Taşımalı Eğitimde Sıkıntılı Günler Başlayacak

Taşımalı Eğitimde Sıkıntılı Günler Başlayacak

Fizikî şartları eğitim ve öğretime elverişli olmayan okulların öğrencilerinin taşıma kapsamına alınıp alınmayacağı valiliklerce değerlendirilecek.

  İlk defa Taşımalı Ortaöğretim Uygulaması, Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü'nün 01/10/2010 tarih ve 2010/60 Sayılı Genelge hükümlerine göre başlamıştır.  
         2011/35 Sayılı Taşımalı Ortaöğretim Genelgesinde, Taşımalı Ortaöğretim Uygulamasının 2010-2011 eğitim-öğretim yılı için ilk defa uygulandığı, çeşitli nedenlerle ortaöğretime erişimde sorunlar yaşayan 9. sınıf öğrencilerinin söz konusu okullara ulaşım ve öğle yemeği hizmetinden yararlanmalarının amaçlandığı belirtilmiştir. 2011-2012 eğitim-öğretim yılında da Taşımalı Ortaöğretim Uygulamasına devam edileceği, taşıma işinin sekreterya görevi Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü'ne verildiği belirtilmiştir.
 
         Taşımalı Ortaöğretim planlaması ve uygulamasında, 2011-2012 öğretim yılında genelgede belirtilen şartları taşıyan 9. ve 10. sınıf öğrencileri alınacağı belirtilmektedir.
 
         MEB Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'nün 2011/55 Sayılı Taşımalı Ortaöğretim Uygulaması Genelgesi'nde, "2011-2012 eğitim öğretim yılı Taşımalı Orta Öğretim Uygulaması 06/06/2011 tarihli ve 2011/35 sayılı Genelge hükümleri doğrultusunda yürütülmektedir. Valiliklerden Bakanlığımıza intikal eden bilgilerden, uygulamada Genelgenin 6/b ve 6/g maddeleri ile ilgili bazı tereddütlerin yaşandığı tespit edilmiştir. Bu nedenle Genelgenin söz konusu maddelerinin aşağıdaki şekilde yeniden düzenlenmesine ihtiyaç duyulmuştur.
.....
         "6/g) 5 kilometreden daha az ve 30 kilometreden daha fazla mesafeden taşıma yapılmayacaktır. Ancak; yerleşim birimlerindeki resmi yurt ve pansiyonların tam kapasite ile kullanımı sonrasında, taşımalı ortaöğretim uygulaması kapsamına alınması gereken öğrenci bulunması durumunda belirtilen üst sınır planlama komisyonunun kararı doğrultusunda aşılabilecektir." demektedir.
 
         Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'nün 31/05/2012 tarih ve Taşımalı Ortaöğretim Uygulaması konulu valiliklere gönderdiği yazıda; 2012 - 2013 Eğitim Öğretim Yılı'nda Taşımalı Ortaöğretim Uygulaması'nın devan edeceği, 9, 10, 11 ve 12. sınıfları kapsayacağı, belediye sınırları içerisinde, 5 km'den az ve 30 km den fazla mesafede taşıma yapılmayacağı, planlamanın 2011/35 - 2011/55 Sayılı Genelgeler hükümlerine göre yapılacağı, taşınacak öğrenci sayılarının 15 Haziran 2012 tarihine kadar  Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'ne gönderilmesi istenmektedir.
 
         MEB'in 05/06/2012 tarihinde web sayfasından yayımladığı "12 Yıl Zorunlu Eğitim Sorular Cevaplar " kitapçığın 47. Sorusunda "Taşımalı eğitim liseleri de kapsayacak mı?" sorusuna verilen cevap "Taşımalı eğitim liseleri de kapsayacaktır" cevabıdır.
 
         Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'nün 05/06/2012 tarih ve Okul Planlamaları konulu valiliklere gönderdiği yazıda; "Taşımalı eğitimde her öğretim seviyesinin (ilkokul, ortaokul, lise) öğrencilerinin ayrı ayrı araçlarla taşınması esastır. Bunun mümkün olmaması halinde ilkokul ve ortaokulların birlikte, liselerin ise ayrı araçlarla taşınması yapılacaktır. Ancak, yerleşim yerlerinde az sayıda lise öğrencisi bulunması, ders giriş-çıkış saatlerinin yakın olması ve ortaokul öğrencilerini taşıyan servislerde yer olması halinde lise öğrencileri de aynı servise alınabilecektir.
 
         1-4. sınıf öğrenci sayısı 10'un üzerinde olan yerleşim birimlerindeki okullardan yüksek maliyet gerektirmeyecek şekilde bakım ve onarımı yapılarak eğitim-öğretime açılabilecek durumda olan okullar 2012 Eylül ayında eğitim-öğretime açılacak ve bu yerleşim birimlerindeki öğrenciler taşıma kapsamına alınmayacaktır. Ancak fizikî şartları eğitim ve öğretime elverişli olmayan okulların öğrencilerinin taşıma kapsamına alınıp alınmayacağı valiliklerce değerlendirilecek ve okula gitmeyen öğrenci bırakılmaması için gerekli tedbirler alınacaktır." demektedir.
 
         Tüm bu mevzuat hükümlerine rağmen okulların dönüşümlerinin sağlanmamış olması taşımalı ilköğretim ve ortaöğretimde sıkıntılı günler yaşayacağımızı ortaya koymaktadır.


                                                                                                                                                       Cihat KARAKUŞ
                                                                                                                                                        TES Osmaniye
                                                                                                                                                      Mevzuat Sekreteri

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.