Zorla Canlı Ders Olmaz!

Öğretmenlere canlı ders konusunda baskı yapılıyor.

Sınavlar 01.05.2020, 21:11 01.05.2020, 22:50
Zorla Canlı Ders Olmaz!

 Koronavirüs salgını sebebiyle okulların yaklaşık 45 gündür kapalı olduğu ve en az 30 gün daha kapalı kalacağı biliniyor. Bu süreçte eğitim öğretimin devam etmesi için uzaktan eğitim kapsamında eba.gov.tr’den ve EBA TV’den öğrencilerin ders izleme şansı oluştu.

 Tatilin ardından öncelikle EBA TV ön plana çıktı. Süreç içerisinde Zoom ve benzeri uygulamalar ile canlı ders anlatımlarının yapıldığı görüldü. Zoom uygulamasında para kesintisi sebebiyle bakanlık bu programı EBA’nın içerisine aldı.

 Geçtiğimiz hafta ise uzaktan eğitim canlı yayınları başladı ve kıyamet burada koptu. EBA’da canlı ders yapmak öğretmenin gönüllülük esasına bağlı olduğu için zorla ders veren idareciler oldu. Okulların çok büyük kısmı isteğe bağlı bıraksa da öğretmeni zorlayan idareciler canlı dersin üzerine çok fazla düştü.

 Haddini, yetkisini aşan bazı idareciler canlı ders yapmayan öğretmenlerin ek ders ücretlerini kesti. Bazı idareciler reklamcılığa soyunarak öğretmenlerden Youtube üzerinden video yüklemesini ve paylaşmasını istedi.

 Bütün bu akıllara zarar uygulamalar öğretmenler tarafından tepki ile karşılandı. EBA’nın tamamen gönüllülük esasına dayalı olduğu, ek ders ücreti ile hiçbir ilişkisinin olmadığı bilinmektedir.

Yorumlar (4)
Ali 2 ay önce
Bknu çıkarırız canım affetmeyiz. Eğitimi şahlandırdık bu 45 günde. Haziranda da telafi yapar biraz korona bulaştırırız. Sıkıntı yok eğitim çok önemli. Öğretmen zaten sürekli yatıyor. Yatmasın ayakta hazır olda beklesin.
Öğretmen 2 ay önce
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu var.Gerek öğretmenlerin gerek öğrencilerin kişisel verilerini güvende tutmadığı somut delillerle müşahede edilen yazılımların kullanılmasına mecbur tutulabilir mi kimse? Bu çok önemli bir husus.
Dokuz köyden kovarlar 2 ay önce
Müdür, ilçe milli eğitim müdürüne, ilçe milli eğitim müdürü de il milli eğitim müdürüne yaranmak için canlı ders ha canlı ders deyip başımızın etini yiyor. O da yetmezmiş gibi form gönderildi, kim kaç saat kime ders anlattı diye formu yollayıp müdüre yollayacakmışız. Müdür kontrol edecekmiş.
Bülent 2 ay önce
Kendini oturduğu koltuktan dolayı önemli bir zat zanneden Ankara Sincan'daki sözde okul müdürünün birisi zorla öğretmenlerine canlı derse zorluyor. Müdür müdür müdür?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@