Teknik Öğretmenlerin Feryadı

Teknik Öğretmenlerin Feryadı

Teknik Öğretmenlerin Feryadı

 MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ SN. ÖMER DİNÇER'E VE KAMUOYUNA SAYGILARIMIZLA ;HER  FIRSATTA  MESLEK LİSESİNİN ÖNEMİNDEN BAHSEDEN, TEKNİK ÖĞRETMENLERE POZİTİF AYRIMCILIK SÖZÜ VEREN, MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİDİR DİYEN, MESLEK LİSELERİNİN EĞİTİMDEKİ PAYINI %65'E ÇIKARMA HEDEFİ KOYAN, TÜRKİYEDEKİ TÜM LİSELERİ ANADOLU VE MESLEK LİSELERİNE DÖNÜŞTÜRMEYE BAŞLAYAN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI; ÇEŞİTLİ BAHANELER GÖSTEREREK 13 YILDIR MESLEKİ VE TEKNİK ÖĞRETMEN ALIMI YAPMIYOR, ÖĞRETMEN ATAMA DÖNEMLERİNDE ATADIĞI TEKNİK ÖĞRETMEN SAYISI BAZI BÖLÜMLERDE SIFIR BAZI BÖLÜMLERDE 3-5-15 GİBİ KÜÇÜK RAKAMLAR OLUYOR.

YETKİLİ MAKAMLAR TEKNİK ÖĞRETMENLERİN BU MAĞDURİYETİNİ GİDERMEK İÇİN HİÇBİR ÇABA GÖSTERMİYOR. HATTA MAĞDURİYETİ GİDERECEĞİ YERDE, TEKNİK VE MESLEK LİSELERİ 10. SINIFLAR DA NORM DERS  SAATİ  YÖNETMELİĞİNİ DEĞİŞTİREREK ÖĞRENCİ GURUPLARINA DÜŞEN ÖĞRENCİ SAYISINI ARTIRIP ÖĞRETMEN SAYISINI AZALTARAK, YENİ MAĞDURİYETLER YARATIYOR.

TÜM BU ZULMÜN BAŞLANGIÇ NOKTASI 1998 YILINDA İMAM HATİP LİSELERİ UYGULANMAYA BAŞLANAN KATSAYI ZULMETİNE BİZİMDE ORTAK EDİLMEMİZLE BAŞLAYAN BİR SÜREÇ İDİ. NE OLUP BİTTİĞİNİ ANLAMADAN KENDİMİZİ İÇİNDE BULDUĞUMUZ BU ZULMET TEK BİZE DEĞİL ÜLKENİN TÜM KAYNAKLARINA İŞ GÜCÜNE VURULAN BİR DARBE OLDU SOKAKLARIMIZ NİTELİKSİZ MESLEKSİZ İŞŞİZLERLE DOLDU HÜKÜMETİMİZ ANLIK PROGRAMLARLA KANAYAN YARAYI DURDURAMADI 19-20 YAŞINA GELMİŞ VE HİÇ BİR VASFI OLMAYAN GENÇLER 3-5 AYLIK KURSLARLA MESLEKİ EĞİTİM VERİLEREK İŞ GÜCÜNE KATMAYA ÇALIŞIYORUZ NETİCE ONLARCA VASIFISIZ İNSANIMIZ HÜKÜMETİMİZDEN İŞ BEKLİYOR .

ASIL SORUN İŞŞİZLİK DEĞİL MESLEKSİZLİKTİR.

EĞİTİME VURULAN BU DARBEDEN DOLAYI HÂLÂ KENDİMİZE GELEMEDİK AYNI DARBEYİ YİYEN İMAM HATİP LİSELERİ ÖĞRETMENLİK TABAN PUANLARI "0" GÖRDÜĞÜ BİR DÖNEMDE MESLEK VE TEKNİK BRANŞLAR HER ATAMA DÖNEMİMDE 3-5-15 GİBİ VERİLEN KADROLARLA KALAKALDIK. SANAYİ VE ÜRETİMİMİZİN DORUĞA ÇIKACAĞI BİR DÖNEMDE MESLEKİ VE TEKNİK ÖĞRETMENLERİN BU HAYKIRIŞLARI UYGULANAN POLİTİKALARIN BİR EKSİKLİĞİ DEĞİLMİ SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI BİR YANDA TEKNİK ELEMAN BEKLERKEN DİĞER YANDA ONLARI YETİŞTİRECEK BİZLER BEKLETİLEREK ÜLKENİN YETİŞMİŞ İNSAN GÜCÜ KAYNAĞI İSRAFA UĞRAMIYOR MU ?.

AYRICA MESLEK LİSELERİNDE ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ADI ALTINDA 2 YILLIK ÖNLİSANS PROGRAMLARINDAN MEZUN KİŞİLER DERSLERE GİRMEKTE Bİ ÖNEMLİ TAHRİBATTA ORADA OLMAKTADIR . MESLEK LİSELERİNİN YENİ MEZUN TEKNİK ÖĞRETMENLERLE BULUŞMASI VE 70'Lİ 80'LI YILLARIN EĞİTİMİNİ ALMIŞ EMEKLİLİĞİ GELMİŞ BİZLERDEN BÜYÜK HOCALARIMIZIN KADROLARININ REVİZE EDİLMESİ GENÇ DİMAGLARLA YAPILANMASI BU AŞAMAYA BİR CANLILIK GETİRECEKTİR.

GELİNEN BU NOKTADA, BAKANLIĞIN VE YETKİLİLERİN 13 YILDIR BU SORUNA ÇÖZÜM ÜRETMEMESİNDEN, NORM DERS SAATİ YÖNETMELİĞİNDEKİ SON DEĞİŞİKLİKTEN, ÖĞRETMENATAMA DÖNEMLERİNDE MESLEKİ VE TEKNİK ÖĞRETMENLERE KADRO AYRILMAMASINDAN , YETKİLİLERİN BU MAĞDURİYETİ GÖRMEZDEN GELMESİNDEN VE BİZLERE KARŞI İLGİSİZLİĞİNDEN SON DERECE RAHATSIZ OLDUĞUMUZU, DAYANACAK SABRIMIZIN KALMADIĞINI BELİRTMEK İSTİYORUZ.

BİZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ' NİN 13 YILDIR ATAMASI YAPILMAYAN MESLEKİ VE TEKNİK ÖĞRETMENLERİ OLARAK, BU DEVLETİN ÜVEY EVLADI DEĞİL, BİRER VATANDAŞI OLDUĞUMUZA GÖRE; YETKİLİLERİN VE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ 13 YILDIR UNUTTUĞU TEKNİK ÖĞRETMENLERİ HATIRLAMASINI, ÖĞRETMEN ATAMA DÖNEMLERİNDE TEKNİK ÖĞRETMENLERİN MAĞDURİYETİNİ GİDERECEK MİKTARDA KADRO AYRILMASINI İSTİYORUZ.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.