Zaman Gazetesinden Memur-Sen'e Cevap Geldi

Memur-Sen, demogojiyi bırak, memurların hakkını savun

Sendikalar 26.06.2014, 00:15 26.06.2014, 00:16
Zaman Gazetesinden Memur-Sen'e Cevap Geldi
 Memur Sen, Zaman’ın “Memura ilk kez temmuz zammı yok” haberi üzerine yaptığı yazılı açıklamadaki düzeysiz üslubuyla dikkat çekti. Memurun Temmuz’da zam alamayacak olmasıyla ilgili tek cümle kuramayan sendika da, paralel safsatasına sarıldı.
3 milyon çalışanın en önemli kazanımı olan iş güvencesi Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülürken, Zaman’ın konuyu gündeme taşıması Memur Sen’i rahatsız etti. Çalışanların hakları savunması gereken Memur Sen, Zaman’ın memurların haklarını korumaya dönük haberlerine iftira atıyor. ‘Sahibinin sesi’ olmayı alışkanlık haline getiren Memur Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu ise iktidarın her icraatını allayıp pullamakla meşgul. Çalışanların iş güvencesi ellerinden alınırken iktidara karşı sesini çıkaramayan Memur Sen Başkanı, tetikçi üslubuyla Zaman’a saldırıyor.

Memur Sen Başkanı Gündoğdu’nun hangi gerekçelerle imza attığını çok iyi bildiğim ve yazmaya devam edeceğim toplu sözleşmenin, çalışanlar aleyhine olduğunu kamu çalışanları gibi konunun uzmanları ve sendikalar çok iyi biliyorlar. Bu gerçeği Memur Sen yöneticilerin ve uzmanlarının Başkan’a anlattıklarını da yakinen biliyorum. Ancak Memur Sen Başkanı, aldığı talimat gereği imza attığı toplu sözleşmenin perde arkasının yazılmasından son derece rahatsız.

 Ancak ne Memur Sen’in tetikçi üslubu ne de belaltı iftiraları, ipliklerin pazara çıkmasını engelleyemeyecek. Gerek imza attıkları toplu sözleşmeyle memurlara verdikleri maddi zararı, gerekse çalışanların iş güvencesinin ellerinden alınmasına karşı takındıkları riyakar tutumu yazmaya devam edeceğim.

Memur Sen Başkanı’nın icraatları memurlar arasında da rahatsızlık konusu. Kamu çalışanlarının sıklıkla takip ettiği www.memurlar.net. isimli internet sitesi tarafından yapılan ankette memurların yüzde 88’i Gündoğdu’nun memurları temsilde başarısız buluyor. Ankete katılanlara "Sizce Ahmet Gündoğdu, memurları temsil etmede başarılı mı?" şeklinde soru yöneltiliyor. Ankete katılan 83bin 735 kişiden yüzde 88’i Gündoğdu’yu başarısız buluyor. Başarılı bulanların oranı ise yüzde 8. Aynı site bir başka ankette ise memurlara, toplu sözleşmeden memnun olup olmadıklarını soruyor. Verilen cevaplara göre çalışanların yüzde 75’i toplu sözleşmeden memnun değil.

Memur Sen’in imza attığı toplu sözleşmeyle memura verdiği zararın daha iyi anlaşılabilmesi için konunu uzmanın kısa değerlendirmesini aşağıda paylaşıyorum.

Maliye Bakanlığı Muhasebe Genel Müdürlüğü denetim elemanlarınca çıkarılan Mali Kılavuz Dergisi’nde Maliye Uzmanı Nizamettin Körükmez imzasıyla yayınlanan toplu sözleyme analizi şöyle:

"Maliye Bakanlığı ve Memur-Sen'in açıklamalarına göre 2013 yılının ikinci yarısındaki ortalama net memur maaşı 2.190,00 TL'dir. Ortalama net memur maşı tutarını 2014 yılı için yapılan net ücret artışı tutarıyla karşılaştırdığımızda yıllık ortalama ücret artış oranı (123,62 x 100 / 2.190,00=) %5,64 olmaktadır."

"Maliye Bakanı Sayın Mehmet ŞİMŞEK'in TBMM'de yaptığı 2014 Yılı Bütçe Sunuş Konuşmasına göre, en düşük memur maaşı net 1.887,00 TL'dir. 2014 yılı için yapılan net ücret artış rakamı olan 123,62 TL'yi en düşük memur maaşı ile kıyasladığımızda, oran (123,62 x 100 / 1.887,00=) %6,55 olmaktadır. 2014 yılındaki enflasyon oranı %6,55'i geçtiği takdirde bütün kamu çalışanları (ücretlerinde iyileştirme yapılan eğitim, öğretim hizmetleri sınıfında çalışanlar hariç) bu yılı kayıpla kapatacaklardır. Yüksek maaş alan gurupların kayıpları çok daha fazla olacaktır."

2.030 LİRA ÜZERİNDE MAAŞ ALANLAR ENFLASYON YÜZDE 6'YI GEÇERSE ZARAR EDECEK

123,62 TL net ücret artışı, 2.030,00 TL'nin %6,09'una denk gelmektedir. Bu sözleşme ile 2013 yılı ikinci yarısındaki net maaşı 2.030,00 TL'nin üzerinde olan bütün kamu çalışanlarının, Kamu İşveren Heyetinin önerdiği ücret artışına göre kayıpları olacaktır. 2014 yılı enflasyonu %6'yı geçerse ücretlerdeki gerileme daha çok olacak ve düşük ücret alan personeli de etkileyecektir.

VE TESPİTLER

1- Orta Vadeli Program (2014-2016) da 2013 yılı büyüme rakamının %3,6 olacağı, 2014 yılı büyümesinin ise %4 olacağı öngörülmüştür. Program döneminde gıda enflasyonunun %7 civarında dalgalanacağı, TÜFE yıllık artış hızının 2014 yılında yüzde 5,3 seviyesinden dönem sonunda yüzde 5'e gerileyeceği tahmin edilmektedir. Programda yer alan veriler dikkate alındığında bile kamu çalışanlarının 2014 yılında önemli kayıplar yaşayacağı anlaşılmaktadır. Kamu Görevlileri Sendikaları Heyetinin hangi verilere dayanarak böyle bir sözleşmeyi imzaladığı ve bu sözleşmeyi, kamu çalışanlarının birçok kazanım elde ettikleri bir metin müjdesiyle kamuoyuna deklare ettiği anlaşılamamıştır.

2- Son yıllara baktığımızda enflasyon oranlarının, genellikle memur maaş artışlarının üzerinde gerçekleştiği ve bu durumun enflasyon farkı uygulaması ile telafi edildiği görülmektedir. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankasının 2013 yılının Nisan ayında uluslararası kamuoyuna deklare ettiği üzere, 2014 yılında piyasaya dolar arzını kısacak olması nedeniyle Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerde piyasaların dalgalanabileceği ve döviz kurlarında oluşabilecek baskılar nedeniyle 2014 yılında enflasyonun yükselebileceği öngörüleri ortada iken Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti'nin oransal artış yerine seyyanen bir artışı tercih etmesine anlam verilememiştir. Ayrıca hangi hesaplama yöntemi ile kazanım ve bayram müjdesi olarak kamuoyuna sunduğu da anlaşılamamıştır.

3- Bu sözleşme ile kamu çalışanlarının, kamu kurumları bütçelerine olası yükleri önemli ölçüde azaltılmıştır.

İSA YAZAR - ZAMAN


Yorumlar (27)
yosun 6 yıl önce
hakkimin yenmesine engel olamıyorsan allah seni isla etsin böyle yalaka sendika başkanı olmaz olsun
Cihan 6 yıl önce
senin gibi memur işçi düşmanı sendika başkanı olmaz olsun yeter artık bırak git başarısizsin
Doğru 6 yıl önce
bu gerçeklerin herkes farkında,muhalefet yok bu ülkede bunları dillendirecek,iş yine parelel dedikleri tarafa kaldı.yine de tartışılması güzel.bu yıl resmen kazıklandık
DİKKAT ET MEMUR SEN 6 yıl önce
seninle mücadele edebilecek bir sendikaları olmayıp tüy sıklet oldukları için gazete boyutuyla sendikacılığa soyundular,hoş millet artık chp liler dışında yazdıklarına itibar etmiyor ama birileri çıkıp yarın ,sendikanız üyesiz kala,yetkiyi kaybedesiniz,üyelerinizin başına taşlar yağa modundan sahneye girebilir,
yedi 6 yıl önce
kıral çıplaktır diyen kim olursa olsun taktiri hak ediyor. (kıral çırılçıplak :)
bir dost 6 yıl önce
doğru söylemişler. memursen işini yapsın yalakalık yerine...
KİMSİNİZ 6 yıl önce
bir başbakanımıza saldırıyorsunuz bir sendikaya, sendikanızın üyesi kaç partiden desteğinizi çekince oy oranınızı gördük,devletimiz içinde haber organı mısınız?devlet güçlerimizi zayıflatmaya çalışan başka devletlerin ajanı mı?size bir haber konusu vereyim başbakanımızın inlerine gireceği inde yaşayanlar kimdir alın araştırın?
ne diyelim 6 yıl önce
sarı sendikacılığın sonu budur. bakalım daha altından neler çıkacak . bizi satmasının bedelini peşin almıştır.ne de olsa reza öyle demiyor mu .peşin çalışacaksın diye
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@