12/21012 tarihinde yayımladığı 2012/46 sayılı genelge ile iptal etmiştir. 
 
Sendika olarak Bakanlığa yazdığımız ve kamuoyu ile paylaştığımız "-ÖNCELİKLE ÖĞRETMEN DIŞI PERSONEL-" NEDEN? başlıklı yazıda "Şube müdürlüğü veya diğer kadrolara atama veya görevlendirmelerde; çalışma barışını zedelemeden yönetmelik hükümleri doğrultusunda unvanları/kadroları öncelikli sıralamadan istekli personelin, verilecek kadro gereği ortaya koyması gereken performans ölçütleri ve diğer beklentileri karşılayacak yeterliklere sahip olup olmadığı gözetilerek, oluşan boş kadrolara yapılacak atama ve görevlendirmelerde objektif ve bilimsel ölçülere uygun olarak belirlenecek şartları taşıyan, o görevler için gerekli sosyal, bilimsel, eğitsel, yönetsel vb. donanıma sahip personeller aranmalıdır. Eğitim yönetimi başta olmak üzere çok farklı bir uzmanlık alanlarında yüksek lisans veya doktora yapmış eğitim çalışanları değerlendirmeye bile alınmadan ötekileştirilmemelidir.” demiş ve “Şube müdürlüğü kadroları için biran önce sınav açılmalı, atamalarda kariyer ve liyakat esaslarına uyulmalı, liyakat ehlini küstürülecek, yarınlar adına kariyerini planlamaya çalışan yüzbinlerce öğretmenin çalışma azmi kırılacak, sistemde kalıcı tıkanıklığa yol açması muhtemel kararlar bir an önce gözden geçirilmelidir. " görüşüne yer vermiştik.
 
2012/44 sayılı genelgenin iptali,  tarafların görüşünü almadan hareket etmenin yanlış olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir.
 
Yetkililere şube müdürlüğü kadroları için bir an önce sınav açmalarını, atamalarda kariyer ve liyakat esaslarına uymalarını bir kez daha hatırlatıyoruz.
 
Aktif Eğitimciler Sendikası
 HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.