Suriyeli Çocuklarda Gülsün…

Suriyeli Çocuklarda Gülsün…

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) savaş mağduru Suriyeli çocuklar için oyuncak ve kışlık giyecek yardım kampanyası başlattı.

 DES’in “Suriyeli Çocuklarda Gülsün” isimli kampanyası, Suriye’de meydana gelen iç savaş ve şiddet olayları neticesinde evlerini terk ederek Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan mülteci ailelerin çocukları başta olmak üzere Suriye’de çok zor şartlar altında hayata tutunmaya çalışan çocukları kapsıyor.

 

Sendika genel başkanı Gürkan Avcı, “Suriye'de vahimleşen durum ve bunun ıstırap içindeki çocuklar üzerinde bıraktığı etkiyi bir nebze azaltmak için bir kampanya düzenledik. Kampanyamız, oyuncak, atkı, bere, eldiven, bot, diş fırçası, diş macunu, hırka, kazak ve kaban gibi kışlık giyeceklerden oluşuyor. Daha şimdiden kampanyamıza gösterdikleri ilgi ve katkılardan ötürü eğitim çalışanları, öğretmen, öğrenci ve velilerimize teşekkür ediyorum. Bizlere bu kampanyayı düzenleme hususunda ilham, cesaret ve önderlik eden bütün kurum, kuruluş, sendika, dernek ve sivil toplum örgütlerine de tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

Sendika olarak dünyanın bütün çocuklarına sahip çıkmayı kendilerine misyon edindiklerini söyleyen Gürkan Avcı, kampanyayla ilgili olarak şunları söyledi;

 

Savaşın bedelini en çok çocuklar ödüyor. Savaş nedeniyle yaralanmış, sakatlanmış on binlerce çocuk, binlerce engelli yavrumuz yardım eli uzatılmasını bekliyor. Suriyeli çocuklar soğuk kış şartlarında mülteci kampları ile Suriye’nin kritik bölgelerinde hayat mücadelesi veriyor. Onbinlerce çocuk ise aileleriyle birlikte Suriye’yi bir an önce terk ederek kamplardan birisine ulaşabilmeyi umut ediyor. Milyonlarca çocuk perişan halde, yıkıntıya dönen şehirlerde, savaşın, bombaların, silahların ve kışın pençesinde yaşıyor. Silahların susacağı günleri bekliyor. En temel ihtiyaç maddelerinden yoksun anne babalar ülkeye gelen yardımlardan alabilmek için birbiriyle yarışıyor.

 

Gittikçe kötüleşen bu durum karşısında, uluslar arası camianın ve kurumlarının taahhütlerinden ödün vermemesi ve her geçen gün artan sayıdaki mağdur ve çaresiz Suriye halkına, Türkiye’nin cömertçe devam ettirdiği yardım ve kampanyaları örneğinde olduğu gibi yardımlarda bulunmalarını istiyoruz. Suriye iç savaşındaki tüm tarafları Uluslararası İnsancıl Hukuka ve Çocuk haklarına uymaları çağrısında bulunuyorum.

 

Suriye iç savaşındaki en büyük mağdur olan çocukların yükünü azaltmak ve acılarını paylaşmak adına en mühim görev biz eğitimcilere düşüyor. Suriyeli çocuklar kendilerini ısıtacak bir atkı, bere ve kazak bekliyor. Yüreklerini ısıtacak bir oyuncağa ihtiyaçları var. Tüm çocuklarımızın, veli, öğretmen ve eğitim çalışanlarının desteklerini bekliyoruz. Kampanyamıza katılmak isteyenler, yardım malzemelerini sendikamız genel merkez adresine gönderebilir yahut bizzat kendisi de getirebilir. Mazlum ve mağdur insanlara yardım etme hususunda kadim bir geleneği ve hassasiyeti bulunan halkımızı, Suriyeli çocuklara destek olmaya da davet ediyoruz. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum