banner476

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞTE ASIL PROBLEM TEMEL SINAVDA

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, YKS’de tarih sorularının eşit ağırlık öğrencilerine sorulacak olmasının güzel bir gelişme olduğunu söylerken, Temel Yeterlilik Testinde tarih, coğrafya, felsefe, fen bilimleri sorularının da sorulması gerektiğini kaydetti.

Sendikalar 20.10.2017, 18:44
ÜNİVERSİTEYE GİRİŞTE ASIL PROBLEM TEMEL SINAVDA

Koncuk, “Problemin kaynağı Temel Sınavda sadece matematik ve Türkçe sorulacak olmasıdır. Temel Sınavda sözel dersler de olmalıdır.” dedi.

Genel Başkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Tarih sorularının YKS eşit ağırlıkta da sorulacak olması güzel bir gelişmedir, ancak coğrafya soru sayısı, felsefe dersi tepkiye yol açtı.

Aslında, burada problemin kaynağı Temel Sınavda sadece matematik ve Türkçe sorulacak olmasıdır. Temel Sınavda sözel dersler de olmalıdır.

Tabi bazı öğretmenler hesabını yanlış yerden sormaktadır. Sınav sisteminin değişmesi isteği bizden gelmediği gibi, değişikliği onaylamadık.

Tüm bunlara rağmen, sistem, Temel Sınavda tarih, coğrafya, felsefe, fen bilimleri sorularak orta öğretimle daha entegre hale getirilebilir.

Şundan eminim ki, bu yönleri ile eksik olan sınav sistemi er veya geç bunları tamamlamak zorundadır, şuan olması daha isabetli olacaktır.”

Yorumlar (2)
Erdinç 3 yıl önce
Ali hocam ozaman diğer bıranşları kaldıralım nasıl fikir bu ülkede hiç okumadığı kitabın ve yazarın ismini ezberliyor öğrenci bunada edebi bilgi deniliyor bu sınav siztemi bašlı başına hatadır hayat sadece matematikten ya da tûrkçeden ibaret değildir tabi matematikten özel ders piyasasını iyi arttırdı bu sınav matematikćilere yaradı bir se iki olduu özel dersleri
Ali De Ali 3 yıl önce
Matematik ve Turkçede veya ya matematikte ya da Türkçede başarı seviyesi diger derslerdeki başarisını yansitir.Diger derslere TYT de gerek yoktur.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@