02.06.2017, 20:45 14734

Seviye Sınıfları Bir Eğitim Suçudur

Ve ayrıca öğretimi de baltalayan bir eylemdir.

Malumunuz yazının ilk prototiplerinin kullanılmaya başlanmasından beri 5000 yıl geçti. O zamanlar yazı değerliydi. Yani yazının kendisi değerliydi yoksa o dönemde kayıt altına alınan içeriklerin bir kısmı şimdiki bakkal defterinden daha değerli değildi.

O günden itibaren şekil ve işlev değiştiren yazı günümüze sesi yazıya çeviren teknolojilere kadar geldi.

...

Yine malumunuz bilgi bir dönem çooook değerliydi. İnsanlar, bir bilgi öğrenmek ya da sadece bir kitap okumak için seyyah bile oluyorlardı. Çölde bedeviye dönerken, Amazon'da ahmak ıslatan yağmuruna bile tutulduğu olmuştur.

Bilginin varlığı ve kayıt altına alınması yüksek bir statü değeri kazandırmış ve güç bu erklerde toplanmıştı.

Gel zaman git zaman bilginin miktarı ve yayılımı zıvanadan çıktı. Bilginin tamamına yetişmek; imkansız ve gereksiz olmaya başladı. Bunun üzerine mantıklı düşünmeye devam eden insan toplulukları, gerekli bilgiliyi gerekli yerde ve gerekli zamanda almak için önce kütüphaneler sonra da sanal veri tabanları oluşturdular.

Mesela ülkenin en doğusundaki yerlerden biri olan Çukurcalı ilkokul öğrencisi Baran, taş evin tavanından geçen kertenkelenin ne olduğunu anlamak için babasından akıllı telefonun isteyip araştırma yapabilir. Şayet ilgisine dönükse ileride bir biyolog olmaya karar verebilir.

Gibi gibi.

Fakat bizde iş öyle gitmiyor.

Baran ortaokuldan başlayan bilgi yükleme, lisenin ikinci haftasından başlar ve üniversite kapısına kadar devam eder. Sekiz yıl boyunca bezen Baran'ın artık hemen hiçbir akademik alana ilgisi kalmaz. Vize final derken elinde bir diplomayla niteliksizler ordusuna katılır. Öylesine biyolojiye gidenlerse KPSS kuyruğunda beklerken tavandaki kertenlenin bilmem kaçıncı torunu aynı tavanda turluyordur. Baran'ın kardeşi daha iki yaşında olmasına rağmen kafasını telefondan kaldırmayın kırk yaşındaki bir kentliden farkı yoktur.

...

İşte seviye sınıfları da burada devreye giriyor. TEOG ve YGS/LYS gibi merkezi sınavlarda özellikle idarecilerin ve eğitimselliği kavrayamayan kimi öğretmenlerin savunduğu "şu öğrencileri seviye sınıfı yapalım, seneye derece yapalım" savı öğrencilerin zaten hırs, bencil ve stresli geçen okul yaşamının daha da robotik (ama çok az işi robot gibi başarılı yapar) hale getiriyor. Bu süreçten sonra, öğrencilerin kitlesel test paunları artmadığı gibi daha önceden hasbelkader oluşan sınıf ikliminden çıkıp birbirini geçmeye çalışan düşman kuvvetlerine dönüşmesi ve sürecin sonunda kendisi dışında kimseyi düşünmeyen bireylere dönüşmektedir.

Üst sınıflarda durum bu iken alt sınıflarda ise öğretim ö'sü bile yapılamazken eğitim çoktan uğramayamaz olur.

Sonuç: Yıl sonu elde edilmesi gerekenden daha az bir kitlesel başarı ortalaması ve arkadaşlık bağı onarılmaz binlerce insan.

Son dönemde idarecilerin eğitim müdürlüklerine yaranmak için yapmaya başladıkları bu eylemlerin unutturduğu durumsa tüm bu çocukların bütün toplumun çocukları olduğu, onların salt ezber bilgilerle sınıflatmak ve yarıştırmanın ilerleyen yıllarda toplumsal yıkımlar getireceğidir.

Çocukların kimyasıyla oynamasak iyi ederiz.

Eğitimde yöntemsel ve içeriksel salaşlık çerçeve programlarda işe yarar.

Kalın her ne şekilde mutlu olacaksanız ama bizi rahatsız etmeyin.

Yorumlar (21)
adem hoca 3 yıl önce
maalesef tek yönlü bakmışsınız.diğer yönden bir bakış açısı da koysaydınız muhtemelen sizin taraf hafif gelirdi.
Emre 3 yıl önce
bence gayet iyi bir uygulama. okulla alakası olmayan tembel öğrencilerin dersi baltalayarak diğerlerinin hakkını yemesi önlenmiş oluyor.
Veli 3 yıl önce
okuma derdi olmayan birçok öğrenci ile okumak isteyen öğrencileri aynı sınıfa doldurmak, okumak isteyenlerin hakkını yemektir.
ismail öğretmen 3 yıl önce
sayın yazar,çocuğunuzun 100 teog puanı eksik kişilerle aynı sınıfta okumasına razı olur muydunuz? başka sözüm yok.
1234 3 yıl önce
cok yerinde bir uygulama bence...
Hoca 3 yıl önce
Ne alakası var söylediklerinizin Allah aşkına bir sürü kavram kargaşası.Önce nasıl bir eğitim gerçeği var ona bakacaksın idealdekine değil,hayalindekine değil.Gelip sınıfa gireceksin.Matematikçi Fenci Tarihçi olacaksın mesela sınıfta birine dört ışlemi
Formalist 3 yıl önce
seviye sınıflarını savunurken hangi bilimsel araştırmadan yola çıkıyorsunuz?
eğitim senceyele benceyle değil denenmiş ve ıspatlanmış durumlarla yapılır.
meb'in kendi araştırmasında bile seviye sınıfının akıl karı olmadığı saptanmış.
ayrıca tembel denilen bireyin kimin tembelidir.
şu net ki iyi öğrencinin zaten hiçbir öğretmene ihtiyacı yok.
ayrıca teog'u çok büyütmeyelim. basit ve yetenek ölçmeyi başaramayan bir sıralama sınavıdır.
Hoca 3 yıl önce
Ne alakası var bir sürü kavram kargaşası.Sen seviyesiz sınıfa girip matematik dersi yap veya den veya Beden eğitimi.Biri öğrenmeye tam hazır diğerinin kalemi defteri silgisi eşofmanı yok.Sen gel de o sınıfta ders yap görelim.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@