Yer değiştirme takvimi Yayınlayamayan Meb Personel Genel Müdürü Ne İş  Yapar?

Yer değiştirme takvimi Yayınlayamayan Meb Personel Genel Müdürü Ne İş Yapar?

Meb Personel Genel Müdürü HİKMET ÇOLAK NE İŞ YAPAR?

Milli Eğitim Bakanlığına tebeşir tozu yutmamış bir çok bürokrat atanmıştı. Bunlardan birisi de, MEB’de en önemli makamlardan olan Meb personel Genel Müdürlüğüne atanan, Hikmet Çolak’tır. Sağlık Bakanlığında Personel Genel Müdürlüğü yapan Hikmet Çolak, Bakan Ömer Dinçer’in engin öngörüsü ile Milli Eğitim Bakanlığı Meb personel Genel Müdürlüğüne atanmıştır.


Türk Eğitim Sen tarafından, Ömer Dinçer defalarca uyarılmış ve eğitimci olmayan kişilerle Milli Eğitim Bakanlığının bir yere gidemeyeceği kendisine, bizzat Genel Başkanımız İsmail Koncuk tarafından söylenmiştir. İşlerini iyi yapanlar istisna olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığının bu acemi bürokratlarla işin içinden çıkamayacağı açıktır. Bir yanda Bakan Ömer Dinçer’in acemilikleri, diğer yanda kendisini uyarmayan bürokratların toylukları MEB’de problemlerin her geçen gün artmasına sebep olmaktadır.


Meb personel Genel Müdürlüğü MEB’in en hareketli müdürlüğüdür. Ancak, mevcut Genel Müdür Hikmet Çolak bu hareketliliğe uyum sağlamaktan uzak bir görüntü içindedir. Aylardır Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğini yayınlayamayan bir Milli Eğitim Bakanlığı bulunmaktadır. Türk Eğitim Sen olarak, eğitimin içinden gelmemiş, tebeşir tozu yutmamış Hikmet Çolak’la bu Milli Eğitim Bakanlığının bir yere gitmesinin mümkün olmadığına inanıyoruz.


Eski adı personel genel müdürlüğü olan Meb personel Genel Müdürlüğünün  tüm çalışmaları insana yöneliktir, eğitim çalışanlarının tüm işlerinin, tayin, atama, terfi gibi, yürütüldüğü yer burasıdır. Hikmet Çolak Genel Müdür olduktan sonra, öğretmen, hizmetli, memurların hangi probleminden bir tanesi bugüne kadar  çözülebilmiştir. Bu dönemde yönetmelik çıkarmak nerdeyse anayasa yapmaktan daha zor hale gelmiştir.


Öğretmenler aylardır atama ve yer değiştirme yönetmeliğini beklemektedir. Yönetmelik bugüne kadar yayınlanmadığı için ne yapacağını bilemeyen, plan, program yapamayan bir çok öğretmen endişe içinde beklemektedir. İl içi, iller arası yer değiştirme takvimini yayınlayacak kadar bir beceri dahi gösteremeyen Meb personel  genel müdürlüğü ne işe yaramaktadır. Yönetmeliği hazırlayamayan, yer değiştirme takvimi yayınlayamayan Meb Personel genel müdürlüğü, torpilli ilçe milli eğitim müdürlüğü atamalarını bir çırpıda yapmış, 76. Madde gerekçe gösterilerek, atama şartlarını taşımayan bir çok torpilli bir çırpıda ilçe milli eğitim müdürü oluvermiştir.


Bunları beceremeyen MEB; görevde yükselme sınavını yapmayı da başaramamış, aylardır eğitim çalışanlarını oyalamaktadır. Bu acemi bürokratlarla MEB’in 4+4+4 bataklığından nasıl çıkabileceği de bir bilinmezdir. Çıkardığı genelgelerle, ehil olmayan ellerde olduğu çok net anlaşılan Milli Eğitim Bakanlığının yapacağı, yaptığı iş ve işlemlere eğitim çalışanları kaygı ile bakmaktadır.


Eğitim öğretim alanında hiçbir tecrübesi olmayan Meb Personel Genel Müdürü Hikmet Çolak’la daha neler yaşayacağımızı hep birlikte göreceğiz. Türk Eğitim Sen bugünden itibaren İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü ve Genel Müdür Hikmet Çolak’ın çalışmalarını daha yakından takip edecek ve yaşananları kamu oyu  ile paylaşacaktır. Anlaşılan Bakan Ömer Dinçer kendisine uygun bürokratları bulmuştur.  Dinçer, bu becerikli bürokratlarına, derhal talimat vermeli, yönetmelik ve yer değiştirme takvimi bir an önce yayınlanmalıdır. Dinçer, lafla peynir gemisinin yürümeyeceğini artık anlamalı, laf değil, hizmet üretmelidir.
TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum