18 Mart’ta Atanan Öğretmenler Göreve Başlayamıyor.

18 Mart’ta Atanan Öğretmenler Göreve Başlayamıyor.

Sınavlar 01.05.2020, 21:08 01.05.2020, 22:50
18 Mart’ta Atanan Öğretmenler Göreve Başlayamıyor.

Yeni ataması yapılan 20 bin öğretmen göreve başlamak istiyor.

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), mart ayının ortalarında 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştirmişti. Ataması yapılan öğretmenler henüz göreve başlatılmadı.

 Koronavirüs salgını sebebiyle bilindiği üzere 16 Mart 2020 tarihinden itibaren eğitim öğretime ara verilmiş, bu süre 2 defa olmak üzere nisan ayı sonu ve mayıs ayı sonuna kadar uzatılmıştı.

 Okulların tatil edilmesinden hemen sonra 18 Mart 2020 tarihinde 20 bin yeni sözleşmeli öğretmenin ataması bakanlık tarafından gerçekleştirildi. Salgın sebebiyle büyük bir tören yapılamadı.

 Olağan planlamalara göre atanan öğretmenlerin hemen göreve başlaması gerekiyordu fakat okulların kapalı oluşu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ağır aksak davranması süreci geciktirdi.

 Geçtiğimiz günlerde 18 Mart’ta atanan öğretmenlerle ilgili soruya Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk cevap verdi. Selçuk, okulların kapalı olduğunu, öğrenci bulunmadığını ve dolayısıyla okullar açıldığı zaman bu öğretmenlerin görevlerine başlatılacağını ve herhangi bir hak kaybı yaşamayacaklarını ifade etti.

 Ataması yapılıp göreve başlatılmayan öğretmenlerden ise atandığı için işten ayrılan ve maaşsız kalanlar oldu. Bunun yanı sıra sigortasız kalıp bazı sorunlar yaşayan öğretmenlerin olduğu da iddia edilmektedir.

 Kısacası öğretmenler göreve başlamak istiyor, bakanlık ise okulların açılmasını bekleyin, sabredin mesajı veriyor.

 18 Mart 2020 tarihinde ataması yapılan 20.000 sözleşmeli öğretmen bir an evvel göreve başlamak istiyor.

Yorumlar (1)
VEFA 2 ay önce
Sayin Milli Egitim Bakanim;4 yilini tamamlamis ve tekrar okul mudurlugu icin basvuruda bulunan ;ancak hizmet puandan dolayi ogretmenlige donus yapma zorunda kalan BASARILI okul mudurlerine 2023 yilina kadar sinavsiz okul tercih hakki veriniz.Lutfen mudurune sahip cikiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@