Yönetici Atama takvimi durdurulmalı.

Yönetici Atama takvimi durdurulmalı.

Yönetici Atama takvimi durdurulmalı.

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı Talat Yavuz BU YÖNETMELİKLE OLMAZ! başlıklı yazısında mevcut yönetici atama yönetmeliğinin sorun oluşturduğunu ve başlayan sürecin ise Yönetmelik değişikliği ve ilave atılacak adımlar için durdurulması gerektiğini ifade etti.

BU YÖNETMELİKLE OLMAZ!

Bugünlerde dört ve sekiz yılı dolan müdür ve müdür yardımcıları, deveye hendek atlatma yönetmeliğine göre puan değeri olan belgelerle boğuşuyor! Ziya Selçuk gitti, ucube yönetmeliği kaldı.

Puanlaması, amaca hizmet etmeyen birçok maddeden oluşuyor. Son dört yıla ait belgelerin geçerli olması tamamen art niyetli bir çabanın ürünü. Kanun çıktı, çözüm yok, yönetmelik değişsin, ses yok.

Bir bakanlık, okulların bütün sıkıntılarını göğüsleyen yönetici kadroya ve yükselen itiraza, oluşan gerilime nasıl bu kadar duyarsız kalabiliyor anlamış değilim. Ne yapmaya çalışıyorsunuz, size kendilerini anlatmak için bu insanların daha ne yapmasını bekliyorsunuz?

Beş genel müdür İstanbul’daymış, yarın bütün okul müdürleriyle toplantı yapacaklarmış. Bu konuyu da gündeminize alın ve mevcut yönetmeliğinizi savunun, faziletlerini anlatın bakalım salon size ne diyecek.

Tavsiye ederim, sekiz yılı dolan ve müdürlüğünü sona erdirdiğiniz proje okullardaki müdürlerimizi ayrı bir salona alın ve dinleyin. Gözlerinin içine bakın bakalım kendinizi nasıl hissedeceksiniz. Teamüllerin ve mantığın normal işlediği bir ülkede, önce bu problem çözülür ve müdürlerden özür dilenir normalde.

Bütün bu duyarsızlığa rağmen okul müdürleri, kendi sıkıntılarını bir kenara bırakarak sizlerden, kantin kiralarının tam ödetilmesi, okullara bütçe verilmesi, gereksiz iş yükünün azaltılarak öğrencilerine zaman ayırabilecekleri imkanların oluşturulmasını bekliyorlar.

Dünyada ve ülkemizde, ekonomi başta olmak üzere birçok sıkıntı yaşanıyor.

Toplumun nabzı okullarda atıyor. Aileler okulları takip ediyor. Ülkemiz 2023 yılına hazırlanıyor ve bu şartlarda ülkenin her zamankinden daha fazla istikrara ihtiyacı var. Eğitim kadrosunun, özellikle idarecilerin problemlerini bir an önce çözerek, eğitimde toplumsal bir memnuniyet üretmeye acil ihtiyacımız var.

Eğitimde, okulların problemlerini çözmeden, okul müdürlerine kulak tıkayarak, sadece üst düzey atamalarla başarı beklemenin sonu büyük bir hayal kırıklığı olacaktır. Bir an önce adım atılmalıdır.

Salgın sürecindeki kayıp zaman da dikkate alınarak yönetici atama takvimi durdurulabilir. Yönetmelik değişikliği ve ilave atılacak adımlarla yeni bir heyecan oluşturulabilir. Arkasından da okulu, öğrenciyi, öğretmeni merkeze alan büyük bir eğitim seferberliği…

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

138 Yorum