ÖSYM Sınav Görevlisi Bulamıyor: İşte Sınav Ücretleri

ÖSYM, YKS için zorlanıyor, sınav ücretleri ise oldukça az.

Sınavlar 14.05.2020, 22:25 14.05.2020, 22:32
ÖSYM Sınav Görevlisi Bulamıyor: İşte Sınav Ücretleri

 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) için sınav görevlisi bulmakta zorluk yaşanıyor.

 Koronavirüs tedbirleri kapsamında YKS sınavında adaylar oldukça seyrek olacak ve bu zamana kadar olan sınavlara nazaran 2 katı kadar sınav görevlisi gerekecek.

 Dolayısıyla bina ve salon görevlisi ihtiyacı da artmış oldu ve yaklaşık 2 katına çıktı. Bu zamana kadar ÖSYM sınavlarında üniversite personeli sınav görevi konusunda öncelikliydi. Hal böyle olunca ÖSYM daha evvelden öğretmenleri zaten küstürmüştü.

 Şimdi sınav görevlisi bulamayan ÖSYM, öğretmenlere sınav görevi hatırlatma mesajları gönderiyor fakat öğretmenlerin büyük kısmı sınav görevi için başvuru gerçekleştirmiyor.

 Öyle ki MEB’de görev yapan ücretli öğretmenlerin görev alması için bile sistem açıldı. Yeteri kadar görevli olmaması sebebiyle resen atamaların olacağı tahmin ediliyor.

 YKS için öğretmenlerin başvuru yapmamasının 3 ana sebebi bulunuyor:

  1. Önceden beri üniversite personeline öncelik verilerek öğretmenlerin ikinci plana atılmış olması
  2. ÖSYM sınav ücretlerinin oldukça az olması
  3. Covid-19 riskine karşı öğretmenlerin görev almak istememesi

ÖSYM 2020 Sınav Ücretleri ise Şöyle:

Salon Başkanı: 221 TL

Gözetmen:  184 TL

Yedek Gözetmen: 147 TL

Mebpersonel.com – Özel Haber

şube müdürlüğü rotasyon

Yorumlar (36)
Öğretmen 3 ay önce
Üniversite personeline versinler. Sürekli MEB’in kurumlarını kullanıp bir üniversite personeline birden fazla sınav verirken MEB öğretmenlerine bir sınav bile vermeyen ÖSYM şimdi gün aşırı mesaj atıyor. Aynen yazdıklarınız gibi hem bu olaydan hem ücretin düşük olmasından ve herşeyden önce bu salgın sürecinde o riskin alınmaması gerektiğini düşündüğümden görev istemiyorum. Değerli meslektaşlarımda tepkimizi koymak için Bu güzel bir fırsatı kaçırmayacaktır eminim. Resen görevlendirmeye gelince MEB’e bağlı olmadığı için böyle bir şey yapamaz yapsa dahi iptal isteyeceğiz
Gencer 3 ay önce
Bu ücretlere o risk alınmaz. Hiçbir cazibesi de yok.
Koş Akademisyen koş 3 ay önce
Sevgili oncelikli akademisyenler osym nin gorevini paşa paşa kabul etsinler. Onlar yuzunden biz gorev alamiyorduk hadi bakalim yine öne atilsinlar simdi de.
Murat 3 ay önce
Okul Müdürleri ve müdür yardımcılarını göreve yeni başlamış üniversite memurlarının yanına gözetmen yapan ösym, biz yokuz.
Kerem 3 ay önce
Yapılan sınavlar görevliler sayesinde yapılıyor ama buna karşın alınan ücretlere bakın. Şimdiye kadar yapılan sınavlarda 20 kişinin girdiği bir salonda adaylardan alınan paralara ve 2 görevlinin aldığı görev ücretine bakıp karşılaştırma yapın.
Karadereli 3 ay önce
Yazılanlara katılıyorum. İki yıldan beri sınav görevi çıkmadı. Bu sınava da katılmayı düşünmüyorum. Kamudaki memurlara sistemi açabilirler.
emre 3 ay önce
öğretmenlere dünyayı versen yine doymazlar..ücretler gayet yeterli zorunlu olarak atasınlar
Şamil Öztürk 3 ay önce
Travmaların var sanırım.
Öğretmen misin bilmiyorum ama genelleme yapman çok yakışıksız ve arkadaşların serzenişleri de isabetli.
İstersen görev alırsın. Görev alanlar için en ufak eleştiri yapılmıyor.
Görevinin hayrını gör.
okuyup da öğretmen olsaydın 3 ay önce
geldi yine...
Aa 3 ay önce
Böyle yazıyorlar ama görün bakın herkes ister
EMRE YE CEVAP 3 ay önce
Emre kisisi boşsun ve cumlelerinden anladigim kadariyla da bayaa gelismemis bir vatandasimizsin. Senin gibilere KISKANÇ da deniyor aynı zamanda.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@