banner476

MEB 2020 LGS başvuru kılavuzu yayınlandı. LGS 2020 ye ait tüm ayrıntılar bu haberimizde.

2020 LGS başvuru kılavuzu yayınlandı. Başvurular nasıl yapılacak?

Sınavlar 03.04.2020, 17:38 03.04.2020, 17:53
MEB 2020 LGS başvuru kılavuzu yayınlandı. LGS 2020 ye ait tüm ayrıntılar bu haberimizde.

Merakla beklene 2020 LGS başvuru kılavuzu MEB tarafından yayınlandı. Koranavirüs salgını nedeniyle okullara verilen aradan dolayı sadece 8.sınıfın 2.döneminden konular LGS sınavında sorulmayacağı daha önce ilan edilmişti. MEB 2020 LGS konuları ve buna bağlı soru dağılımlarını açıklamıştı.

LGS Başvuruları hangi tarihte başlıyor?LGS 2020 kılavuzuna göre başvuruları hakkında her şey burada

Merkezî Sınav başvuruları; yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler hariç, tüm 8’inci sınıf öğrencileri için Bakanlık tarafından merkezî olarak gerçekleştirilecektir. Sınava katılmak isteğe bağlı olup başvurusu Bakanlık tarafından gerçekleştirilecek öğrencilerin sınav başvurusu için ayrıca bir işlem yapılmayacaktır.

MEB tarafından yayınlana 2020 LGS başvuru kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

BAŞVURU İŞLEMLERİ

 2019-2020 öğretim yılında resmî, özel ve imam hatip ortaokullarının 8’inci sınıfında öğrenim gören tüm öğrenciler ile geçici eğitim merkezlerinde örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşıyan 8’inci sınıf öğrencilerinin, Merkezî Sınav başvurusu Bakanlık tarafından yapılacaktır. Ancak, başvurusu merkezî olarak yapılacak bu öğrencilerin, sınava katılma zorunluluğu bulunmayacaktır.

Geçici eğitim merkezlerinde örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşıyan 8’inci sınıf öğrencilerinin Merkezî Sınav başvurularına dair bilgiler, okul koordinatörleri tarafından YÖBİS üzerinden kontrol edilerek gerekli güncelleme işlemleri 22 Nisan 2020 tarihine kadar tamamlanacaktır.

Merkezî Sınav başvurusu Bakanlık tarafından yapılan resmî, özel ve imam hatip ortaokullarının 8’inci sınıfında öğrenim gören tüm öğrenciler, 6 Nisan 2020 tarihinden itibaren Merkezî Sınav başvurularına dair bilgilerini e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden görebileceklerdir.

 Başvuru işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirileceğinden bilgileri güncel olmayan öğrenciler bu durumu, kayıtlı oldukları okul müdürlüklerine bildireceklerdir.

Okul müdürlükleri, öğrencilerin bilgilerini (fotoğraf, MERNİS-nüfus kayıtları, zorunlu yabancı dil, muafiyet durumları, denklik kayıtları, sınav tedbir hizmeti gibi) 22 Nisan 2020 tarihine kadar kontrol ederek gerekli güncelleme işlemlerini tamamlayacaklardır.

Öğrencilerin elektronik ortamdaki bilgilerinin güncelliğinden okul müdürlükleri sorumlu olacaktır.

 Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin Merkezî Sınav başvurusu, örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşımak ve öğrenim gördüğü okulun 8’inci sınıfında devam ediyor olmak şartıyla, Bakanlık tarafından yapılacaktır.

Öğrencilerin, sınava katılma zorunluluğu bulunmayacaktır.

Başvuru işlemleri ve özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerle ilgili işlemler Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü tarafından takip edilecektir.

Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için uygulanacak sınav tedbir hizmetleri ile ilgili EK-2 formlarını düzenleyerek 22 Nisan 2020 tarihine kadar ÖDSGM’ye bildirecektir.

Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrencilerden, 30/5/2019 tarihli ve 30789 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği” esas alınarak öğrenim belgesi kontrol edilenler Türkiye’deki 8’inci sınıf seviyesine denk sınıfta öğrenim görüyor olmak şartıyla;

 a- Başvurularını, 03-14 Nisan 2020 tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsoloslukları üzerinden yapacaklardır,

b. Kılavuzda yer alan EK-1 “Yurt Dışında e-Okul Sistemine Kayıtlı Olmayan Öğrenciler İçin Merkezî Sınav Başvuru Formu”nu eksiksiz ve doğru bilgilerle dolduracak ve yurt dışında bulunan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsolosluk yetkililerine onaylatacaklardır

, c. Yurt dışında öğrenim görüp e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrencilere ait başvuru belgeleri Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsolosluklarca odsgm_odydb@meb.gov.tr e-posta adresine 22 Nisan 2020 tarihine kadar gönderilecektir.

 Ayrıca e-posta yolu ile gönderilen başvuru belgelerinin asılları öğrenci velisi tarafından Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak No:8 Teknikokullar/Yenimahalle/ANKARA adresine en geç 22 Nisan 2020 tarihine kadar ulaşacak şekilde gönderilecektir.

Başvuru Belgeleri;

- Bir adet vesikalık fotoğraf - Geçerli kimlik belgesi fotokopisi - Onaylı denklik belgesi - EK-1 “Yurt Dışında e-Okul Sistemine Kayıtlı Olmayan Öğrenciler İçin Merkezî Sınav Başvuru Formu”nun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş bir nüshası  Yurt dışından başvuru yapan öğrencilerin belgelerinde eksiklik olması durumunda bu öğrenciler sınavlara giremeyeceklerdir. Faks yoluyla gelen başvurular kabul edilmeyecektir. Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu ‐2020 Sayfa | 5 3. BAŞVURUNUN GEÇERSİZ SAYILACAĞI DURUMLAR Başvurular; a. Elektronik ortamdaki öğrenci bilgilerinde eksiklik, çelişki veya hata varsa, b. Yurt dışından başvuru yapan öğrencilerin belgelerinde eksiklik varsa geçersiz sayılacaktır.

Sınav, 2019-2020 öğretim yılında 8’inci sınıfın birinci döneminde uygulanan öğretim programları esas alınarak yapılacaktır.

Sınav, iki oturum hâlinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacaktır. Birinci oturum, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika; ikinci oturum ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 80 dakika olacaktır.

2020 LGS KONULARI VE SORU DAĞILIMLARI NASIL OLACAK?

MEB LGS konuları ve soru dağılımları için gerekli açıklamayı yaparak. 2020 LGS sınav konuları ve soru dağılımlarını yayınlamıştı. 2020 LGS konuları ve soru dağılımlarına incelemek için tıklayınız.

LGS' ye dair her türlü bilgiyi ve sorularınız sormak için bizi instagram adresimizden takip edebilirsiniz.

İnstagram adresimizi takip etmek için tıklayınız

www.mebpersonel.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@