Toplumsal Mücadeleler Tarihi Taksim’de

Toplumsal Mücadeleler Tarihi Taksim’de

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu`nun `Silmeye Çalışanlara İnat Toplumsal Mücadeleler Tarihi Taksim’de Yazılmaya Devam Ediyor!` başlıklı açıklama metnidir.

 Bugün 31 Mayıs 2013…  Panzeri, copu karşısına alıp da bedenini toprağa, ağaca, suya siper eden öğretmen Metin Lokumcu`nun biber gazıyla katledilmesinden tam 2 yıl sonra, ağacını, toprağını, meydanlarını, parklarını savunanlar yine gaz altında. Faşizan zihniyet bugün de koşulsuz bir teyit istiyor, bulamadığı yerde yakıyor, yıkıyor, öldürmekten, yaralamaktan çekinmiyor.

Taksim bugün adeta emek ve sermayenin çatışma alanına dönüşmüştür. Sermayenin vahşice ve sınırsızca zenginleşme güdüsünü adeta kutsal amaç olarak kabul edip toplumun kolektif belleğine her türlü saygısızlığı yapmaktan, bu belleğin taşıyıcısı olan kamusal alanları bir bir tarihsizleştirmekten çekinmeyen AKP iktidarı büyük bir korku içindedir. Bu korkuyu da en ufak bir karşı çıkışa yönelik sınırsız şiddet kullanımı ile dışa vurmaktadır. AKP`nin kamuoyunda asla demokratik bir biçimde tartıştırmadığı, bilim insanlarının, meslek odalarının görüşlerini yok saydığı, 3. köprü, 3. havaalanı, Taksim`in yayalaştırılması projesi, Emek Sineması`nın yıkılması gibi bir dizi projede, kentsel rantların peşkeş çekilmesi uğruna bugün adeta İstanbul`u yeniden "fethetmeye" çalışmaktadır. 

1 Mayıs`ta Taksim`de yaşananları Taksim`deki inşaatı gerekçe göstererek meşrulaştırmaya, bunun için medyanın da sesini olabildiğine kısmaya çalışmış; ancak "sirkatin söylemede" gecikmemiştir. Esas meselenin Taksim`in emekçi sınıflara ve 1 Mayıs`lara tamamen kapatılması olduğunu açığa vurmuştur. 

AKP hükümetine sesleniyoruz: Unutmayın ki bugün sermayeye altın tabakta sunmaya çalıştığınız, meydanların, sokakların, mahallelerin tarihini yazanlar, biber gazlarıyla, tazyikli sularla saldırdığınız, canına kastettiğiniz emekçiler ve halktır. Bu mücadele tarihi bugün de yazılmaya devam etmektedir. Doğaya, tarihe, kentlere ve yaşama hunharca saldıran bu faşizan zihniyet karşısında korkusuzca duranların mücadelesini selamlıyor, son nefesini verirken bile bize dersler bırakan Metin öğretmeni saygıyla anıyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.