TEK TİP KIYAFET ÖĞRENCİYİ OKULDAN SOĞUTUYORDU

TEK TİP KIYAFET ÖĞRENCİYİ OKULDAN SOĞUTUYORDU

TEK TİP KIYAFET ÖĞRENCİYİ OKULDAN SOĞUTUYORDU Kıyafet Devrimini Destekliyoruz!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) öğrencilerin okul kıyafetlerini düzenleyen yönetmeliği tümden değiştirerek, imam hatip öğrencilerine başörtüsü özgürlüğü, diğer öğrencilere de belirli sınırlar dâhilinde istedikleri kıyafetleri giyebilmesine fırsat veren reformunu desteklediklerini ifade eden Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Kıyafet serbestliğinin yalnızca öğrencilerle sınırlı kalmamasını, öğretmenleri de kapsaması gerektiğini söyledi.

 

SERBEST KIYAFET ÖĞRENCİLERİN PSİKOLOJİK GELİŞİMİ İÇİN GEREKLİ

Avcı, öğrencilerin kendilerini rahat hissedebilmesi ve psikolojik gelişim sürecini sağlıklı geçirebilmesi açısından kıyafet özgürlüğünün önemli olduğunu belirterek, belirli sınırlar içerisinde herkesin istediği gibi giyinebilmesi gerektiğini kaydetti.

 

TEK TİP KIYAFET ÖĞRENCİYİ OKULDAN SOĞUTUYORDU

Avcı, Eğitim psikolojisiyle ve pedagojiyle uyuşmayan tek tip kıyafet uygulamasının, gelir düzeyi farkını yansıtmama ve yine okullarda kural ve disiplin oluşturduğu yönünde ki iddiaları gerçekçi bulmadığını kaydederek,  Tek tip kıyafet uygulamasının eğitimde ‘monolitik’ bir kültürel kimlik yaratma ve antidemokratik öykünmeler oluşturma gibi sakıncalı bir sonuçları olduğunu belirtti.

 

ÖMER DİNÇER, 12 EYLÜL DARBE MİRASI KIYAFET YÖNETMELİĞİNİ KILDIRDI

12 Eylül darbe mirası kıyafet yönetmeliğini kaldırarak önemli bir reform gerçekleştiren Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in eğitim sistemini demokratikleştirme, sivilleştirme ve pedagojik formlar kazandırma adına hayata geçirdiği köklü değişiklikleri çok önemli bulduklarını söyleyen DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi özgürleştirmeden, eğitim sistemini soğuk savaş dönemlerine has baskı ve ritüellerin, dogma ve anlayışların makûs sonuçlarından kurtaramayız. Öğrenci ve öğretmenlerin serbest kıyafetlerle ve rengârenk giysilerle okullara gelerek, okullarımızı çiçek bahçesine çevirmesini istiyoruz. Özgür okul istiyoruz. Demokratik bir eğitim sistemi istiyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum