Başbakan'a Mardin Kızıltepe'de  İl Emri Uygulaması için verilen mektup

Başbakan'a Mardin Kızıltepe'de İl Emri Uygulaması için verilen mektup

İl Emri Uygulamasının kaldırılması sonucu oluşacak mağduriyeti konu olan mektup Başbakana Mardin/ Kızıltepe ilçesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde yapmış olduğu ziyaretinde ilçede görev yapan bir öğretmen tarafından iletildi.

 Sayın Başbakanım;
  
 Öncelikle 2012 öğretmen özür durumu mağdurları olarak size sağlık sorunlarınızdan dolayı geçmiş olsun dileklerimizi sunarız.
  
  Biz Haziran, Temmuz ve Ağustos 2011'de atanıp, bayramın da araya girmesi ile ancak 5 Eylül 2011 ve sonrasında göreve başlayabilmiş binlerce öğretmeniz.
   

Sayın Başbakanım birinci paragrafta da arz ettiğimiz gibi bizler mağdur olma durumuyla karşı karşıyayız ve bu mağduriyetimizi Milli Eğitim Bakanımız Sn: Ömer DİNÇER’e ulaştırmaya çalıştık ama kendisine ulaşamadık.


 Sizin de bildiğiniz gibi Sayın Bakan öğretmenlerin özür grubu yer değiştirmelerini yılda 2 defadan 1 defaya düşürmüş sizin talimatını verdiğiniz il emrine atama uygulamasına birtakım gerekçelerle son vermiştir.


 Sayın Bakanın uygulamalarını saygıyla karşılıyoruz ancak il emri uygulaması kaldırılırsa ailemizin bulunduğu şehre hizmet puanı yetersizliğinden dolayı atanamamamız durumunda bize iki seçenek sunuluyor; birincisi üç yıla kadar ücretsiz izin, ikincisi olduğumuz yerde çalışmaya devam etmemiz. Bizler zaten borç harç içinde ay sonunu getirmeye çalışıyoruz. Ücretsiz izin seçeneğinin acımasızca bir seçenek olduğunu düşünüyoruz. İkinci seçenekte ise ailemizin bulunduğu şehre gidebilmek için hizmet puanı toplamamız gerekiyor. Bu puan için yıllarca ailemizden uzakta çalışmamız gerekecektir. Aramızda yeni evlenen arkadaşlarımız, hamile veya yeni doğum yapmış olanlar, küçük çocuğu olanlar var. Bu durumdaki insanlar yıllarca ailelerinden uzakta çalışmak zorunda kalacaktır. Öğretmenlerin mebpersonel.com bu şartlarda çalışmasının öğrencilere, dolayısıyla bir kuşağa ne derece faydalı olacağı ise tartışmaya açık bir konudur.      

Bizim mağduriyetimizde tamda burada oluşmaktadır. Özür grubundan yer değiştirmemiz için adaylık süresi olan 1 yılı göreve başlama tarihimizden 1 yıl sonra yani 5-30 Eylül 2012’de tamamlayabilmekteyiz ancak; mevcut yönetmeliklere göre özür grubu yer değiştirmelerine adaylığı 31 Ağustos 2012 tarihi itibariyle kalkacak olan öğretmenler başvurabiliyor. Bizler atanma tarihimize göre şartı yerine getirsek de göreve geç başlatıldığımız için anılan 31 Ağustos 2012 tarihinde adaylığımız henüz kalkmamış oluyor. Dolayısıyla bizler sadece 5 gün için ailemizden 1 yıl daha uzak kalmak durumunda oluyoruz.      

Bu konuda Sayın Bakanımızla bizim adımıza sizin görüşmenizi talep ediyoruz. Sayın Bakanımız Ömer DİNÇER yeni hazırlanacak olan yönetmelikteki başvuru için adaylığın kalkmış olması 30 Eylül’e çeker İl emrine atama uygulanmasının devamını sağlarsa bizler bu mağduriyetten kurtulmuş olacağız.


Anneler babalar çocuklarına çocuklar anne ve babalarına kavuşmuş olacak ve bizler ailemizin yanında olmanın vereceği huzur ve mutlulukla geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza daha faydalı olabileceğiz. Mesleğimizi daha verimli şekilde icra etmiş olacağız.

       Anayasa da yer alan aynı zamanda Allah katında da kutsal olan aile birliğini sağlayabilmemiz adına bu konuyla ilgileneceğinizi düşünüyoruz. Durumumuzu ve mağduriyetimizi bilgilerinize arz ederim.
  
  
 Saygılarımızla…
  
 2012 Özür Grubu Mağduru Öğretmenler 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum