Servis saatlerindeki boşluk 'fiziksel etkinlikle' dolacak

Servis saatlerindeki boşluk 'fiziksel etkinlikle' dolacak

Milli Eğitim Bakanlığı, seçmeli dersler nedeniyle en az 1 saat servis beklemek zorunda kalacak öğrencilerin durumuna çözüm arayışında

 

Yeni eğitim-öğretim dönemi başlamadan ortaokulları ve liselerde seçmeli derslerle birlikte servis saatlerinde oluşacak boşluk teneffüs saatlerindeki ayarlama ve fiziksel etkinlik programlarıyla ortadan kaldırılacak. Bu sene ortaokul ve liselere farklı seçmeli dersler geldiği için her sınıfın ders programı farklı olacak. Hatta aynı sınıfta olsalar bile farklı ders seçecek öğrenciler de farklı saatlerde okuldan çıkacaklar. Bazı öğrenciler erken çıkarken, eve gidebilmek için farklı seçmeli dersi seçen diğer öğrencileri beklemek zorunda kalacak. Okul aile birlikleri ve okul yönetimleri, düzenleme için servis yöneticilerine başvurdu ancak "Aynı okuldan 2 kez araç kaldıramayız. Okul, ders saatlerini değiştirsin" karşılığını aldı. Buna karşılık okul müdürleri ders saati programlarının eşitlenmesinin mümkün olmadığını belirterek, bütün öğrencileri aynı seçmeli dersi almaya zorlayamayacaklarını kaydetti. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) genelge gelmediği sürece mevcut ders programına uymak zorunda kaldıklarını bildirdi. Veliler ise öğrencilerin her gün 1 saat fazladan okul çevresinde servis beklemelerinin güvenilir olmadığı görüşünde. MEB yetkilileri okul programlarının yeniden düzenlemesi içn çalışıldığını belirtirken okul müdürlerinin teneffüs saatlerinde uzatma-kısaltma ya da fiziksel etkinlik dersleri gibi alternatifleri uygulayabileceğini bildirdi.

 

Miniklere '4 noktalı' güvenlik

 

İstanbul'da servis işletmecileri, 4+4+4 eğitim sistemiyle bu yıl okula başlayacak öğrenciler için okul servisi yapan araçlarda 4 noktalı emniyet kemerine geçişin son hazırlıklarını yapıyor. İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği Başkanı Hakan Orduhan, "Bu uygulama servisler için bir zorunluluk değil, bir sosyal sorumluluk bilinci. Çok sayıda servis, birkaç koltukta 4 noktalı emniyet kemerine geçecek" şeklinde konuştu.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.