Sendikaların İlksan İmtihanı

Sendikaların İlksan İmtihanı

Sendikaların İlksan İmtihanı

İlkokul öğretmenlerinin yardımlaşma sandığı olarak 1943 yılında kurulan İlksan’ın 28 Nisan 2012 tarihinde ülke genelinde delege seçimleri yapılacak…
Eğitim İş kolunda faaliyet gösteren sendikalar için bir prestij niteliği de taşıyan İlksan Yönetim kurulu ve delegele sayısını belirleyen seçimler bu yıl kıyasıya bir yarışa sahne olacak…
Uzun bir dönem İlksan’ı elinde bulunduran Eğitimsen’in bu eğemenliğine Türkeğitimsen 1996 yılında son vermişti. O günden bu tarafa Türkeğitimsen kökenli yöneticiler tarafından yönetilen İlksan Türkeğitimsen’in son kalesi ve prestiji olarak göze çarpıyor.
Bu yıl yapılacak seçimlerde Eğitimbirsen işi sıkı tutacak bunun ilk mesajını Eğitimbirsen Genel Merkez Yöneticilerinden Ali YALÇIN , Antalya ilinde İlksan toplantısında yapmış olduğu konuşmada vermiş ve bu yıl İlksan’ı alacaklarını dile getirmişti. Daha sonra yine aynı açıklamalara Genel Merkez sitesinde de yer verilmişti..
Buna karşın Türkeğitimsen Genel Başkanının bu konuda ki tezi ise Eğitimbirsen’in üye sayısı ne olursa olsun İlksan seçimlerini alacakları npktasında..
Türkeğitimsen’in ev sahibi olmasından ötürü bu seçimde 1-0 önde başlayacaktır.
Buna karşın Eğitimbirsen’in üye sayısı olarak Türkeğitimsen’e göre üstün olması ve İllerde yönetim kadrolarında ağırlığının olması avantajları olarak gözükmektedir.
Türkeğitimsen İlksan seçimleri için startı Antalya ilinde yapılan İlçe Temsilcileri toplantısında verdi. Türkeğitimsen’in taşra teşkilatı bu konuda çalışmalarını başlattı. Buna rağmen Türkeğitimsen’in en büyük dezavantajı büyük şehirlerde ki şube başkanlarının olayı ciddiye almaması ve artık sendikacılıkta heyacanını yitirmiş kadrolu sendikacı olarak emeklilerini beklemeleri ve sendikacılıktan çok dernekçilik vs işlerle zaman geçirmeleri olarak göze çarpıyor.
Eğitimbirsen’in ise hafta sonu yapılacak İl Başkanları toplantısında İlksan seçimleri için start vermesi beklenmektedir.
Eğitimbirsen yöneticilerinin bu seçimler için dezavantajı seçimleri geçmiş dönemlerde ciddiye almaması , şube başkanlarının sendikacılıkta dahil bu konularda tecrübesiz olması ve seçim sandığına üyelerini taşıyamaması olarak göze çarpıyor.
Sonuç olarak 28 Nisan’da yapılacak İlksan seçimlerinin hiçbir sendikaya bir getirisi olmayacak. Tamamen prestij olan bu mücadele için sendikaların kasasından iş ciddiye alınırsa 300 – 500 Bin Tl para çıkacak… Delege üstünlüğünün sağlanmasında özellikle Doğu ve Güneydoğu İlleri ile büyük şehirlerde üye sayısı olarak güçlü olan Eğitimsen'in bu noktada takınacağı tavırda bu seçimlerin ve akabinde de yönetim kurulu üye seçimlerinin kaderini belirleyebilir. Bütün bu gelişmeler ışığında bu seçimlerden haberi bile olmayan bir çok İlksan üyesi öğretmenizi sandığa taşımayı başaran sendika ipi göğüsleyecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.