banner476

Türk Eğitim-Sen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Atamalarına Sert Tepki Gösterdi

TÜRK EĞİTİM-SEN: MEB’DEN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ATAMA SKANDALI

Sendikalar 07.02.2018, 19:46
Türk Eğitim-Sen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Atamalarına Sert Tepki Gösterdi

Bilindiği üzere, MEB tarafından 13.01.2018 tarih ve 30300 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği Ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 14. Maddesi ile; 12/10/2013 tarihli ve 28793 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğin 23. Maddesi şu şekilde değiştirilmiştir: “(1) İlçe millî eğitim müdürü kadrolarına; öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olmak kaydıyla, yazılı veya yazılı ve sözlü sınavını kazanarak şube müdürü kadrolarına atananlardan en az iki yıl şube müdürü olarak görev yapmış olanlar arasından atama yapılır.” Buna karşılık, 31.01.2018 tarihinde Bakan onayı ile yönetmelikte belirtilen şartı taşımayan kişiler arasından çok sayıda ilçe milli eğitim müdürü kadrosuna atama yapılmıştır. İlçe milli eğitim müdürü kadrolarına ataması yapılan bu kişilerin atama kararnamelerinden, yönetmelikte aranan “öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olmak kaydıyla, yazılı veya yazılı ve sözlü sınavını kazanarak şube müdürü kadrolarına atananlardan en az iki yıl şube müdürü olarak görev yapmış olmak” şartını taşımadıkları açıkça anlaşılmaktadır.

Türk  Eğitim Sen olarak Bakanlığın bu keyfi ve hukuk tanımaz tavrına karşı sessiz kalmamız mümkün değildir. Bu sebeple, Bakanlığa gönderdiğimiz yazıda, ilçe milli eğitim müdürü kadrolarına yönetmelikte aranan şartları taşımayan kişiler arasından keyfi ve hukuka aykırı şekilde yapılan atama işlemlerinin ivedilikle iptal edilmesini, aksi takdirde hukuka aykırı şekilde yapılan söz konusu atama işlemlerinin iptali için Sendikamızca her türlü yasal yollara başvurulacağını belirterek başvuruda bulunduk.

İlgili yazımız için tıklayınız

TÜRK EĞİTİM-SEN

Yorumlar (6)
Meslek 2 yıl önce
Keşke aynı hassasiyeti sendikamız ebs de gösterebilse. Yangından mal mı kaçırılıyor
ön 2 yıl önce
liyakat,liyakat
N. GÜNGÖR 2 yıl önce
Malatya Battalgazi ilçe Müdürü R. Bulut sadece öğretmen olarak görev yaptığı halde, özelden bir kaç ay önce kadro verildi.Okul müdürlüğü bile yapmayan bir öğretmen torbile, kul hakkı yenilerek kadro verildi. Vb.
Ebs den tepki mi 2 yıl önce
Ebs den tepki beklemeyin arkadslar.. Tepki vermek icin önce sendika olması gerekir
Haklı 2 yıl önce
yönetmelik değişikliği yapıldıktan sonra dahi böyle bir atama yapıldıysa bunun izahı yok
ebs 2 yıl önce
sizden de bekliyoruz yoksa şube md leri olarak istifalar ard arda gelecek

Gelişmelerden Haberdar Olun

@