banner476

YKS ve LGS Sınavlarına Tarih Ayarı

YKS ve LGS Sınavlarına Tarih Ayarı

Sınavlar 04.05.2020, 16:54
YKS ve LGS Sınavlarına Tarih Ayarı

Haziran ve temmuz aylarında yapılacak sınavlarla ilgili çeşitli iddialar var.

 Koronavirüs sebebiyle ÖSYM ve MEB sınavları başta olmak üzere bir çok sınav ertelenmiş, kimisi ise iptal edilmişti. Vaka sayısı ve ölüm oranının geçtiğimiz haftalara göre iyileşmesi ile verilen normalleşme ihtimalleri, gözleri merkezi sınavlara çevirdi.

 7 Haziran 2020 tarihinde gerçekleşmesi planlanan Liselere Giriş Sınavı(LGS) ve 25-26 Temmuz 2020 tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS)’nin ertelenme ihtimali üzerinde duruluyor.

 Ortaokul sonuncu ve lise sonuncu sınıf olarak bilinen 8. Ve 12. Sınıfları ilgilendiren bu sınavlar için bir çok farklı grup ve hatta turizmciler dahi fikir belirtiyor. Turizm sektöründe yer alanlar ve özellikle otel sahipleri yaz aylarında sınav olmasından yana değil. Bu tavırları eğitim adına olmayıp tamamen ticari olarak değerlendirilmektedir.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aralarında Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk ve Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın da yer aldığı kabine toplantısını gerçekleştirecek.

 Bilim kurulu tavsiyeleri, Sağlık Bakanlığı’nın görüşleri, Milli Eğitim Bakanlığı’nın değerlendirmeleri ve YÖK’ten alınacak fikirler ile LGS ve YKS sınavlarına ilişkin son karar Cumhurbaşkanlığınca verilecek.

 Liselere ve üniversitelere hazırlanan milyonlarca öğrenciyi, veliyi, eğitim camiasını ve çeşitli sektörleri etkileyecek bu kararın en kısa sürede verilmesi ve kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@