Dersler Boş Geçiyor

Dersler Boş Geçiyor

Dersler Boş Geçiyor

  Milli  Eğitim  Bakanlığımız son yıllarda projelere  ve  eğitim  seminerlerine büyük önem vermektedir. Bu durum İl Milli Eğitim  Müdürlüklerimizde ve İlçe Milli Eğitim  Müdürlüklerimizde  yoğun  bir  proje çalışmalarına ve  eğitim  seminerlerine neden olmaktadır. Bu  yoğun   proje çalışmaları ve  eğitim  seminerlerin de ise okul idarecilerimiz ve öğretmenlerimiz görev almaktadır.  Proje  çalışmaları ve eğitim  seminerleri  ise okullarımızda derslerin aksamasına ve derslerin boş geçmesine neden olmaktadır. Oysaki mevcut sınav sistemi öğrencilerimizin bir saatlerinin  bile boş geçmemesini gerektirmektedir. Çünkü Öğretmenlerimizin asli görevleri mevzuatta şu şekilde tanımlanmıştır:

 Kendilerine verilen ve yetkili sayıldıkları dersleri okutmak,

 Okuttukları derslerle ilgili uygulama ve deneyleri yapmak,

Serbest çalışma  saatlerinde öğrencileri gözetlemek.

Uygulanan  proje  çalışmaları ve  eğitim seminerleri  kapsamında öğretmenlerimizin asli görevi olan yukarıda saydığımız maddeler uygulanamamaktadır ve öğrencilerimizin dersleri boş geçmektedir. Bu durum zincirleme olarak idarecilerimize yansımakta ve boş geçen derslere idarecilerimiz nezaret etmektedir. Bu da idari işlerin aksamasına neden olmaktadır. Yani öğretmenlerimiz derslerine girememekte, yıllık  planları aksamakta; idarecilerimiz bu boş derslere nezaret etmekte, idari işler aksamaktadır.

Projeler   hazırlanırken  ve  eğitim  seminerleri düzenlenirken,  uygulanabilirliği düşünülmemektedir. Burada ki maksat İl ve İlçe Milli  Eğitim  Müdürlüklerimizce sayının çokluğudur. Yani ne kadar çok  proje  ve  eğitim  semineri uygularsan o kadar başarılısın

Başarılı  olmak için de  proje  üretmek ve  eğitim  semineri düzenlemek gerekmektedir. Ortaya konan  projeler  ve  eğitim  seminerleri yetmemekte ve başka kurum ve şahıslarca ortaya konan  projeler  ve  eğitim  seminerleri  zorunlu bir şekilde uygulatılmaktadır.

Yoğun   proje  anlayışı ve  eğitim  semineri anlayışı, okullarımıza  Proje  ve  Eğitim Semineri  Kirliliği olarak yansımaktadır. 

İl ve İlçe Milli  Eğitim  Müdürlüklerimizce düzenlenen  toplantılara  katıldığımız zaman  özellikle  bizden istenen okuldaki öğrenci sayımızın %10’u kadar  proje  uygulaması yapmamız gerektiği yönünde telkinler, hatta zorlamalarla karşı karşıya kalmaktayız.

Projeler  kapsamında yapılan  toplantılar  ve  eğitim  seminerleri ile öğrencilerimizin dersleri boş geçmektedir. Bu durum aynı zamanda velilerimiz arasında hoşnutsuzluk meydana getirmektedir. Bir velimizin tarafımıza göndermiş olduğu e-mail’i sizlerle paylaşmak istiyorum:

Oğlum 8. Sınıfta okumaktadır. Geçen hafta Matematik öğretmeni bir haftalık seminere gittiği için çocuğumun dersi boş geçti. Bir haftalık matematik dersinden geri kaldı. Çocuğum aynı zamanda sene sonu sınava girecek. Bu bir haftayı kim nasıl telafi edecek.  Çocuklarımızın  ders mi yoksa seminer mi daha önemli…


Yoğun   proje  ve  eğitim  semineri faaliyetlerinden öğretmenlerimizde  rahatsızlık duymaktadır. Çünkü uygulamaları gereken  planlar  aksamaktadır. Uygulanan bu plansız proje  çalışmaları ve  eğitim  semineri  yoğunluğu  öğrencilerimizi olumsuz etkilemektedir. Derslerinin boş geçmesi de  geleceklerine  vurulan bir darbedir.

Eğitim  – Öğretim bir bütündür ve devamlılık arz eder. Milli  Eğitim  Bakanlığı yetkililerinin, yetersiz öğretmen atamasından kaynaklanan boş derslere bir de öğretmenlerimizin ders  saatleri  esnasında  proje   toplantıları  ve zorunlu seminerlere katılması ile boş geçen dersleri  eklememeli , bu konuda gerekli tedbirleri almalıdır. İl ve İlçe Mili  Eğitim Müdürlüklerimizin  proje  çalışmaları ve eğitim seminerleri yarışına öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz abartılı bir şekilde bu yarışın içine sokulmamalıdır. Milli Eğitim Bakanlığının yapması gereken ders saatleri içerisinde öğretmenlerimizin  proje çalışmaları, zorunlu  toplantı , seminer ve komisyon çalışmalarına katılımını engellemelidir. Bu uygulamaları gönüllülük esasına dayalı ve ders saatleri dışında ek ders karşılığında yapmalıdır. Bu durum da hem öğrencilerimiz hem de öğretmenlerimiz mağdur olmayacaktır. Yapılan  toplantı , seminer ve komisyon çalışmaları anlam kazanacaktır. Çünkü hiçbir kimsenin öğrencilerimizin bir saatini boş bırakmaya ve öğretmenlerimizi sınıflarından uzak tutmaya hakkı yoktur.

 

Melih Durmaz


Eğitim Yöneticisi 
melihdurmaz80@gmail.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.