Yarın 81 İlde Alanlarda Olacağız

Yarın 81 İlde Alanlarda Olacağız

Eğitim Bir Sen,Yarın 81 İlde Alanlarda Olacağız

 Memurlar ile hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında dördüncü oturum bugün yapıldı. Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti Başkanlığını Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’nun yaptığı toplantıda, kamu işveren heyeti zam teklifini açıkladı. Buna göre hükümetin memurlara zam teklifi bu yıl için yüzde 3+3, gelecek yıl için yüzde 2+3 oldu.

Hükümetin teklifini iletmesinin ardından kameralar karşısına geçen Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, 4.5 milyon memur ve memur emeklisinin hükümetten beklediği zam teklifinin kendilerini tatmin etmediğini kaydetti. Gündoğdu, “Dağ fare bile doğurmadı. Bu teklif bizim için yok hükmündedir” diyerek tepki gösterdi.

 Yarın 81 İlde Alanlarda Olacağız

Gündoğdu, "Türkiye'nin gerçek fotoğrafını yansıtan bir teklifle gelmelerini bekliyorum. Bu rakamlar uzlaşı habercisi rakamlar değil. Memur-Sen olarak bir değerlendirme yaptık, yarın 81 il ve ilçede bu teklifi kabul etmediğimizi söyleyeceğiz. Yarın saat 11 ile 14 arası alanlarda olacağız. Türkiye'de işler bu kadar yerinde, teklif neden Afrika ülkesi gibi? Bu teklifi kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Türkiye büyüyor. Biz de büyümeden payımızı istiyoruz. Asgari geçim indirimi belli, geçim standardı belli. Büyüyen Türkiye'nin memura da yansıması gerekiyor. Öğretmen ve öğretim elemanlarının ek ödeme mağduriyetine ilişkin teklif yok, 4/C ile ilgili hiçbir teklif yok. Bu insanlar 12 ay evlerine ekmek götürürler ama bu ekmek çok küçük” dedi.

Türkiye’nin 2011’de yüzde 8.5 büyüdüğünü, enflasyonun şu anda yüzde 11'lerde olduğunu kaydeden Gündoğdu, “Bu rakamlara bakarsak bizim teklifimizde bir sorun yok. Hükümetin teklifini yeniden gözden geçirmesini öneriyoruz. 666 sayılı KHK ile müsteşar maaşına bir gecede 720 TL zam yapıldı. Böylece 10 yıl boyunca düşük memur maaşı ile yüksek memur maaşı arasındaki uçurumu kapatma çabamız sona erdi. Bu makasın yeniden daraltılması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Diğer taraftan hükümet, hizmet kollarına ilişkin tekliflerini de yetkili sendikalara sundu. Hükümetin hizmet kolu kapsamında Eğitim-Bir-Sen’e ilettiği teklifler şu şekilde:

-Ders görevlerinin çeşitli nedenlerle yerine getirilmemesi veya öğretime değişik nedenlerle ara verilmesi nedeniyle ders görevini yerine getiremeyenlerin bu sürelerde varsa ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılması.

-Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim ve öğretim kurumlarındaki ders dışı eğitim çalışmaları karşısında ödenebilecek toplam ek ders saatindeki yüzde 5’lik sınırın yüzde 6’ya çıkarılması.

-Akademik jüri üyelikleri için ek ders ücreti ödenmesi.

-Toplu sözleşme döneminden itibaren ilk defa Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarına atanan ve İLKSAN’a zorunlu üye olması gereken öğretmenlerin üyeliğinin isteğe bağlı hale getirilmesi. HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.