banner476

Türk Eğitim Sen: 'Meslektaşımın Performansı 100'dür' eylemi yaparız

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk: Pilot uygulamanın genişlemesi halinde, 'Meslektaşıma Performans Notu Vermiyorum' ya da 'Meslektaşımın Performansı 100'dür' eylemi yaparız.

Sendikalar 25.10.2017, 14:59
Türk Eğitim Sen: 'Meslektaşımın Performansı 100'dür' eylemi yaparız

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) 12 pilot ilde başlattığı öğretmenlere performans değerlendirme sisteminin kapsamının genişletilmesi halinde eylem yapacaklarını bildirdi.

Koncuk, yazılı açıklamasında MEB'in öğretmenlere performans değerlendirme sistemi için 12 ilde pilot uygulama yapacağına dair yazıyı valiliklere gönderdiğini belirtti.

Bir öğretmenin eğitim-öğretim performansını ölçmek için önce bunu ölçebilecek donanıma sahip olmak gerektiğini savunan Koncuk, "Bu donanım kimde var" diye sordu.

Koncuk, "Pilot uygulamanın genişlemesi halinde, 'Meslektaşıma Performans Notu Vermiyorum' ya da 'Meslektaşımın Performansı 100'dür' eylemi yaparız." ifadesini kullandı.

MEB'in bu uygulamasının "kaosun ayak sesi" olduğunu belirten Koncuk, şunları kaydetti:

"Güya bu yöntemle yöneticilerin, velilerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin birbirine not vermesiyle öğretmenlerin performansı hesap edilecekmiş. MEB bunu, şu an pilot uygulama olarak başlatsa da çıkarılan strateji belgesine dayanan sistem, MEB bünyesinde ciddi sıkıntılar yaratacaktır. Öğretmenlerin başarısı ya da başarısızlığı bir tek parametreye bağlı değildir. Başarı, çevresel etkenlerle birlikte düşünülmelidir. Burada öğretmenin başarısı, öğrenci başarısı ile ölçülecekse, aile, kültürel çevre, öğretmen etkisini doğrudan etkileyen önemdedir. Öğretmen performansı, sadece öğretmen bilgisi ya da sadece öğrenci başarısı ile ölçülebilecek bir şey değildir. Bu iddia dahi edilemez."

AA

Yorumlar (1)
Evet evet 3 yıl önce
Türk Eğitim Sen e helal olsun... Başka sendikaların sesi çıkmıyor. Yandaşlar belli. Sırf bu yüzden sendika değiştirmeyi düşünüyorum

Gelişmelerden Haberdar Olun

@