TES Hikmet ÇOLAK Derhal İstifa Etmelidir

TES Hikmet ÇOLAK Derhal İstifa Etmelidir

Öğretmenlerin, il içi atama ve yer değiştirme işlemlerinde yaşanan sorunlar nedeni ile Meb Personel Genel Müdürünü istifaya çağırdı. Türk Eğitim Sen'in sitesinde yer alan açıklama şöyle;  

MEB, İl İçi Atama ve Yer Değiştirme işlemlerini eline yüzüne bulaştırdı. MEB tarihinde bu kadar kötü ve beceriksizce yönetilmemiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan kaynakları Genel Müdürlüğü ve Genel Müdür Hikmet Çolak, bu işin adamı olmadığını çok net ortaya koymuştur. 81 ilden 37’si boş normları ilan ederken, 44 ilde boş normlar ilan edilmemiş, öğretmenler yazı tura atarcasına, kulaktan duyma, sağlıksız bilgilerle okul tercihlerini yapmak zorunda kalmışlardır.

37 ilin boş kadroları ilan edip, 44’ünün ilan etmemesi, MEB’in ne kadar kötü yönetildiğinin en açık delilidir. MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü ve Genel Müdür Hikmet Çolak, ülke genelinde uygulama birliği sağlayamayarak, 44 ildeki öğretmenlerin sağlıksız tercih yapmasının sorumlusu olmuştur.

Türkiye eyalet sistemi ile yönetilen bir ülke değildir.Merkezi yönetim esas alınan bir ülkede, 37 ilde başka, 44 ilde başka uygulamalar oluyorsa, birileri bunun sorumluluğunu taşımalıdır. O da, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hikmet Çolak’tır.

3 yıldır yer değişiklik hakkını kullanmak isteyen, ancak boş kadrolar ilan edilmediği için istemediği bir okula gitmek zorunda kalan veya herhangi bir okula yer değiştiremeyen öğretmenin ne suçu bulunmaktadır?

37 ilde boş kadroların ilan edilerek, 44 ilde, tabiri caizse, körlemesine yapılan tercihler sebebiyle, mağdur edilen öğretmenlerin, 3 yıllık umutlarını suya düşüren İnsan Kaynakların Genel Müdürlüğü ve Genel Müdür Hikmet Çolak bu atama ve yer değiştirme dönemini, bir çok öğretmen yönünden kayıp dönem haline getirmiştir.

Süreci yönetemeyen, ihtimal problemleri öngöremeyen, kılavuzu anlaşılmaz haksızlıklarla yayınlayan, kılavuzla ilgili anlaşılmaz ifadeleri açıklamaya bile yanaşmayan, uygulama birliğini sağlayamayarak, 44 ilde öğretmenlerin mağdur olmasını seyreden Genel Müdür Hikmet Çolak derhal istifa etmelidir.

Türk Eğitim Sen olarak, Hikmet Çolak’ın bundan sonra yapacağı hiçbir çalışmasına güven duymayacağımız açıktır. Bu düşünce, sendika olarak bizim değil tüm öğretmenlerin kanaatidir.Milli Eğitim Bakanlığı gibi 820 bin personeli bulunan, dev bir bakanlığın insan kaynakları genel müdürünün, problem üreten değil, problem çözen ve personelin haklarını gözeten birisi olması beklenir, ancak Hikmet Çolak bu beklentilerin çok uzağında bir yönetici olduğunu, il içi atama ve yer değiştirme döneminde çok açık olarak göstermiştir.

Bütün bu sebeplerle, İnsan kaynakları Genel Müdürlüğüne, bu işleri bilen, personeli düşünen, tecrübeli bir eğitimcinin atanmasının ve Genel Müdür Hikmet Çolak’ın derhal bu görevden istifa etmesinin, hem Milli Eğitim Bakanlığı hem tüm eğitim çalışanlarının hem de kendisinin hayrına olacağına inanıyoruz.


 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum