Teknoloji Tasarım Ders Saatlerinin Arttırılması İçin Bakanlığa Başvurduk

Teknoloji Tasarım Ders Saatlerinin Arttırılması İçin Bakanlığa Başvurduk

Özür gruplarını rahatlatma adına yapılan alan değişiklikleri sistem değişikliğinin de etkisiyle zincirleme mağduriyet yaşatmaya devam ediyor. Teknoloji Tasarım dersi özelinde hem gerçek alan sahipleri, halen bu alanda üniversite okuyanlar, bu alana geçenler, değişen kurumların alan değiştiren yöneticileri ve hatta öğrenciler için sıkıntılı bir dönem yaşanmaktadır. TTK kararıyla 6. Sınıflar ders çizelgesi dışında bırakılan Teknoloji tasarım dersinin iade edilmesi ve ders saatlerinin arttırılması için bugün resmi olarak bakanlığa talepte bulunduk. İlgili başvurumuz aşağıda olup, tüm branşlarda alanının uzmanı yetkin eğitimciler görme, adil atama ve yer değiştirme için umudumuzu koruyoruz, çabalarımız sürecektir.

 Tarih: 19/03/2013


Sayı: 660-13/1804

Konu: Teknoloji Tasarım Dersi

İlgi: 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu ve TTK Mevzuatı

Bilgi: Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı

 

T.C

Milli Eğitim Bakanlığı’na

Bilindiği gibi Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretim Programı'nın vizyonu, kendisinin ve toplumun yarınını daha yaşanabilir hâle getirmek için sorunların farkına varan, çözümler üreten, yaratıcı, hayal gücü gelişmiş, düşüncelerini kurgulayan ve ifade eden, öğrenmeyi öğrenen, sorgulayan, girişimci, değişim ve gelişime açık sorumluluk bilinci gelişmiş bireyler yetiştirmektir. Bu program “Vizyon 2023” ve “refah düzeyi yüksek Türkiye” hedefleri ile örtüşmekte ve teknoloji ve tasarım dersinin önemini ortaya koymaktadır. Aynı zamanda “Teknoloji ve Tasarım Dersi” UNESCO dünya bilim raporunda bile inovasyon eğitiminden dolayı ülkemizden övgüyle söz ettiren bir derstir.

Böylesine önemli bir dersin 4+4+4 sistemi kapsamında 5. sınıf ve liselerde de okutulması beklenirken düzenlenen yeni ders çizelgelerinde 6. sınıflardan kaldırılmasına karar verildi. Dersin 6. sınıflardan kaldırılmasının nedeni resmi olarak açıklanmamakla beraber,  PİSA sınavında alınan kötü sonuçların iyileştirilmesi kaygısıyla Türkçe ve Matematik derslerinin 1’er saat artırılması sonucu ortaya çıkan ders saat sayısındaki değişiklik ve teknoloji tasarım öğretmeni mezun sayısının ihtiyacı karşılayamadığı tezinin bu kararda etkili olduğu anlaşılmaktadır.

Geçtiğimiz aylarda bakanlığımız tarafından eş durumu özründen iller arası yer değiştiremeyenler ve il içi alan değişikliği yapmak isteyenlerle birlikte yaklaşık 3000 öğretmenin çeşitli branşlardan bu derse geçişi sağlanmıştır. Bu gelişme bakanlığımızı bu dersin 6. sınıflardan kaldırılma kararını tekrardan gözden geçirmesini gerektirmektedir. Bakanlığımızın daha önceden planlanmamış bu alan değişikliği ile bu dersin öğretmen ihtiyacını büyük oranda gidermiş olduğu şüphesizdir. Buna karşın ders saatlerinin azaltılması kararı gözden geçirilmezse binlerce öğretmen tekrardan norm fazlası durumuna düşecek, halen ilgili alanda üniversitede okumakta olan binlerce teknoloji tasarım dersi öğretmen adayı da atanma şansını kaybedecektir.

Okul dönüşümleri nedeniyle idarecilere kendi okullarında kalmalarını sağlamak için de alan değişikliği hakkı verildiğinden birçok idarecinin “Teknoloji ve Tasarım” alanına geçmesine imkân sağlanmıştır. İdarecilerin haftada 6 saat derse girme zorunlulukları, birçok okulda “Teknoloji ve Tasarım” öğretmenlerinin norm fazlası durumuna düşürmüş olduğu da unutulmamalıdır.  Ağır idari yükümlülükler içinde derse girecek vakti bulayana idareciler, dersin gerçek sahipleri ve en çok da öğrenciler hep birlikte mağdur edilmektedir.

Anadolu Eğitim Sendikası olarak henüz vakit varken  “Teknoloji ve Tasarım Dersi” saatlerinin düşürülme kararının gözden geçirmesini bekliyor, hatalı uygulamaların sonucu olduğunu savunduğumuz, binlerce norm fazlası öğretmene ilişkin istihdam problemi yaşayan bakanlığın yeni bir norm problemine izin vermeyeceğini umuyoruz. Gereğini az ve talep ederim.HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum