Yönetici atamalarında yazılı veya yazılı ve sözlü sınavı şartının kaldırılmasına dava açıldı

Yönetici atamalarında yazılı veya yazılı ve sözlü sınavı şartının kaldırılmasına dava açıldı

Yönetici atamalarında yazılı veya yazılı ve sözlü sınavı şartının kaldırılmasına dava açıldı

Bilindiği üzere, 05.11.2021 tarih ve 31650 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 1. maddesiyle, 12.10.2013 tarihli ve 28793 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğin 23 üncü maddesi değiştirilmiş ve yapılan değişiklikle önceki düzenlemede yer alan yazılı veya yazılı ve sözlü sınavı kazanarak atanmış olmaları şartıyla ibaresine yer verilmeyerek, ilgili madde kapsamında yapılacak atamalarda aranan sınav şartı kaldırılmıştır. Bu durum, kariyer ve liyakat ilkelerine uygun, objektif kurallar çerçevesinde, atama yapılmasını engelleyeceğinden ve idareye keyfi, sınırsız takdir yetkisi tanıyacağından hukuka aykırı aykırı uygulamalara sebebiyet verecektir.

Türk Eğitim-Sen olarak, 05.11.2021 tarih ve 31650 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin; 1.Maddesiyle değiştirilen, 12.10.2013 tarihli ve 28793 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğin “Bazı kadrolara atama” başlıklı 23 üncü maddesinde “yazılı veya yazılı ve sözlü sınavı kazanarak atanmış olmaları şartıyla” ibaresine yer verilmemesine ilişkin eksik düzenlemenin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle Danıştay nezdinde dava açtık.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

12 Yorum